Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα εκσκαφών


Mdim

Recommended Posts

ΚΑΝΑ έλα τώρα υπεβάλλεις!!! :)

 

1. δηλ πόσο δύσκολο είναι το διάγραμμα εκσκαφών

2. τι σχέση έχει η θεώρηση των σχεδίων από την Πολεοδομία με την Ελληνική νοοτροπία τα ξέρω όλα > θα το κάνω μόνος μου

3. δεν ζητούν τόσο αναλυτικές λεπτομέρειες, ορισμένες δε φορές δεν τις ζητούν καθόλου

τώρα με τον ΚΕΝΑΚ να δεις τι έχει να γίνει

4. δεν έχω κάνει ποτέ ενημέρωση φακελλου,

όμως στην τελευταία προσθήκη που μου έτυχε η καημένη η ιδιοκτήτρια πλήρωσε πρόστιμο 5000 ευρω για αστείες παραβάσεις επειδή ακριβώς δεν έκανε ενημέρωση φακέλλου

οποτε πλέον το θεωρώ απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πέραν αυτών που έγραψε η myri

 

...... οι λεπτομέρειες θα καθορισθούν κατά το στάδιο των εργασιών από τον επιβλέποντα μετά από συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη»..........

 

Η Μελέτη μιάς Οικοδομικής άδειας είναι Μελέτη Εφαρμογής. Οι λεπτομέρειες πρέπει να έχουν λυθεί μέχρι και το σοφατεπί, όχι να περιμένουν να λυθούν στην κατασκευή = η χαρά του εργολάβου !!!!

 

.........Φυσικά με τα παραπάνω, δεν υποστηρίζω ότι όποιος συνάδελφος μελετητής θέλει να συντάξει την μελέτη σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τις προδιαγραφές, δεν θα μπορεί να το κάνει-αλλά γιατί να υποχρεώνονται όλοι .............

Γιατί για αυτό πληρώνονται. Τό Κράτος που επιβάλλει να πληρωθούν όλοι την ίδια ελάχιστη αμοιβή, επιβάλλει και τίς ίδιες ελάχιστες προδιαγραφές στην Μελέτη που θα παραδώσουν.

 

@terry

μαζί σου για τα καλούπια, τα συχαίνομαι εξ ίσου, το συζητάω σαν ένα ελάχιστο επίπεδο περιεχόμενης πληροφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω εγώ.

Εσύ τί καταλαβαίνεις από τα παρακάτω ;

 

ΥΠΕΧΩΔΕ Δ/ΝΣΗ Ο.Κ.Κ/6

Αρ Πρωτ.Οικ.82070

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 98 ΑΘΗΝΑ 22.12.1989

 

ΘΕΜΑ :Προδιαγραφές μελετών γιά έκδοση οικοδομικών αδειών

 

Για την εφαρμογή της παρ.4 του άρθρου 2 της Υπουργικής Απόφασης 78070/5724/17.11.1985 όπως τροποποιήθηκε κλπ .... σας διευκρινίζουμε τα ακόλουθα:

 

Α.Η εκπόνηση σύνταξη και παρουσίαση των μελετών ιδιωτικών κτιριακών έργων γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ.696/74 προσαρμοσμένες στίς απαιτήσεις των ιδιωτικών έργων και στα ειδικώτερα στοιχεία που απαιτούνται για την έκδοση αδειών από το Π.Δ.3/9/1983 και στίς απαιτήσεις του Γ.Ο.Κ. '86 και των λοιπών ισχυουσών διατάξεων.

 

Β. Οι μελέτες αυτές θα περιλαμβάνουν την οριστική μελέτη, την μελέτη εφαρμογής (τον προϋπολογισμό και το χρονοδιάγραμμα) εκτός από τα στοιχεία που οι συνθήκες κατασκευής των ιδιωτικών έργων δεν επιτρέπουν την αξιοποίησή τους καθώς και τα τεύχη δημοπράτησης εφ' όσον τα ιδιωτικά έργα δεν δημοπρατούνται.....κλπ κλπ

.....

...

Ο Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ

Κώστας Λιάσκος

Η Εγκύκλιος περιγράφει με λεπτομέρειες και αναλυτικά, από το ποιά σχέδια σε κάθε είδος άδειας, μέχρι το είδος των διαστάσεων, ακόμα και τον τρόπο συσκευασίας της μελέτης.!!!!!!

Εάν έχει καταργηθεί τότε κάνω λάθος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την ειχα υποψη μου...

 

Αλλα:

1. Εγω ποτε δεν εχω βαλλει πορυπολογισμο και χρονοδιαγραμμα σε ΟΑ

2. Η πραγματικη μελετη εφαρμογης ΔΕΝ πληρωνεται απο τις ελαχιστες αμοιβες του ΤΕΕ

3. Ουτε εγω ξερω αν εχει καταργηθει..

 

 

Πραγματικα παντος να πας με τοση δουλεια που απαιτειται για να συνταχτει η αμελετη εφαρμογης θα μπεις μεσα....

 

Εκτος απο αυτο..Αν διαβασεις τι ΠΔ για τις αμοιβες μιλαει μονο για οριστικη μελετη, οχι για μελετη εφαρμογης...(και φυσικα η εγκυκλιος δεν ξερω τι ονομαζει μελετη εφαρμογης...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καταργηθεί. Και το Π.Δ.696/74 είναι αναλυτικότατο και απαιτητικότατο. Άλλο το ποια θα έπρεπε να είναι η δαπάνη εκπόνησης πραγματικής μελέτης εφαρμογής...

