Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

tpanag έχεις δίκιο αλλά εύλογο το ερώτημα... Εμένα στο Πειραιά μου είπαν ακριβώς αυτό που ρωτά, γιατί φαινόταν σαν η πυλωτή να μπορούσε να γίνει αυτοτελής ιδιοκτησία... Τους είπα λοιπόν να φέρω τα συμβόλαια και μου είπαν ότι δεν εξετάζουν ιδιοκτησιακό... Εε, και τί να κάνω τελικά...τους λέω.... αφού εμένα δε με πιστεύετε ότι είναι μια ιδιοκτησία, τα συμβόλαια δεν τα θέλετε, οι Υ.Δ. δεν σας πείθουν... να φιλήσω σταυρό;;;

Το κέρατό μου με αυτούς τους ανόητους πια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε γίνεται αυτό το πράγμα. Υφίσταται ως ξεχωριστή ιδιοκτησία η πυλωτή; Πάνε αυτά, ξεκαθάρισαν με την τροπολογία. Όσες αυτοτελείς ιδιοκτησίες υφίστανται συμβολαιογραφικά, τόσοι φάκελοι. Δεν πρόκειται να δεχτεί κανείς να του σπάσει την τακτοποιημένη πυλωτή σε ξεχωριστή οριζόντια στο μέλλον. Δεν υπάρχει σύσταση στο κτίριο, ένα φάκελο επιβάλλεται να καταθέσει κατά τη γνώμη μου.

 

tpanag σε περίπτωση που είχα στην Αθήνα ( 4 διαμερίσματα σε έναν ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση) μου ζήτησαν τέσσερις φακέλους, άσχετα με το αν υπάρχει ή όχι σύσταση... Απο τη στίγμή που είναι στην άδεια αυτόνομα (αυτοτελή όπως λέει και ο νόμος) διαμερίσματα υποβάλλεται ένας φάκελος για κάθε ένα.

Τώρα για την περίπτωσή μου που έχω πυλωτή θα ρωτήσω στην πολεοδομία βόρειου τομέα και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει θέση στάθμευσης στη πυλωτή άρα δε θα είναι και παρακολούθημα. Επίσης προφανώς δεν επικοινωνεί εσωτερικά με σκάλα με τον Α' όροφο. Άρα δεν μπορεί και 2 φακέλους? Έτσι νομίζω όπως και στην περίπτωση υπογείου. Αν το υπογείο επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με τον επάνω χώρο κατοικίας ένα φάκελο, αν όχι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές στην άδεια δεν αναφέρονται οι Η/Χ. Ακόμα και στις κατόψεις συμβαίνει αυτό(πιο σπάνια). Στο συνβόλαιο δεν αναφέρονται ούτως ή άλλως. Αν θες για να σιγουρευτείς δες το σχέδιο κάλυψης. Οι ιδιοκτήτες δεν ξέρουν τι αγόρασαν?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ανέλαβα πρόσφατα την τακτοποίηση ενός ΗΧ στον Πειραιά (η πρώτη μου κιόλας και πρόκειται για διαμέρισμα με 2 ΗΧ). Ο ιδιοκτήτης μου έφερε την κάτοψη του διαμερίσματος και μια φωτοτυπία της άδειας οικοδομής που έχει ημερομηνία 13-5-2003. Οι ΗΧ δεν αναφέρονται στην άδεια και το συμβόλαιο παρά μόνο φαίνονται στην κάτοψη. Από το αρχείο της πολεοδομίας πρέπει να βρώ το τοπογραφικό και τον ΣΔ της περιοχής και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να προχωρήσω τη διαδικασία και αν ναι στην ημερομηνία μετατροπής του χώρου τί βάζουμε; Οι ιδιοκτήτες το αγόρασαν με τους ΗΧ κλειστούς την 27-10-2004.

Ευχαριστώ πολύ

 

Το ίδιο καλέ μου συνάδελφε, ρώτησες λιγα ποστ πιο πανω κ δεν σου απάντησε κανεις. Αναρωτήθηκες γιατί?

θα σου πω γιατί...

το πρόβλημα σου έχει απαντηθεί σε προηγούμενα ποστ και είναι τόσο κοινό που όχι να ψάξεις δεν χρειάζεται αλλά ενα τυχαίο κλικ να κάνεις στις σελίδες θα το πετύχεις.

