Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση Υπογείου


alexlar

Recommended Posts

Μόνο αν απαιτείται μειωμένη θερμοχωρητικότητα (πολύ απίθανο). Διαφορετικά, το έδαφος παρέχει επαρκέστατη θερμομόνωση. Το φράγμα υδρατμών είναι καλή ιδέα, ακόμη καλύτερη είναι η διακοπή της τριχοειδούς ανύψωσης και η πρόβλεψη εξόδου για τα πιθανά νερά...

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας μία στρώση υλικού που δεν εμφανίζει τριχοειδές φαινόμενο (ή εμφανίζει πολύ περιορισμένης έκτασης). Κλασικό παράδειγμα, στρώση σκύρων, καθαρών από παιπάλη, πάχους 15~20cm. Τα κοινά ασβεστολιθικά σκύρα είναι πολύ ικανοποιητικά, παρότι ο ασβεστόλιθος παρουσιάζει κάποια μικρή τριχοειδή ανύψωση. Αρκεί να είναι καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Περί τριχοειδούς ανύψωσης:

 

Σκέψου έδαφος με τον υδροφόρο σε βάθος -5 από την επιφάνεια. Αυτό δεν σημαίνει ότι πάνω από το -5 το έδαφος είναι ξηρό. Το νερό των πόρων έχει την ικανότητα να ανεβαίνει και μπορεί άνετα να φτάνει μέχρι την επιφάνεια. Αυτό λέγεται τριχοειδής ανύψωση.

 

Το νερό ανεβαίνει πιο εύκολα, όσο πιο λεπτόκοκκο είναι το έδαφος. Σε μια άργιλο, μπορεί να φτάσει δεκάδες-εκατοντάδες μέτρα...Γι' αυτό το λόγο, όταν υπάρχουν προβλήματα υγρασίας, προτιμάμε να κατασκευάζουμε πέρα από το φράγμα υδρατμών, και μια στρώση με χαλίκι ή κροκάλα ή αμμοχάλικο, ανάλογα με την περίπτωση. Η στρώση αυτή μπορεί να έχει και άλλες λειτουργίες (αποστράγγιση, στρώση εξυγίανσης κτλ).

 

Τα πιο πολλά βραχώδη υλικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αρκεί να μην έχουν μεγάλο ποσοστό (ή καλύτερα καθόλου) λεπτόκοκκων. Ασβεστόλιθος, γρανίτης, δολομίτης κτλ, θραυστά ή φυσικά, δεν έχει σημασία, αρκεί να μην έχουν πολλά λεπτόκοκκα. Τα υλικά που είναι ακατάλληλα (μάργα, ψαμμίτης, υλυόλιθος κτλ) είναι υλικά που θρυμματίζονται εύκολα και δημιουργούν λεπτόκοκκα είτε στο νταμάρι είτε κατά τη συμπύκνωση

 

Παρεπιπτόντως, παρόμοιοι λόγοι με αυτούς που προκαλούν την τριχοειδή ανύψωση, προκαλούν και μια μορφή συνοχής στο έδαφος η οποία λέγεται "ψευδοσυνοχή"...

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά εμένα αρχικά ήταν ιο κατεβασιές απο την σκεπή απο τις οποίες το νερο κατέληγε στο έδαφος και όχι σε φρεάτια.Εκείνη την περίοδο είχα προβλημα με νερά!Τώρα απλα εχει το φρεάτιο που μου άφησε ο μηχανικός μου μεσα στο υπόγειο έχει γύρω στους 40 πόντους νερο.Το υπόλοιπο έχει στεγνώσει!!!Ηδη έχω κάνει φρεάτια και μεχρι στιγμης δεν έχω πρόβλημα με νερο.Οτιδήποτε θέλω να το κάνω προληπτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μία στρώση σκύρων με διέξοδο σε επιφανειακή απορροή και μία μεμβράνη είναι το ελάχιστο που "επιτρέπεται" να κάνει κανείς και σε καλύπτει απολύτως για όλες τις περιπτώσεις πλην της περίπτωσης που βρίσκεσαι κάτω του υδροφόρου ορίζοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους, ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις καμμια λυση, το σπιτι μου ειναι 2 ετων, ισογειο κατεβαινεις κ 3 σκαλακια δλδ, κ επειδη ο εργολαβος δεν εχει βαλει καποια μονωση κατω απο το γκρο-μπετον ουτε καν χαλικι μου βγαζει υγρασιες κατω χαμηλα κ σε εξωτερικους τοιχους αλλα κ σε εσωτερικους, να πω πως το σπιτι ειναι χαμηλα κ ο εργολαβος ισχυριζεται πως κατεβαινουν νερα απο ψηλα κ σταματανε σε μενα, τοχει βαψει 2 φορες με κατι αντιμουχλικα αλλα λυση δε βρεθηκε, ξερει κανεις καμμια λυση? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα υγρασίας είναι από τα δυσκολότερα που έχει να αντιμετωπίσει ένας μηχανικός. Αν και φαίνεται πως η υγρασία που έχεις είναι εδαφικής προελεύσεως, είναι αδύνατον να γίνει ακριβής (και κυρίως σωστή) διάγνωση χωρίς παρακολούθηση και εμπειρία.

Γενικά πάντως το βάψιμο δεν είναι λύση για την υγρασία...

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω που απαντησες, απλα να πω πως ο ιδιος ο εργολαβος(μηχανικος) το ειπε πως η υγρασια ερχεται απο κατω κ προτεινε μαλιστα στη πανω πλευρα του σπιτιου να σκαψουμε ενα χαντακι καπου 50παχος κ 50 βαθος σε ολο το μηκος του σπιτιου κ να βαλουμε χαλικι, δε ξερω ομως κατα ποσο θα κανει δουλεια αυτο, η αλλη λυση ειπε παλι πως ειναι, να σκαψουμε ενα φρεατιο κ να βαλουμε μια αντλια να διοχετευει τα νερα στο δρομο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.