Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Επειδή δεν έχω κάψει ΔΠΥ μπορώ να κόψω μεταχρονολογημένο που να αναφέρεται στη συγκεκριμένη κατάθεση της αμοιβής ή μπορώ να κόψω μια και καλή στο συνολικό ποσό της αμοιβής ολόκληρης της άδειας;

 

Αφού πληρώθηκες γιατί δεν έκο(α)ψες ΑΠΥ;

Τι εννοείς "συγκεκριμένη κατάθεση της αμοιβής"; εαν έβγαλες εντολή πληρωμής πχ μόνο για μελέτη πρέπει να κόψεις ΑΠΥ για την μελέτη.

Είναι απαραίτητο για να πληρώσεις και το ΦΕΜ στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες αμοιβές μηχανικού κατατίθενται στην ΕΤΕ?

Για να γίνω πιο σαφής, έστω Ηλεκτρ. Μηχανικός εργάζεται με μπλοκάκι σε εταιρεία, θα πρέπει ο εργοδότης να καταθέτει τη μηνιαία αμοιβή στο λογαριασμό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όμως η αμοιβή είναι πάνω από 3000Ε μπορεί (και πρέπει μάλλον υποχρεωτικά πλέον) να χρησιμοποιείται και αυτός ο λογαριασμός (ως επαγγελματικός τρεχούμενος-όψεως που είναι).

Link to comment
Share on other sites

Αφού πληρώθηκες γιατί δεν έκο(α)ψες ΑΠΥ;

Τι εννοείς "συγκεκριμένη κατάθεση της αμοιβής"; εαν έβγαλες εντολή πληρωμής πχ μόνο για μελέτη πρέπει να κόψεις ΑΠΥ για την μελέτη.

Είναι απαραίτητο για να πληρώσεις και το ΦΕΜ στην εφορία.

Πληρώθηκα μια προκαταβολή 300 ευρώ για την οποία έκοψα ΑΠΥ όπου και αναφέρω σαν προκαταβολή για την τάδε άδεια στην οποία έβαλα μόνο το ΦΠΑ. Το υπόλοιπο ποσό για την εντολή το πλήρωσα από τη τσέπη μου με δέσμευση του πελάτη ότι θα μου το πληρώσει αργότερα.Ήρθε η ώρα να το πληρώσει λοιπόν κι ερωτώ πώς θα πρέπει να το χειριστώ.Θα κόψω ΑΠΥ με το υπολειπόμενο ποσό; Έστω ότι είναι 1500 ευρώ σε αυτά θα προσθέσω το ΦΠΑ, ΦΕΜ και το αντίστοιχο θα πρέπει να κάνω και στην απόδειξη των 300ων ευρώ;

Ελπίζω να μη σας έχω μπερδέψει..

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο ποσό για την εντολή το πλήρωσα από τη τσέπη μου με δέσμευση του πελάτη ότι θα μου το πληρώσει αργότερα

 

ασχετο με το ερωτημα σου αλλα χωρις παρεξηγηση, μην το κανεις αυτο ποτε. αν αυριο τον πατησει ενα λεωφορειο τον πελατη σου, ή απλα "ξεχασει" τη συμφωνια σας, ή ακομη πιο απλα ειναι καθηκι, εσυ νομικα εισαι πληρωμενος και καμμια απαιτηση δεν μπορεις να εχεις. και πολλες φορες εδω μεσα θα βρεις ιστοριες τρελας που βαλαν απο την τσεπη τους συναδελφοι τα λεφτα και ακομη περιμενουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όμως η αμοιβή είναι πάνω από 3000Ε μπορεί (και πρέπει μάλλον υποχρεωτικά πλέον) να χρησιμοποιείται και αυτός ο λογαριασμός (ως επαγγελματικός τρεχούμενος-όψεως που είναι).

 

Όχι ότι θα είναι η αμοιβή μου πάνω από 3000€ αλλά πού αναφέρονται αυτές η λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.