Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Οταν γινεται η αγοραπωλησια και κατατιθενται οι φοροι, υποτιθεται οτι βασει των φυλλων υπολογισμου που συμπληρωνονται , η εφορια ελεγχει αν οντως ειναι Α' κατοικια το διαμερισμα αυτο.( αν εχεις τπτ αλλο στ ονομα σου κοινως κτλ )

Δεν χρειαζεται να πας οποιοδηποτε αλλο αποδεικτικο πλεον.Τακτοποιεις τον Η/Υ σου σαν Α' κατοικια....

Μηπως το μπερδευεις με την εννοια της κυριας κατοικιας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περίπτωση διαμερίσματος όπου στην κάτοψη αναγράφεται ΗΧ = χ τ.μ. και το οποίο δεν προκύπτει απο τις διαστάσεις αν κάνουμε την πράξη :S

 

Στο Διαγ. καλυψης τα τ.μ. των Η.Χ. δεν συμπίπτουν με την κάτοψη παρόλα αυτα στο διαγραμμα κάλυψης είναι τα σωστά νούμερα που προκύπτουν αν κάνουμε την πράξη και υπολογίσουμε τα τ.μ. του ΗΧ.

 

Μάλιστα σε κάποιο ΗΧ στο πλατος του ΗΧ έχει συμπεριλάβει τον αντισεισμικό αρμό :S

 

Η γνώμη μου είναι να διαγραμμισω την επιφανεια και να γραψω δίπλα την πράξη όπου προκύπτει το πραγματικό νούμερο.

 

Αν κάποιος έχει πληρώσει φόρο μεταβίβασης για Χ τ.μ. Η.Χ. ο οποίος όμως είναι υπολογισμένος λάθος στην κάτοψη. πιστευετε οτι τα τ.μ. για την νομιμοποίηση πρέπει να συμπίπτουν ακόμη και αν τα τ.μ. είναι λάθος??

 

Ποιά είναι η γνώμη σας??

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα ό,τι λέει το διάγραμμα κάλυψης, το οποίο θα επισύναπτα με τα υπόλοιπα σχέδια.

 

Είναι κι αυτό μια λύση :)

Πάντως σε έναν συγκεκριμενο ΗΧ είναι λάθος και στο διάγραμμα κάλυψης και στην κάτοψη.

Ελπίζω να ελέγχουν και με τη λογική ...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα ό,τι λέει το διάγραμμα κάλυψης, το οποίο θα επισύναπτα με τα υπόλοιπα σχέδια.

αυτό κάνω κι εγώ ως τώρα σε όσες "προβληματικές" περιπτώσεις μου έτυχαν:)

Πάντως σε έναν συγκεκριμενο ΗΧ είναι λάθος και στο διάγραμμα κάλυψης και στην κάτοψη.

σε μια τέτοια περίπτωση έβαλα αυτό που έκρινα ότι ήταν το σωστό και πήρα μαζί μπλάνκο (για την τ/ε) και την σφραγίδα μου (μήπως και χρειαζόταν να "πειράξουμε" την υ/δ του ιδιοκτήτη, για να μονογράψω και σφραγίσω το ..."πειραγμένο" σημείο-το'χω ξανακάνει, μεγάλη επιτυχία!8-)) Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά...

 

αν πας με καλή διάθεση συνεργασίας (και δεν πέσεις σε περίπτωση υπαλλήλου) μπορεί και να ξεμπερδέψεις με μιας...:D (στη χειρότερη, θα κάνεις άλλη μια βόλτα να πας τα διορθωμένα...)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχουμε ιδιάζουσα περίπτωση :D Στις κατόψεις οι μισοι ΗΧ είναι υπολογισμένοι λάθος και στο Δ.Κ. κάποιοι παραμένουν λάθος ενώ άλλοι αναγράφονται σωστα :D Δηλαδή ακόμη και να επισυνάψω το διάγραμμα κάλυψης εχω ΗΧ λάθος υπολογισμένο και στην κάτοψη και στο διάγραμμα κάλυψης. Δηλαδή μόνο στην κοινή λογική του ελεγκτή μπορώ να βασίζομαι.

