Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα αν μπορείτε μια βοήθεια όσον αφορά τα χαρτιά για την τακτοποίηση των Η/Χ.

Πρόκειται για 5όροφη οικοδομή, έκτασης οικοπέδου 200 τ.μ, και εμβαδό διαμερίσματος 72 τ.μ εκ των οποιων τα 14,80 ειναι Η/Χ ο οποιος χρησιμοποιειται ως υπνοδωμάτιο.

Ο Σ.Δ απ'ότι γραφει η άδεια ειναι 2,6.

Επειδή είμαι νέος μηχανικός θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω στα πεδία.

επισυνάπτω και την Υπευθυνη Δήλωση και την Εκθεση Μηχανικού.

 

---Στην υπευθυνη δηλωση, τα πεδία (1) και (2) τα εγραψα απο την αδεια.

στο πεδίο (3) πρεπει να γράψω Ημιυπαιθριος χωρος?

στο πεδιο (4) υπνοδωματιο και επιφανεια 14,80 ?

στο πεδιο (5) θελει εμβαδο οικοπεδου (200τ.μ) , κτιριου (137,30 τ.μ) ή διαμερίσματος (72 τ.μ)?

 

---Στην τεχνική έκθεση

Περιγραφή χώρου (λογικά εννοει τον Η/Χ ? και τι ακριβως θελει?)

Εμβαδο χωρου 14,80

Χρηση χωρου βαση την Οικ. Αδεια ? (γραφω Ημιυπαιθριος?)

Νεα αυθαιρετη χρηση ( υπνοδωματιο?)

Ισχυουσες Χρησεις Γης στο ακινητο ???

Ισχυων Σ.Δ στο ακινητο (2,6)

Εκταση γης που προκειπτει απο διαιρεση Εμβαδου με Σ.Δ

(λογικα θελει Εμβαδο Η/Χ με Σ.Δ.??? δηλαδη 14,80/2,6=5,69 ???)

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για την ταλαιπωρια.

post-363-131887247189_thumb.jpg

post-363-131887247206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπ. Δήλωση: 1,2 όπως τα λες, 3: "Η/Χ με πρόσωπο στην οδό τάδε" ή "Η/Χ προς τον πίσω ακάλυπτο" κλπ.

Στο 4 βάζεις "κατοικία", "κατάστημα" ανάλογα τι χρήση έχει το υπόλοιπο ακίνητο. Χρήση "υπνοδωμάτιο" δεν υφίσταται.

Στο 5 βάζεις το εμβαδό τους προς τακτοποίηση χώρου διαιρεμένο με το συντελεστή δόμησης. π.χ. για 15 τ.μ. εμβαδό χώρου προς τακτοποίηση και Σ.Δ. 2,6, το πεδίο αυτό πρέπει να αναγράφει: 15/2,6=5,77 τ.μ.

Στην υπεύθυνη δήλωση θα προσθέσεις μια γραμμή για την ημερομηνία δημιουργίας του χώρου. Άλλη μια με το λεκτικό "είμαι μοναδικός ιδιοκτήτης" ή "είμαι συνιδιοκτήτης κατά ποσοστό", άλλη μια "Τα προσκομιζόμενα έγγραφα εκ του φακέλου της οικοδομικής άδειας, είναι ακριβή αντίγραφα των εγκεκριμένων" και τέλος "η ιδιοκτησία είναι Α' κατοικία" (ή "δεν είναι" ανάλογα).

 

Τεχνική έκθεση: "Η/Χ με πρόσωπο μπλα μπλα, κλεισμένος ως κατοικία" βάζω εγώ στην περιγραφή.

Νέα αυθαίρετη χρήση: "κατοικία"

Ισχύουσες χρήσεις γης στο ακίνητο: "γενική κατοικία", "αμιγής κατοικία" κλπ. αν έχεις στοιχεία από τα οποία σου προκύπτει. Αν όχι άστο κενό. Τα υπόλοιπα όπως τα γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο tpanag με βοηθησε πάρα πολύ κ εμένα

 

-----------------------------------------------------------------------

 

στην περιγραφή χώρου που λέει στην τεχνική έκθεση τι γράφουμε?και στην υ.δ. χρηση χώρων και θέση χώρων για ποιους χώρους λέει?γιατί στην αρχή της δήλωσης γράφει οτι οι δηλούμενοι χώροι που διατηρούν τη χρήση τους ,περιγράφονται παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Πώς υπολογίζεται το "Εμβαδόν της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια" όταν υπάρχει κλιμακωτός συντελεστής δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει απαντηθεί αν κανεις αναζήτηση,δεν πειράζει.Είναι το κλασμα εμβαδόν χώρου προς τακτοποίηση δια τον συντελεστή δόμησης.Οταν έχεις κλιμακωτό συντελεστή δόμησης αυτό που θα βάλεις εξαρτάται από τα τετραγωνικά που έχεις δομήσει.π.χ.αν είναι

0-100 0.6

100-200 0.8

200-300 1

και εσύ έχεις χτίσει 250 τετραγωνικά τοτε τα υπολοιπα που θα τακτοοιήσεις υπολογίζονται με συντελεστή δόμησης 1.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Η γη που θα "δεσμευθεί" για τη δημιουργία χώρων πρασίνου από το "πράσινο ταμείο", θα δεσμευθεί μήπως αναγκαστικά από οικόπεδα ήδη χτισμένα; Έχω σοβαρές επιφυλάξεις για την ορθότητα αυτής της άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία με συντελεστή δόμησης 1,00, γίνεται μεταφορά Σ.Δ. και τελικώς βγαίνει έμμεσος Σ.Δ. οικοπέδου= 1,188. Ποιον χρησιμοποιώ για τις γνωστές διαιρέσεις των αιτήσεων? Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση χρησιμοποίησα το 1.118 που λες, κατέθεσα και το ΔΚ για να μπορεί να γίνει έλεγχος. Το κοίταξε, το υπολόγισε, και το δέχτηκε. (πολ. Αγ.Παρασκ)

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικία με συντελεστή δόμησης 1,00, γίνεται μεταφορά Σ.Δ. και τελικώς βγαίνει έμμεσος Σ.Δ. οικοπέδου= 1,188

μάλλον θα έβαζα αυτόν που ισχύει τώρα δηλ το 1,00

όμως θα το έγραφα στην τεχνική έκθεση

 

περιμένω και άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.