Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικέλυφη τοιχοποιία ή Θερμοπρόσοψη σε νέα οικοδομή;


g_ap

Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;  

908 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;

    • Τούβλο & Θερμομόνωση & Τούβλο
    • Εξωτερική θερμομόνωση
    • Κάτι άλλο


Recommended Posts

Οι 2 προηγούμενοι συνάδελφοι, μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουν. Να σημειώσω ότι: α) δεν είμαι αλουμινάς, β) το marketing παίζει σίγουρα το ρόλο του.... ΑΛΛΑ:

 

Έστω σπίτι 120 m2, με 30 m2 ανοίγματα με "ψυχρά" κουφώματα αλουμινίου και συμβατικούς διπλoύς υαλοπίνακες. Στην καλύτερη περίπτωση, αυτά τα κουφώματα θα έχουν Uw=4 W/m2/oK. Αν τώρα αντί για αυτά τα κουφώματα, έχουμε κουφώματα με θερμοδιακοπή και "ενεργειακούς" υαλοπίνακες, θα πετυχαίνουν, περίπου, Uw=1.5 W/m2/oK

 

Ας υποθέσουμε τυπικό χεικώνα 120 ημερών, με μέση εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμούς και εσωτερική 21. Ας υποθέσουμε επίσης τυπικό καλοκαίρι 90 ημερών, με μέση εξωτερική 35 και εσωτερική 25.

 

Τότε, από τα κουφώματα και μόνο, προκύπτουν οι παρακάτω ΔΙΦΟΡΕΣ:

 

α) Θερμικές απλώλειες: 2.5*30*11*120*24/1000=2376 kWh / 11 = 216 lt πετρελαίου περίπου 300 ευρώ.

 

β) Ψυκτικές απώλειες:   2.5*30*10*90*24/1000=2160 kWh . Αν υποθέσουμε κλιματιστικά με EER 2.5 και την kWh στα 0.22 ευρώ, τότε... άλλα 190 ευρώ.

 

Για να μην πούμε για τις έξτρα απώλειες λόγω αεροπερατότητας. Τα σύγχρονα κουφώματα έχουν καλύτερους μηχανισμούς, λάστιχα, κλπ.

 

Δεν είναι άσχημη μια εξοικονόμηση των 500 ευρώ το χρόνο. Και είναι και καλύτερες οι συνθήκες διαβίωσης.

 

Οπότε, και 4000 (και πολύ λέω) να είναι ακριβότερα τα "σπρωγμένα-διαφημισμένα-διαπλεκόμενα" θερμοδιακοτπώμενα κουφώματα, σε 8 χρόνια, κάνει κανείς απόσβεση. Και μετά είναι ΜΟΝΙΜΑ στο κέρδος........

 

Δεν είναι άσχημα......

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα για θερμοδιακοπη αλουμινιου και οχι για ενεργειακους υαλοπινακες που ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

"Τα επιδέξια βρακιά...... θέλουν και επιδέξιους κώλους"...... με το μπαρδόν κιόλας.... στα προφίλ αναφέρομαι....

 

Τι θέλω να πω: Είναι σα να βάζεις μηχανή Porsche σε σασί YUGO. Θα καταφέρεις να έχεις πολύ καλά "μονωμένα" τζάμια, και όλη η θερμότητα θα την κοπανάει από το προφίλ. Σαν το ρεύμα ένα πράγμα..... πάει όπου δει λιγότερη αντίσταση.... Για να μην πω για το ίδρωμα των προφίλ. Θα πρέπει να έχεις μόνιμα σφουγγαρίστρα.

 

Σαν ένα φίλο, που μου έλεγε..."Τα κουφώματά μου είναι τόσο καλά, που να φανταστείς ιδρώνουνε από μέσα..."... τι να του πεις τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω! Χιλιες φορες να δωσει καποιος τα λεφτουδακια του για να βαλει ενα καλυτερο ενεργειακο τζαμι με χαμηλοτερο Ug παρα να τα δωσει για κουφωμα με θερμοδιακοπη...

