Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα προγράμματα που θεωρείτε απαραίτητα;


Jimis

Recommended Posts

Καποιος ειπε για το scada. To χρησιμοποιει καποιος για να μας πει την γνωμη του. Για πεστε καποια αλλα στατικα προγραμματα. Κυκλοφορουν 'ελευθερα' εξω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Δουλεύω το instant. Το χρησιμοποιώ επειδή το ήξερα από παλιά και δεν ήθελα να παιδευτώ να μάθω κάποιο άλλο. Πάντως δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος. Κάνω πολλούς υπολογισμός με το χέρι τόσο από φορτία όσο και από ελέγχους μελών και συνδέσεων. Επίσης, το συμβόλαιο υποστήριξης που σου κάνουν είναι πάνω από 600€ το χρόνο!!

 

Για μπετά έχω το strad της 4Μ και έχω δουλέψει Fespa και ΝΕΧΤ. Συμφωνώ ότι το ΝΕΧΤ είναι το καλύτερο αλλά το δυσκολότερο πρόγραμμα της αγοράς. Συμφωνώ επίσης ότι το Fespa είναι πολύ έυχρηστο αλλά είναι λίγο "Black box". Πρέπει να έχεις εμπειρία για να μην είσαι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

το ινσταντ ειναι πολυ καλο προγραμμα.γενικα τα προγραμματα για μεταλλικες δεν ειναι τοσο τυποποιημενα οσο αυτα για σκυροδεμα.

δεν ξερω βεβαια τα αντιστοιχα των αλλων εταιριων τι διαδιακσια εχουν για την αναλυση.

 

απο σκυροδεμα το fespa ειναι πολυ καλο αλλα δεν χεει πεπερασμενα.

Link to comment
Share on other sites

κανεις αλλος να μας πει την εμπειρια του απο προγραμμα μεταλλικων?

 

το steel της 4Μ και το metalcad της multisoft τι λενε?

 

επισης για θερμομονωση καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για στατικά προγράμματα εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ΝΕΧΤ, ETABS, INSTANT.

To INSTANT είναι καλό αλλά το ROBOT MILLENNIUM έτη φωτός μπροστά. (Αναφέρομαι για σιδηρές κατασκευές)

Θα ήθελα να είχα το STATIK της CUBUS αλλα είναι απλησίαστο.

Επίσης το ΝΕΧΤ έχει και FEM (s-mode)

Το ΝΕΧΤ καλό αλλά για σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εγω χρησιμοποιω Idea για αρχιτεκτονικά (σε αυτονομο περιβάλλον Intelicad)

Strad για στατικά και Adeia γαι αμοιβες και τις υπολοιπες μελέτες (θερμομόνωση, πυροπροστασια, υδρευση, αποχετευση)

Ειναι προγράμματα της 4Μ

Είμαι πολύ ευχαριστημένος , ειναι εύκολα στη χρήση τους , αξιόπιστα και ταχύτατα.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Jonathan,

κι εγώ περιμένω δωρεάν το archicad 12 σε λίγες μέρες αλλά από ότι διάβασα στην διαφήμιση το κυριότερο upgrade που κάνει είναι η χρήση των διπλοπύρηνων επεξεργαστών από το πρόγραμμα.

Το Artlantis Studio 2 είναι εύχρηστο? πόσο πάει η τιμή του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.