Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικέλυφη τοιχοποιία ή Θερμοπρόσοψη σε νέα οικοδομή;


g_ap

Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;  

908 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποια μέθοδο θερμομόνωσης προτείνετε;

    • Τούβλο & Θερμομόνωση & Τούβλο
    • Εξωτερική θερμομόνωση
    • Κάτι άλλο


Recommended Posts

Ας απαντήσω χωριστά:

 

@maestro, η "οικονομοτεχνική" αναλυση που έκανα, αφορά τη διαφορά που προκύπτει μόνο από τα κουφώματα, και όχι ολόκληρο το σπίτι. Ένα αμόνωτο με ένα μονωμένο σπίτι, μαζί με κουφώματα, έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερες διαφορές. Άρα η απόσβεση έρχεται πιο γρήγορα από τη 15-ετία, αν μλάμε για συνολική ανακαίνιση σπιτιού.

 

Και ναι, αναφέρομαι σε 24ωρη λειτουργία. Η εμπειρία μου από διακοπτόμενη λειτουργία όσο ήμουν στο νοίκι, είναι ότι και ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ είναι, και δε ζεστάθηκα ποτέ. Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση, η συνεχής λειτουργία είναι πιο οικονομική. Και πάντα μιλάμε για οικίες, για τα σπίτια μας δηλαδή, από τα οποία έχουμε και κάποιες απαιτήσεις όσον αφορά τις συνθήκες διαβίωσης. Όπως επίσης καταλαβαίνω τις δυσκολίες των καιρών......... με ότι αυτές συνεπάγονται.

 

@ssouanis, το ψυχρό θα κάνει υγροποίηση, σε κάθε περίπτωση. Σίγουρα οι συνθήκες επηρρεάζουν την ένταση του φαινομένου, αλλά ότι και να κάνουμε, θα εμφανίσει υγροποιήσεις, μούχλα, κλπ. Αν δεν αερίζουμε συχνά και αν δε θερμαίνουμε ΔΙΑΡΚΩΣ, ακόμα χειρότερα. Άρα η διακοπτόμενη θέρμανση επιβαρύνει το φαινόμενο υγροποίησης στα ψυχρά κουφώματα.

 

Σχετικά με το κόστος τώρα. Ναι το 20% είναι διαφορετικό στο 10 και το 10000. Αλλά πιστεύω ότι αξίζει. Αν ειδικά το σηκώνει η τσέπη μας. Δεν κατάλαβα γιατί να βάλουμε καλή κουρτίνα ή πόμολο με στρασάκια, και να μη βάλουμε καλά κουφώματα. Βέβαια, ο πελάτης αποφασίζει. Αρκεί να του πει ο μηχανικός, να του ΑΝΑΛΥΣΕΙ και να του ΕΞΗΓΗΣΕΙ. Και μετά.... ας κάνει ότι καταλαβαίνει. Αλλά μη γκρινιάζει μετά ότι μουχλιάσανε οι μεταξωτές κουρτίνες....

 

Και μια σημείωση σημαντική: Δεν προσπαθώ να πικάρω ή να την πω σε κάποιον. Καμμιά φορά τα γράφω λίγο "μυστήρια" απλά για να τονίσω τα επιχειρήματά μου, γιατί με τα κουφώματα, το έχω ψάξει λίγο....

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

 

Καμμία σχέση, πίστεψέ με......απολύτως καμμία..... απλά σα μηχανολόγος, έχω ασχοληθεί λιγάκι για το σπίτι μου...... λιγάκι τώρα...... αρκετά ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

 Αν μιλάμε για ανακαίνιση χωρίς εξοικονομώ (που αυτό συνέβη δυστυχώς στην δική μου περίπτωση) δε μιλάμε απλώς για μια διαφορά της τάξης των 4.000 ευρώ αλλά για ένα συνολικό ποσό των 8.000 με 9.000 το οποίο ακόμα και με την δική σου εκτίμηση προκύπτει μια απόσβεση της τάξης της 15ετίας και άνω...

εγώ για σπίτι 130τμ με 6 ανοιγματα (2 των 2μ , 3 του 1.2 ,1 του 0.8-) εδωσα σκαρτα 7000 προ διετιας για "ενεργειακο"+"θερμοδιακοπτομενο" συρομενο (χωρις εξοικονωμω και εγω λογω τιμης ζωνης) η διαφορα που θυμάμαι σε "απλές" λύσεις ήταν με το ζόρι 2500 (και λιγοτερό από 200 στην ίδια εταιρία) . αν λοιπόν η διαφορά που προκύπτει στην περίπτωση σου (για διαφόρους λόγους) αγγίζει τα 4000 σημαίνει ότι έχεις περισσότερες επιφάνιες, άρα και μεγαλύτερη εξοικονόμηση από την αγορά των "καλών" .

κατά συνέπεια η απόσβεση σου είναι πάλι κάτω απο την 10ετία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η διαφορά δεν αγγίζει τα 4.000 ευρώ αλλά τα 8.000 ευρώ που είναι το  συνολικό κόστος προμήθειας διότι το δίλημμα δεν είναι μεταξύ θερμοδιακοπτόμενων ή απλών αλλά θερμοδιακοπτόμενων ή μη αντικατάστασης και διατήρησης των υφιστάμενων (ψυχρά αλουμίνια με διπλά τζάμια). Οπότε η επένδυση αφορά το ποσό των 8.000 ευρώ (η οποία ήταν η φθηνότερη προσφορά μεταξύ τριών και στην οποία φυσικά συμπεριλαμβάνεται ο Φ.Π.Α) με μέσο Uw=2,2...

 

Οσον αφορά την διακοπτόμενη ή συνεχόμενη θέρμανση η επιλογή πάλι έχει να κάνει με τις ιδιατερότητες κάθε περίπτωσης. Δηλαδή κατά πόσο σε καθημερινή βάση οι ένοικοι της οικίας παραμένουν πολλές ώρες μέσα στον χώρο της οικίας ή όχι...

Edited by maestro
Link to comment
Share on other sites

τότε μάλλον δεν προχωράς - από καθαρά θέμα θέρμανσης.

 

αν τεθεί και θέμα αισθητικό/λειτουργικό , ζημιές κλπ θέλει νέα συζήτηση το θέμα. 

 

ενδεχομένως τα 8000 να πιάσουν τόπο σε άλλο μέρος της θέρμανσης (εξωτερική θερμομόνωση, ταράτσα κλπ ) η αν δεν συντρέχει τέτοιος λόγος μένουν για πληρωμή κόστους καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!

 

Βρίσκομαι σε αναζήτηση κουφωμάτων για νεα οικοδομη. Δεν έχω ιδέα απο αλουμίνια... Μιλάμε πάντα για ενεργειακα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Τι να προσέξω? Αν μπορείτε να μου προτείνετε και κάποια μάρκα ή μοντέλο...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.