Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός διατομής αγωγού


Recommended Posts

Γεια σε όλους στο φόρουμ.

Έχω ένα πρόβλημα που με αφορά αλλα δεν μπορώ να πάρω μια συγκεκριμένη απάντηση.

Έχω έναν κινητήρα τριφασικό 25kw. Και θέλω να τον τροφοδοτήσω με ένα καλώδιο ΝΥΥ σε μια απόσταση 150 μέτρων.

Ποιος τύπος η ποια μέθοδος θα μπορέσει να με οδηγήσει σε ένα ασφαλές αποτέλεσμα για το ποια θα είναι η διατομή του αγωγού.

Οποιος μπορέσει να βοηθήσει θα μου ήταν πολύ ευχάριστο.

Ακόμα καλύτερα εάν μπορέσει να απάντηση ακριβώς πάνω στο παράδειγμα-πρόβλημα που έχω. γιατί δεν έχω πάρει ακόμα κάτι συγκεκριμένο ώστε να βασιστώ και να κάνω κάτι αντίστοιχο και σε άλλες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ

 

 

Με την επεξεργασια διορθωστε το μηνυμα σας απο κεφαλαια σε μικρα γραμματα, και διαβαστε τους κανονες συμμετοχης.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

απλό θέμα, πάρε τον τύπο υπολογισμού της πτώσης τάσης. Βάλε την αποδεκτή σου πτώση τάση, και άρχισε να παίζεις με τις διατομές, μέχρι να σου βγάλει την ελάχιστη επιτρεπτή.

 

σαν εργασία μου ακούγεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σου απαντησα στο προηγουμενο θεμα με τον ιδιο τιτλο που ειχες ανοιξει.Ψαξε και λιγο ,δεν κανει κακο:P

R=ρ* l/s

s=ρ* l/R

οπου R=αντισταση

ρ =ιδικη αντισταση

s= διατομη αγωγου

l= μηκος αγωγου

εφοσον εχεις την ισχυ 25 Kw και την ταση τοτε:

P=1,73 *V*I (V=380)

I=P/V*1,73

Βρισκεις την αντισταση

R=V/I

Το μηκος l και την ιδικη αντισταση του αγωγου λογικα τα ξερεις τοτε πολυ απλα με τον τυπο s=ρ*l/R βρισκεις την διατομη του αγωγου.

Eλπιζω να ξερεις να κανεις τους υπολογισμους.....

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν είσαι Ηλ/γος Μηχανικός ή είσαι γιαλατζί Ηλ/γος Μηχανικός. Αλλιώς δεν νοείται να μην ξέρεις τόσο βασικά θέματα.

 

Αφού δεν ξέρεις λοιπόν τα βασικά, να προσλάβεις έναν κανονικό Ηλ/γο Μηχανικό να σου δίνει τεχνικές συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε με συγχωρεις ,απ'ευθειας θα τον εκκινησεις? Ο Υ/Δ σου λεει κατι? Μηπως δυο καλωδια χ150μ?Μηχανικος και δεν γνωριζεις υπολογισμο διατομης? Γρηγορα για τον Μιλτιδη Καπο :βιομηχανικες εγκαταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες, το ερώτημα όπως τίθεται από τον φίλο μας, μπορεί να μοιάζει σαν να ζητάει από τους συμμετέχοντες στο forum να του δώσουν έτοιμο τον υπολογισμό αλλά εγώ θέλω να θέσω ορισμένα συγκεκριμένα ερωτήματα:

 

1) Σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ ποιά είναι η μέγιστη πτώση τάσης από τον μετρητή (;) και αν είναι εύκολο να αναφερθεί και το συγκεκριμένο κεφάλαιο... Ισχύει ακόμη το 3% για γραμμές κίνησης και το 1% που ίσχυε με τον Κ.Ε.Η.Ε;

 

2) Στον υπολογισμό της γραμμής υπολογίζεται και προσαύξηση 25% επί του ονομαστικού ρεύματος του φορτίου, όπως με τον Κ.Ε.Η.Ε (εάν υπήρχε τέτοιο άρθρο στον Κ.Ε.Η.Ε ή απλώς το ανέφεραν τα βιβλία);

 

3) Στον υπολογισμό της πτώσης τάσεως λαμβάνεται υπόψη σας και την επαγωγική αντίσταση της γραμμής αφού ξεπερνά τα 100 μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.