Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά στο κτήριο τράπεζας - 3 νεκροί - ευθύνες ιδιοκτησίας & δράστη


sundance

Recommended Posts

...

 

Τα μέτρα που στοίχησαν την ζωή 3 +1 αγέννητου ανθρώπων είναι απλώς το ξεκίνημα.

Να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον

 

Ακόμα χειρότερες καταστάσεις που εξαθλιώνουν και απαξιώνουν την ανθρώπινη ύπαρξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι θα επιλέξω να περιμένω να ανακοινωθούν ονοματεπώνυμα των νεκρών.

Μέχρι τότε θα ασπαστώ την άποψη ότι πρόκειται απλά για δημιουργία εντυπώσεων.

 

Υ.Γ. Πέρασα κάτω από το κτίριο μάλλον μόλις είχαν σβήσει τη φωτιά και είδα 2-3 γυναίκες στο μπαλκόνι του γραφείου που ακόμα έβγαζε πίσω τους μαύρο καπνό να κάθονται σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

 

Μάλλον οι κομματικές σου παρωπίδες δεν σου επιτρέπουν να βλέπεις. Έχει φωτογραφίες από τους "ανέμελους εργαζόμενους" για εμάς που είμαστε μακρυά.

 

egklov_232x.jpg

 

 

Το θέμα δεν είναι η πορεία αυτή καθεαυτή, αλλά η αγανάκτηση που έβγαλε για πρώτη φορά τόσο κόσμο στο δρόμο. Σε αυτό πρέπει να επικεντρώσουμε.

 

Η αγανάκτηση 100,000 εργαζομένων και 200 κουκουλοφόρων μαριονετών.

 

Και οι υπόλοιποι 10,000,000 που καθίσαμε σπίτια μας τί είμαστε το σύστημα;

 

Δηλαδή πια είναι η αντιπρόταση;

Link to comment
Share on other sites

το βίντεο πάντως στο τρωκτικό δείχνει πώς οι πυροσβέστες και όχημα είχαν μπροστα και δεν υπήρχε καμία αντίσταση από τους διαδηλωτές, όχι πως βοηθήσανε κιόλας, με τα κινητά τους τραβάγανε, τώρα γιατί δεν βάλανε σκάλα ή δίχτυ προστασίας ένας θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κύριοι ότι όλοι καταδικάζουμε το συγκεκριμένο γεγονός, θλιβόμαστε και ευχόμαστε να μην έχει συμβει. Δεν πιστέυω ότι υπάρχει έστω και ένας που να δικαιολόγει τέτοιες πράξεις για οποιδήποτε λόγο.

Ιδίως όσοι διαδηλώσαμε σήμερα διότι αμαύρωσε το μύνημα της σημερινής ημέρας.

Δεν κατεβήκαμε σήμερα με σκοπό να κάψουμε τράπεζες, ούτε να σκοτωθεί κανείς.

Να διαμαρτυρήθουμε θέλουμε για όλα αυτά που ήρθαν και για αυτά που έπονται.

Δυστηχώς για μία ακόμα φορά "καποιόι", "τρομοκράτες - αναρχικοί - ανεγκέφαλοι - δολοφόνοι, πληρωμένοι ή οχι" δεν ξέρω πως να τους χαρακτηρίσω, διαστρέβλωσαν αυτό που χιλιάδες κόσμος ήθελε να πει.

Τι να πω , κρίμα. Ελπίζω από εδώ και μπρος να έιμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί και να αποφευχθουν άλλα έκτροπα.

Πιστεύω ότι το μύνημα που θέλαμε να στείλουμε σήμερα ήταν άλλο και όχι η δολοφόνια συνανθρώπων μας.

Δεν εκπροσωπώ και δεν ανήκω σε κανένα κόμμα και δεν πιστεύω ότι ο κόσμος που κατέβηκε σήμερα να διαμαρτυρήθει το έκανε για κομματίκους λόγους. Μερικοί το έκανα για αυτούς τους λόγους αλλά 100.000 άνθρωπο δεν ήταν εκεί για πλάκα, ούτε επειδή γουστάρουν την Γ.Γ. του Κ.Κ.Ε.

Δυστηχώς τιποτα στην ζωή δεν είναι ιδεατό, ακόμα και η Δημοκρατία.

Θλίβομαι βαθύτατα για τον χαμό τεσσάρων ψυχών και στην επόμενη πορεία θα κατέβω και πάλι να διαμαρτυρηθώ ΕΙΡΗΝΙΚΑ και να φωνάξω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε Forum μηχανικών.

 

Υπάρχει και το θέμα ευθυνών σε όποιον είχε υπογράψει και επιβλέψει την πυροπροστασία.

