Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα εκσκαφών


Mdim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΠΔ 8.9.83 (ΦΕΚ 394Δ), "Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των ανεγειρομένων οικοδομών".

στο Άρθρο 11 Προδιαγραφές σύνταξης αρχιτεκτονικών μελετών

εδἀφιο 2, Σχέδια κατασκευής, 2.1 Κάτοψη χάραξης γενικών εκσκαφών κλπ

 

επομένως το διάγραμμα εκσκαφών είναι υποχρεωτικό για την άδεια, (άσχετα που έτσι και αλλιώς είναι απαραίτητο για την κατασκευή)

 

Εγώ ξέρω ότι το ΠΔ ισχύει, εάν έχει καταργηθεί τότε πάω πάσο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το 1985 κυκλοφόρησε ενα βιβλίο απο το ΥΠΕΧΩΔΕ με τίτλο ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ περιλαμβάνει ολα τα σχέδια ,απο τοπογραφικά μεχρι

ηλεκτρολογικά,υδραυλικά κλπ φυσικά περιλαμβάνει σχέδιο με τίτλο ΚΑΤΟΨΗ ΧΑΡΑΞΗΣ

ΓΕΝΙΚΩΝ ΕΚΣΚΑΦΩΝ και πρέπει να περιλαμβάνεται στο φάκελλο υποβολής για εκδοση

Ο.Α, αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να σκανάρω ολο το βιβλίο και να το ανεβάσω,τον

θεωρώ τον καλύτερο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

1985????

 

Τοτε δεν υπαηρχαν ουτε υπολογιστες, ουτε πλοττερ, ουτε φωτοτυπικα....στον πολυγραφο εβγαζαν φωτοτυπιες..

 

Κανε μια προσπαθεια να το ανεβασεις να δουμε τι περιεχει...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω φυλλάξει αυτό το ιστορικό βιβλίο και πολύτιμο βοήθημα.

 

Έγινε επανέκδοση της πρωτότυπης έκδοσης πριν μερικά χρόνια. Τα σχέδια είναι περασμένα από scanner , όταν γίνει μεγέθυνση διαβάζονται κανονικότατα.

 

Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να ανέβουν σχέδια σε οποιαδήποτε μορφή χωρίς να θιγούν θέματα πνευματικών δικαιωμάτων. Απλά , όταν εντοπίσω το CD , μπορώ να αναφέρω τίτλο βιβλίου και ISBN.

Link to comment
Share on other sites

...στον πολυγραφο εβγαζαν φωτοτυπιες...

 

Ε όχι δα, υπήρχαν ήδη τα ξηρογραφικά και φυσικά η αμμωνία... μπέρδεψες τις δεκαετίες! :D :D :D

 

Gvarth, πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το βιβλιαράκι, ανυπομονώ να το δω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε terry και υπολογιστές υπηρχαν,ploters με πεννάκια βεβαια και autocad v.2.62 πανάκριβα

βεβαια αλλα υπήρχαν,εκτος αν το αναφέρεις για να βρισκόμασται σε κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

.....Δεν νομίζω ότι είναι εφικτό να ανέβουν σχέδια σε οποιαδήποτε μορφή χωρίς να θιγούν θέματα πνευματικών δικαιωμάτων.....

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με πνευματικά δικαιώματα. Τα σχέδια, που είχε συντάξει το ΥΠΕΧΩΔΕ, κυκλοφορούσαν με τον τίτλο "πρότυπη μελέτη", τα μοίραζε δωρεάν το υπουργείο στην αρχή, αλλά μετά από λίγο καιρό τελείωσαν και πλέον τα αγόραζες ελεύθερα από το οποιοδήποτε φωτοτυπίο στην τιμή της φωτοτυπίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά πρέπει να υπάρξει κάποια τυπική εξασφάλιση . Όταν αυτό καταστεί δυνατόν , θα ανέβουν στα downloads του forum.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.