 

Αλλο η ροη θερμοτητας και αλλο το ηλεκτρικο ρευμα και τα σασι των αυτοκινητων...

Edited by salpigoal
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νά μη ξεχνάμε για τά ¨ενεργειακά¨τζάμια1) μείωση φωτεινότητας(αύξηση απαιτήσεων τεχνητού φωτισμού) 2)επιλογή θέσης επίστρωσης 3)μείωση ηλιακών προσόδων τον χειμώνα.4)αισθητική ανακλάσεων.

Για τα θερμοδιακοπτόμενα να σκεφτούμε και την ηχομόνωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον salpi.

Αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι το value for money.

Εντός πόλης λοιπόν σε μία περιοχή της ζώνης Γ (Θεσσαλονίκη καλή ώρα)

η τοποθέτηση κουφωμάτων αλουμινίου με θερμοδιακοπή,

ΔΕΝ είναι περιττή

είναι όμως από τα σημεία που μπορείς άμα θέλεις και χρειάζεται να κάνεις οικονομία.

Προτιμώ να δώσω τα λεφτά για ένα καλύτερο σύστημα υαλοπίνακα.

Όλα είναι θέμα επιφάνειας και των επιμέρους U...

 

Είναι βέβαια πιθανό μερικές κρύες νύχτες, το προφίλ χωρίς θερμοδιακοπή να "δακρύσει".

Πάντως, υπάρχουν και αλουμίνια με θερμοδιακοπή σε πολύ προσιτές τιμές, αρκεί να μην έχει κάποιος την ψώρα να πάει στις τελευταίες σειρές της εταιρείας.

Ένα ψαχτήρι για το ποιες σειρές κάθε εταιρείας έχουν αντέξει στο πέρασμα του χρόνου (ίσως με μικρές τροποποιήσεις) είναι κάτι που αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σκέφτομαι τα πλαστικά , αφού στην τιμή των ψυχρών προσφέρουν καλύτερη μόνωση . Αλλωστε καταργήθηκαν και τα συρόμενα και πάμε πιά σε επάλληλα η ανοιγόμενα .

Link to comment
Share on other sites

Να δακρύσει.........????

 

Συγνώμη, αλλά εδώ γελάμε.....

 

Όχι μόνο θα δακρύσει, αλλά ετοιμαστείτε να κάνετε και υδροροές δίπλα στα κουφώματα. Και να τα παραγγείλετε και με αντιμουχλική προστασία.... lol   Θα γελάνε ακόμα και οι ρέγγες αν βάλετε ψυχρά κουφώματα σε καλά μονωμένο σπίτι και me καλούς υαλοπίνακες. Έχετε να ακούσετε "ευχές" από τους ιδιοκτήτες...... Αν ειδικά έχουν και μωροπαίδια.......

 

Είναι αστείο να έχεις ψυχρό κούφωμα με σούπερ-ντούπερ υαλοπίνακες. Αν δεν μπορεί κανείς το extra κόστος της θερμοδιακοπής, ας πάει σε πλαστικά. ΔΕΝ είναι ελληνικά, αλλά είναι τίμια λύση.

 

Αν και έχω ξαναπεί, ότι αν π.χ. σε μια οικοδομή, τα κουφώματα με ψυχρά προφίλ κοστίζουν x ευρώ, τότε τα αντίστοιχα θερμοδιακοπής ΠΡΕΠΕΙ να τιμώνται το πολύ +15% σε λευκό, και +20% σε χρώμα. Το τι ζητάει τώρα κάθε αλουμινάς... είναι άλλο θέμα. Είναι και αυτοί λεβέντες....Οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ διαφορές, είναι εκεί στο +15 έως +20 %. Χωρίς υαλοπίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα συζήτηση ανοίξαμε FouksMechMeck...Χαίρομαι πραγματικά για τον γόνιμο προβληματισμό που ξεκίνησες γιατί μέσα από αυτόν αναδεικνύεται η πραγματική αξία των μηχανικών. Ας επικεντρωθούμε στην σχέση σου όσον αφορά την εξοικονόμηση πετρελαίου. Εκτιμώ ότι η παραδοχή σου βασίζεται σε 24ωρη λειτουργία του συστήματος θέρμανσης ώστε να διατηρείται μια ανεκτή θερμοκρασία αλλά στην πραγματικότητα σε ποιο ποσοστό οικιών γίνεται αυτό σήμερα...;