Ο μηχανικός που ανέλαβε την παθητική πυροπροστασία είναι υπεύθυνος επειδή προφανώς δεν υπήρχαν πυροδιαμερίσματα και πυράντοχες πόρτες αντοχής 30' τουλάχισον. Δεν υπάρχει περίπτωση να υπήρχαν πυροδιαμερίσματα αφού ρίξανε την μολότωφ στο ισόγειο και να κάηκε όλο το κτήριο σε τόσο λίγο χρόνο.

Ο μηχανικός που ανέλαβε την ενεργητική πυροπροστασία ομοίως είναι υπεύθυνος. Περιορισμένες ζημιές στην περιοχή που ρίξανε την μολότωφ είναι λογικό να γίνουνε, αλλά η ζημιά που έγινε δείχνει ότι το σύστημα πυρόσβεσης δεν λειτούργησε όπως θα έπρεπε.

 

Ας επιστρέψουμε στο θέμα της συζήτησης, αν θέλετε να συζητήσετε τα συμβάντα παρακαλώ ανοίξτε άλλο θέμα.

 

Εκ της διαχείρισης...

Link to comment
Share on other sites

ειπα να απεχω αλλα επειδη λεγοντε ασχετα ,θα κανω μια παρεμβαση.

το ΚΚΕ τι το ανακατευεται?ειναι το μονο κομα που εχει σιδεροφραχτο μπλοκ και καταδικασε τα γεγονοτα οτι προερχοντε απο φασιστες προβοκατορες.

Δεν ανηκω στο ΚΚΕ ,και ουτε μου αρεσει η πολιτικη του (δεν ειναι ωρα τωρα να το αναλυσω) αλλα με τετοια γεγονοτα ειναι το μονο μπλοκ που αποκλειεται να εχη σχεση.ειναι παγια τακτικη του ΚΚΕ .και αυτους που μπηκαν στο Πολυτεχνειο το 73 ,προβοκατορες τους ειχε αποκαλεσει.

Link to comment
Share on other sites

sdim μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα χωρις να γνωριζουμε τις συνθηκες.

 

Εγω μπορω να σου πω πως εαν πεφτανε βροχη οι μολοτωφ και οι υπαλληλοι απο φοβο ειχανε κλεισει τα παραθυρα τι να σου κανουν τα συστηματα πυρασφαλειας???

Απο τα βιντεο φανηκε πως η κατασταση ηταν αποπνιχτικη μεσα στον χωρο.

 

Φιλοι μου κατα τα άλλα βλεπω πως υπαρχει απο την αριστερα μια προσπαθεια διχασμου της κοινωνιας. Οτι δηλαδη ολοι πρεπει να ακολουθουν τις απεργιες και τις πορειες και οποιος δεν το κανει ειναι απεργοσπαστης, υπηρετης του συστηματος κ.λ.π.

 

Τα ξενα ΜΜΕ μιλανε για περιπου 50.000 ανθρωπους σημερα. Ενα πολυ μικρο ποσοστο σε σχεση με την προβολη της σημερινης απεργιας απο τα ΜΜΕ και σε σχεση με τον πληθυσμο της πολης. Το να μαζευεις το 1% των πολιτων μονο επιτυχια δεν μπορει να θεωρηθει οσο και αν καποιοι υποστηριζουν το αντιθετο.

 

Εγω σημερα ουτε πορεια εκανα και εργαστηκα κανονικα και το οικογενειακο μαγαζι (μηχανολογικα ειδη) λειτουργησε κανονικα. Στα Μεσογεια που ειμαι εγω η συντριπτικη πλειοψηφια των μαγαζιων λειτουργησαν κανονικα.

 

Οι λογοι ειναι οι εξης :

1) Την ωρα που η πατριδα βρισκεται στο χειροτερο σημειο της κοιτας να την βοηθησεις και

οχι να την στειλεις πιο κατω

2) Ελαχιστοι πλεον πειθονται απο την αριστερα και απο τους βολεμενους συνδικαλιστες

3) Μια οικογενεια πλεον εχει μεγαλα εξοδα και δεν μας λενε αυτοι που μας καλουνε σε

απεργιες και πορειες πως θα αναπληρωθουν τα χαμενα εισοδηματα των ημερων αυτων

Link to comment
Share on other sites

φιλε theodoris 1982 ,εισαι εκτος θεματος και του αρχικου και των αποτελεσματων των επεισοδειων.απλα πολιτικολογεις κατα της αριστερας.εδω μεσα ομως ολοι ειμαστε ωριμοι με (ποικιλες) αποψεις και δεν αλλαζουν με τα διαφορα που λεει καποιος σε ενα ποστ-ασχετα αν συμφωνουμε η διαφωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.