 

Επίσης στην πολεοδομία που θα πάω- στη Σωκράτους- δεν ελέγχουν πιά με ραντεβού. Παίρνουμε μόνο αριθμό πρωτοκόλλου και τα ελέγχουν μόνοι τους. Γι' αυτό και ανησυχώ πιο πολύ επειδή δεν θα είμαι εκεί να δούμε το φάκελλο με τον υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορεί να το δηλώσει ως πρώτη κατοικία, αφού μένει αλλού...

 

Όχι δεν πάει έτσι ακριβώς.

Μπορεί να μην δικαιούται απαλλαγή φόρου 1ης κατοικίας αλλά να είναι πρώτη του κατοικία.

Μπορεί να μην μένει στο σπίτι αυτό, αλλά να είναι πρώτη του κατοικία.

Γενικά δεν συμβαδίζει η φορολογία εισοδήματος, με τη φορολογία αγοράς κατοικίας.

 

Παράδειγμα 1:

Κάποιος αγόρασε σπίτι πριν 5 χρόνια και πήρε απαλλαγή 1ης κατοικίας.

Μετά έβγαλε κάποια λεφτά και αποφάσισε να αγοράσει άλλο σπίτι σε άλλη περιοχή, πιο μεγάλο.

Πούλησε το πρώτο και αγόρασε το δεύτερο.

Στο 2ο δεν δικαιούται απαλλαγή λόγω πρώτης κατοικίας (υπάρχουν περιπτώσεις που δικαιούται, αλλά δεν είναι για αυτό το φόρουμ).

Αυτό το σπίτι έρχεται σήμερα να το ρυθμίσει. Είναι η πρώτη του κατοικία... Άσχετα που δεν πήρε απαλλαγή για την αγορά του.

 

 

Παράδειγμα 2:

Αυτό που ανέφερε ο tpanag λίγα post πιο πάνω.

Έχω σπίτι, αλλάζω πόλη, νοικιάζω κάπου, νοικιάζω το δικό μου σε άλλον.

Θα το δηλώσω ως πρώτη κατοικία.

 

Γενικά με 1-2 ερωτήσεις μπορείς εύκολα να το ξεκαθαρίσεις το θέμα στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Μαθαίνεις το ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου, που μένει ο ιδιοκτήτης που το ρυθμίζει και από εκεί και πέρα αν υπάρχει ακόμα θολό τοπίο μπαίνεις σε βαθύτερα νερά.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν υπήρξα απόλυτα σαφής: :roll:

ο εν λόγω ιδιοκτήτης είναι ψιλός κύριος του συγκεκριμένου ακινήτου και έχει στην ιδιοκτησία του και άλλο ακίνητο, στο οποίο και μένει. Θα μπορούσε, ίσως, να δηλώσει αυτό ως πρώτη του κατοικία (παρ' ότι είναι απλά ψιλός κύριος -και άρα φιλοξενούμενος του επικαρπωτή, αφού είναι γονιός του), αλλά δυστυχώς δεν μένει καν σ' αυτό και επιπλέον οι γονείς του το έχουν ως πρώτη κατοικία... Ταυτόχρονα, έχει κι άλλο ακίνητο στο όνομά του στο οποίο και μένει...

Δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να το δηλώσει σαν πρώτη του κατοικία...

 

κατά τα άλλα, συμφωνώ 100% μαζί σου, σχετικά με τα παραδείγματα που ανέφερες

 

edit: ok, το παράκανα με την επανάληψη του ότι "έχει κι άλλο ακίνητο". Πάντως, τώρα είμαι πιο σαφής... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάθετη συνιδιοκτησια, πρέπει οι υμιυπαιθριοι να υπολογιζονται ξεχωριστα για τους 2 ιδιοκτητες? 2 φακελοι?

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

στη κάθετη ιδιοκτησία η υπέρβαση των όρων δόμησης ελέγχεται σε κάθε κάθετη ξεχωριστά και φυσικά κάνεις όσες "καθετες" τόσους φακέλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.