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει το Π.Δ.696/74 για αμοιβη μελετης εφαρμογης??

 

Κοιτα..Κατα τη γνωμη μου οι μελετες και τα σχεδια της ΟΑ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι εφαρμοσιμα, "σωστα", προσεγμενα κτλ... Δεν μιλαω για σκαριφηματα που υποβαλλουν μερικοι μηχανικοι... Μη μιλησω για οψεις και τομες που δεν εχουν σχεση με την κατοψη γτ δεν αφιερωθηκε χρονος να τσεκαριστουν...

 

Αλλα μελετη εφαρμογης ειναι αλλο πραμα...Απαιτει υπερδιπλασιο χρονο για τη συνταταξη της σε σχεση με την οριστικη μελετη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Απλά σχολιάζω τι λέει το ΠΔ. Ρητά αναφέρει ότι η ελάχιστη αμοιβή είναι αμοιβή μελέτης εφαρμογής, καθορίζει τις αμοιβές προμελέτης και οριστικής μελέτης ως ποσοστό της ελάχιστης αμοιβής και ορίζει ποια είναι η πληρότητα της μελέτης εφαρμογής.

 

Στην πράξη η υπόθεση πληρότητα έχει μείνει στους τύπους. Πχ, ο αρχιτέκτων πετάει 5 τυπικές λεπτομέρειες στον φάκελο που πιθανότατα δεν θα εφαρμοστούν, ο ΠΜ δεν μπορεί να κάνει μπαλαμούτι, έχει τις λεπτομέρειες των υποστυλωμάτων (όμως σπάνια ο ξυλότυπος περιέχει όλη την πληροφορία "εφαρμογής"), οι μελέτες ύδρευσης αποχέτευσης είναι για τα κλάματα, και να μην πιάσω τα Η/Μ (ρεύματα, ανελκυστήρες κλπ, όπου απαιτούνται)...

 

Φυσικά η ελάχιστη αμοιβή δεν φτάνει για πραγματική μελέτη εφαρμογής. Απαιτούνται ποσά της τάξης του 15% ~ 20% του πραγματικού κόστους κατασκευής. Που σημαίνει, οι μελέτες εφαρμογής μιας τυπικής πενταώροφης 170m² έχουν κόστος ~180.000€!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υποβάλλει Προϋπολογισμό σίγουρα, αλλιώς δεν θα είχες υπολογίσει αμοιβές, εννοείς αναλυτικό προϋπολογισμό. Αλλά στο 696 Άρθρο 3 εδάφιο 6 λέει :

Ειδικά για την έκδοση οικοδομικών αδειών, ο προϋπολογισμός εξάγεται είτε βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού, είτε σύμφωνα με τιμές μονάδος που καθορίζονται με υπουργική απόφαση η οποία λαμβάνει υπόψη τι κόστος κατασκευής όπως εξάγεται από τον αντικειμενικό προσδιορισμό της αξίας των ακινήτων (άρθρο 41 του Ν 1249/1982 ΦΕΚ 43, όπως κάθε φορά ισχύει).
Για χρονοδιαγράμματα κυκλοφορούν κάτι έτοιμα που τα βάζουν σαν ένα από τα "χαρτιά" μέσα στον φάκελο.

 

Το 696 Άρθρο 83. Καθορισμός Αμοιβής, στο εδάφιο 1 όρίζει τα κ και μ ανά κατηγορία έργου και στο εδάφιο 2 λέει ότι,

Η ολική αμοιβή μελετών κατανέμεται εις ποσοστά κατά στάδια ακολούθως :

Αρχιτεκτονικά

Προμελέτη ................35%

Οριστική μελέτη......... 25%

Μελέτη εφαρμογής..... 40%

....

....

κλπ κλπ

εάν κοιτάξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα αμοιβών, θα δείς ότι τα κ και μ είναι για την ολική αμοιβή και όχι για κάποιο ποσοστό αυτής.

Η αμοιβή της ΟΑ είναι συνολική αμοιβή μέχρι το στάδιο της μελέτης εφαρμογής (όση και όποια χρειάζεται σε ένα ιδιωτικό έργο) για αυτό και υπήρξε και η ανάγκη της παραπάνω εγκυκλίου που διευκρίνισε τί χρειάζεται και τι όχι.

Το εάν φτάνουν τα λεφτά και τι πράγματι χρειάζεται, είναι άλλη κουβέντα.

 

 

edit με προλάβατε στην πληκτρολόγηση !!

 

edit 2

.....Στην πράξη η υπόθεση πληρότητα έχει μείνει στους τύπους.......

Αυτά είναι γνωστά, το υπουργείο δεν αύξησε για πολλές δεκαετίες τίς τιμές μονάδας ακολουθώντας τίς αντικειμενικές, οι πολεοδομίες έκαναν τα στραβά μάτια στο τί ήθελαν να δούν μέσα στον φάκελο (βόλευε και για το καθημερινό λαδωματάκι) και οι μηχανικοί κατά συνείδηση προσπαθούσαν να βγάλουν μεροκάματο χωρίς να πάνε και φυλακή, (όσοι από αυτούς βέβαια που καταλάβαιναν τον κίνδυνο), γενικά,

έκαναν πως μας πλήρωναν και εμείς παριστάναμε οτι δουλεύαμε, το σύνηθες "κοινωνικό συμβόλαιο" σε όλες τίς σοσιαλιστικές χώρες !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.