Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Θα αλλάξω τα κουφώματα όλου του σπιτιού. Αν τελικά περάσω το περάσω σαν έξοδο, εκπίπτει και ο ΦΠΑ?

 

 

Να μην το περασεις καθολου στα εξοδα, ποσο μαλλον αν ειναι ολου του σπιτιου.

Καλυτερα με τον ΦΠΑ να μην παιζουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ...

Η σκέψη του να γλιτώσουμε τον ΦΠΑ σε τέτοια ποσά είναι δελεαστική, αλλά είναι επίσης και παράνομη...

από εκεί και πέρα ότι καταλαβαίνεις...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...

Η σκέψη του να γλιτώσουμε τον ΦΠΑ σε τέτοια ποσά είναι δελεαστική, αλλά είναι επίσης και παράνομη...

από εκεί και πέρα ότι καταλαβαίνεις...

  

Aν υποτεθεί ότι η έδρα στην κατοικία αποτελεί μια τυπική έδρα , δηλαδή δεν παρέχονται υπηρεσίες από αυτή , δε μας επισκέπτονται πελάτες κλπ , θεωρώ ότι δε μπορεί να εκπεσθεί φορολογικά η σχετική δαπάνη ούτε στη φορολογία εισοδήματος , γιατί αποτελεί προσωπική καταναλωτική δαπάνη, αλλά ούτε και ο ΦΠΑ αυτής μπορεί να εκπεσθεί από τον ΦΠΑ των εσόδων ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έκανα την ίδια ερώτηση σε νέο νήμα αλλά φαίνεται ότι ταιριάζει παραπάνω εδώ.
 
Πριν λίγους μήνες κατάφερα να αγοράσω σε τιμή ευκαιρία ένα γραφείο το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω ως κύρια έδρα μου.
Μπορώ να κάνω απόσβεση της αγοράς του? Μπορώ να δηλώνω τεκμαρτό ενοίκιο στα έξοδα μου?
Ο λογιστής μου αρνείται το πρώτο αλλά νομίζω πως ίσως να κάνει λάθος.




Μη γράφεις το ίδιο κείμενο κι εδώ και αλλού
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις τεκμαρτό ενοίκιο στα έξοδά σου, το οποίο πρέπει όμως να δηλώσεις και σαν έσοδο από ενοίκια στο Ε1 :sad:

 

Γιατί έβαλες :sad:   ;

Αφού στο εισόδημα (έσοδα-έξοδα) είναι 29% η φορολόγηση, ενώ στα ενοίκια 11%. Κερδίζεις δηλαδή 18% x ποσό ενοικίου, χωρίς να κάνεις τίποτα!

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις τεκμαρτό ενοίκιο στα έξοδά σου, το οποίο πρέπει όμως να δηλώσεις και σαν έσοδο από ενοίκια στο Ε1 :sad:

 

Δεν είναι αναγκαστικά επιβαρυντικό αυτό, επειδή υπάρχει διαφορά στις φορολογικές κλίμακες, κατά τη φορολογήση του εισοδήματος από επιχειρηματικήδ ραστηριότητα και τοου εισοδήματος αό εκ΄μισθωση-δωρεάν παραχώρηση ακινήτων. Οσο υφίσταται η διαφορά θα υπάρχει σχετικό όφελος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτημα: Εάν μηχανικός εργάζεται ως μισθωτός αλλά παράλληλα διατηρεί μπλοκάκι και κάνει και δικές του δουλειές, μπορεί να εκπίπτει τον ΦΠΑ των δαπανών που πραγματοποιεί; 

 

Πώς φορολογείται σε αυτήν την περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1047/12.2.2015 Διευκρινίσεις επί των διατάξεων των περιπτώσεων β' και στ' της παρ.2 άρθρου 12 ν.4172/2013.

pol.1047.15.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: Εάν μηχανικός εργάζεται ως μισθωτός αλλά παράλληλα διατηρεί μπλοκάκι και κάνει και δικές του δουλειές, μπορεί να εκπίπτει τον ΦΠΑ των δαπανών που πραγματοποιεί;   ΜΠΟΡΕΙ

 

Πώς φορολογείται σε αυτήν την περίπτωση; ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΠΟΛ 1047/2015)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.