 

Επιπλέον επειδή φέτος εγώ έκανα ανακαίνιση και πολλοί γνωστοί από τον χώρο με προσέγγισαν προκειμένου να αντικαταστήσω τα κουφώματα προβάλλοντας τους γνωστούς ισχυρισμούς για εξοικονόμηση (όχι όμως τεκμηριωμένα και αναλυτικά σαν τον δικό σου υπολογισμό αλλά με τα γνωστά εξοικονόμηση των φοβερών ποσοστών του 70%). Αν μιλάμε για ανακαίνιση χωρίς εξοικονομώ (που αυτό συνέβη δυστυχώς στην δική μου περίπτωση) δε μιλάμε απλώς για μια διαφορά της τάξης των 4.000 ευρώ αλλά για ένα συνολικό ποσό των 8.000 με 9.000 το οποίο ακόμα και με την δική σου εκτίμηση προκύπτει μια απόσβεση της τάξης της 15ετίας και άνω...Εγώ δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό αλλά απλώς αυτό πρέπει να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης πριν προχωρήσει σε μια οποιαδήποτε απόφαση...Και αυτή είναι δουλειά των μηχανικών και όχι των πωλητών των καταστημάτων αλουμινίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην τιμή είναι αυτή που αναφέρει ο Fouks.

Το 15% ίσως είναι χαμηλό, αλλά ένα 20%-22% είναι νομίζω η πραγματική διαφορά.

π.χ. η Μ9660 με την Μ940 της Alumil.

 

Είναι υπερβολικό ότι θα χρειαστούμε λούκια για να μαζέψουμε τα "δάκρυα".

Το αν "κλάψει" ή όχι ένα σύγχρονο κούφωμα έχει να κάνει ως επί το πλείστον με τις συνθήκες διαβίωσης.

π.χ. πήγα σε σπίτι που η μούχλα είχε γίνει το κατοικίδιο της οικογένειας.

Είχαν αλλάξει κουφώματα προ 5ετιας (CL κουφώματα) αλλά η μούχλα έκανε την εμφάνιση της προ 2ετίας.

Μιλώντας, ήρθαν και οι παππούδες με τα δίδυμα δίχρονα παιδάκια... Το μυστήριο λύθηκε.

Εκεί που το σπίτι ήταν ανοιχτό όλο το πρωί,

τώρα:

το σπίτι είναι κλειστό όλη τη μέρα,

κάνουν μπάνιο 2 άτομα περισσότερο την ημέρα,

μπαίνει τσουκάλι καθημερινά πλέον για 4 άτομα ενώ παλιά δεν έμπαινε,

αποστείρωση σε μπιμπερό και λοιπά συμπράγκαλα,

και άλλα πολλά.

Η υγρασία χτύπησε κόκκινο...

 

Οπότε το που θα πέσει το κλάμα και πόσο πολύ, έχει να κάνει και με άλλα θέματα πέρα από τα πολυαμίδια.

 

Ο χρόνος απόσβεσης είναι κάτι που δεν μπορώ να το υπολογίσω, είναι θέμα των συναδέλφων μηχανολόγων.

Εγώ βλέπω τις  απόλυτες τιμές του κόστους.

έτσι, μπορεί να έχεις κουφώματα αξίας 2000€ που με θερμοδιακοπή θα γίνει 2400€,

αλλά μπορεί να έχει και κουφώματα αξίας 10000€ που με θερμοδιακοπή θα γίνει 12000€.

Τα 2000€ ίσως είναι απαγορευτικό για κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.