Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Τεχνική έκθεση μηχανικού


ΝΕΟΣ

Recommended Posts

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω αν σε μία ιδιοκτησία θέλει κάποιος να τακτοποιήσει 3 διαφορετικούς χώρους (υπόγειο, η/χ και σοφίτα), πόσες τεχνικές εκθέσεις πρέπει να κάνει ο μηχανικός?Μία η τρείς? Και πόσα παραστατικά αμοιβών πρέπει να κόψει? ένα ή τρία!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος:

Στην εφορια στο ε9 πρεπει να δηλωσει τα 70μ2 σαν άλλη κατοικία η το αφήνει γκαραζ ;

Ευχαριστώ

για αυτό θα βγάλουν σίγουρα ενημερωτική εγκύκλιο που θα απευθύνεται σε φοροτεχνικούς -θα μάθουμε αργότερα.

το πιθανότερο θα είναι ότι θα δηλώνεται ξανά στο Ε9 με την επισήμανση "ρύθμιση Ν3843" (έτσι κι αλλιώς η εφορία είναι ήδη ενημερωμένη)

 

@hjiannis

μία τεχνική έκθεση όπου τα περιγράφεις αναλυτικά όλα και στο τέλος γράφεις συνολικά το εμβαδόν των προς ρύθμιση χώρων

ένας πελάτης=μια απόδειξη

μία ιδιοκτησία=ένας φάκελος=μια αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

Το Δ.Κ. του φακέλου αναφέρει πως για κατοικία επιτρέπεται 200,00τ.μ. κατοικία και πως πραγματοποίηθηκαν 198,00 τ.μ.(Ισχύει το ΦΕΚ Δ΄270/85).

Το γήπεδο έχει εμβαδόν 2092,71τ.μ. και έχτισε με παρέκλιση προ του ΄77 αφού είναι έντος της ζώνης του οικισμού.

 

Ισχύει το 200,00(επιτρεπόμενη δόμηση) / 2092,71(εμβαδόν γηπέδου) = 0,0955???

 

η έκταση γης που προκύπτει είναι 110τ.μ (υπόγειο - σοφίτα)/0,0955= 1151,83τ.μ ???

Ισχύει αυτό ή είναι εντελώς κουλό?? Έχει τύχει σε κανέναν σας ή είμαι μόνον εγώ ο τυχερός??

 

Τελικά έβγαλες άκρη για τη διαίρεση. Εδώ που υπάγομαι εγώ έχει πολλά εκτός σχεδίου και αν και δεν έχω καταθέσει ακόμα τους φακέλους, έτσι όπως είπες σκεφτόμουνα να πράξω. Δηλαδή τα έξτρα τ.μ. προς τακτοποίηση (μόνο που βάζω τα καθαρά τ.μ.,χωρίς τοιχοποιοίες) και διαιρώ με 0,05 (200τ.μ. επιτρεπόμενη δόμηση/4.000τ.μ που είναι τα περισσότερα οικόπεδα εδώ) και γράφω αυτό που προκύπτει. Το πιο λογικό μου ακούγεται αν και η αντιστάθμιση για τα τετραγωνικά που θα πρέπει να αγοράσουν, για την εδώ περιοχή, δίνει πολλά στρέμματα μα πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

ένας πελάτης=μια απόδειξη

μία ιδιοκτησία=ένας φάκελος=μια αμοιβή

ένας πελάτης=μια απόδειξη? Εάν ένας πελάτης έχει π.χ. σε μία οικοδομή 2 Η.Χ. σε ξεχωριστή αυτοτελή ιδιοκτησία το καθένα πόσες αποδείξεις κόβεις? Μπορείς και μία?

Δεν είναι: μία ιδιοκτησία=ένας φάκελος=μια αμοιβή=μια απόδειξη ????

Link to comment
Share on other sites

κοίτα,

σκέφτομαι απλά:

π.χ. πάω στον οδοντογιατρό και μου κάνει ένα σφράγισμα, μια απονεύρωση:roll: και μου τραβάει και δυο ακτινογραφίες8-). στο τέλος μου κάνει και μια λεύκανση:mrgreen:.

πόσες αποδείξεις θα μου κόψει;

μάλλον μια.

το πολύ-πολύ να γράψει αναλυτικά στην απόδειξη τι μου έκανε.

ή μπορεί και να γράψει "οδοντιατρικές εργασίες" γενικώς, χωρίς πολλές-πολλές αναλύσεις.

έτσι, για τον ίδιο πελάτη, όσες δουλειές κι αν του κάνεις στην ίδια περίοδο, ακόμα κι αν αφορούν διαφορετικά ακίνητα, μπορείς να κόψεις μια απόδειξη, γράφοντας στην αιτιολογία π.χ.

1. ρυθμίσεις Ν3843 -μονοκατοικία Άλιμος

2.ρυθμίσεις Ν3843-διαμέρισμα Πατήσια

3. άλλες εργασίες μηχανικού

 

σύνολο...(τάδε)

έτσι κι αλλιώς την απόδειξη θα την βάλει στην δήλωσή του ο πελάτης -άρα τον ενδιαφέρει το συνολικό ποσό που πήρες απ' αυτόν και αντίστοιχα κι εσένα, για την δική σου δήλωση.

κάνεις και οικονομία στο μπλοκ σου (μην πηγαίνουμε κάθε τρεις και λίγο για θεώρηση...)

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΠΥ μπορεί (και είναι σωστότερο) να είναι μια ανά πελάτη. Ας έχει και 10 ιδιοκτησίες για ρύθμιση διάσπαρτες στην Ελλάδα, 3 τοπογραφικά και μια άδεια οικοδομής που σου ανέθεσε. Εφόσον οι δουλειές έγιναν την ίδια χρονική περίοδο και τα λεφτά τα πήρες μαζεμένα, μια απόδειξη κόβεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην υπεύθυνη δήλωση θα προσθέσεις μια γραμμή για την ημερομηνία δημιουργίας του χώρου.

 

όσο αφορά την ημερομηνία τι μπαίνει, όποια να'ναι στο περίπου ή αυτή της άδειας? Για παράδειγμα έχω αναθεώρηση υπογείου που μετατράπηκε σε γκαράζ 18/10/2002 και μετά σε κατοικία (η μετατροπή έγινε τέλη του 2002 κάποια στιγμή).Τι βάζω εδώ?

Και εάν σε άλλη περίπτωση κάποια μετατροπή από υπόγειο σε κατοικία ο ιδιοκτήτης δεν θυμάται πότε έγινε τι βάζω?

Ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.