Πάντως εγώ λέω από την στιγμή που δεν θες να διαβάσεις τίποτα, δήλωσε άγνοια και μην το αναλάβεις.

Το λέει και ο επαγγελματικός μας κώδικας:

ο μηχανικός οφείλει... "Να μην αναλαμβάνει εργασίες, που θα του ζητηθούν, αν δεν διαθέτει κατάλληλη γνώση"

Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε:

Άρχισε να κουράζει αυτή η ιστορία πραγματικά (και δεν αναφέρομαι σε εσένα ή στου οποιουδήποτε συναδέλφου εδώ την εμμονή)...

Ο Ν. 3843 από όσο είδα σε μια γρήγορη ματιά, αναφέρεται στο ακίνητο ως μονάδα. Όταν δεν υπάρχει σύσταση, σε ένα κτίσμα, αυτοτελές ακίνητο είναι όλο το κτίσμα. Όταν υπάρχει σύσταση, ακίνητα είναι οι μικρότερες αυτοτελείς μονάδες στις οποίες διαιρέθηκε το αρχικό ακίνητο. Διαιρέθηκε συμβολαιογραφικά όμως οπότε και μπορεί να τύχει εκμετάλλευσης, να πωληθεί κλπ. αυτόνομα. Όχι ό,τι βλέπουμε ή θεωρούμε με το μάτι, ούτε επειδή χτίστηκε ή γκρεμίστηκε ένα ντουβάρι. Μην ψάχνω να βρω τώρα τον ακριβή ορισμό του ακινήτου από τον καθηγητή μου τον Ζεντέλη, πάντως σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί ακίνητο, ότι "κόβει" με το μάτι ο οποιοσδήποτε άσχετος καρεκλοκένταυρος στην Πολεοδομία με βάση τη "λειτουργική αυτοτέλεια"! Να πάνε να κάτσουν ξανά στα θρανεία αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται... "Ακίνητο" θα μπορούσε να ερμηνευθεί ίσως (παρατραβηγμένη εκδοχή) μια ολόκληρη πολυκατοικία άσχετα αν έχει σύσταση ορ. ιδιοκτησίας, θα μπορούσε να αποδοθεί ο όρος σε μια θέση στάθμευσης με χιλιοστά, μια αποθήκη με χιλιοστά, όχι όμως μια θέση στάθμευσης-παρακολούθημα (άλλου ακινήτου όπως άλλωστε αναφέρεται στα συμβόλαια) στην πυλωτή και πολύ δε περισσότερο σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αυτοτελές ακίνητο ο υπόγειος χώρος μια μονοκατοικίας ή το πατάρι-σοφίτα μιας κατοικίας όσα ντουβάρια και αν χτιστούν, όσες πόρτες και αν τοποθετηθούν. Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

gi_arch, αν δεν έχω σχέδιο δεν μπορώ να σου απαντήσω με σαφήνεια.

Πάντως το στηθαίο μετράει στον Η/Χ που τακτοποιείται. Μόνο οι υπάρχουσες (στο σχέδιο) τοιχοποιΐες δεν μετράνε.

 

καλησπέρα! θα ήθελα μια δευκρίνηση πάνω σε αυτό... από την στιγμή που στην κάτοψή μου φαίνεται το στηθαίο, άρα είναι υπάρχουσα τοιχοποιία, δεν θα αφαιρεθεί και αυτό από τον υπολογισμό του εμβαδού? ευχαριστώ εκ των προτέτων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:

Όταν σε μια κατοικία την υψηλή κυριότητα την έχει ένας από τους δύο γονείς και την επικαρπία το παιδί, βάσει του νόμου περί τακτοποίησης την αίτηση την καταθέτει αυτούς που έχει την υψηλή κυριότητα. Τί γίνεται με τις υπεύθυνες δηλώσεις? τις κάνει πάλι αυτός που 'εχει την υψηλή κυριότητα? και αν ναι που φαίνεται το όνομα αυτού που έχει την επικαρπία στην τακτοποίηση?

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Αποφ. 3046/304/89 (κτιριοδομικός)

Αρθ9 τοίχοι, ανοίγματα κουφώματα

"...εξωτερικοί τοίχοι:οι τοίχοι που διαχωρίζουν το κτίριο από το ύπαιθρο..."

Αρθ15 Στηθαία

"...οι εξώστες, οι ΗΜ, .... που η στάθμη τους βρίσκεται σε ύψος >1μ... πρέπει να περιβάλλονται από στηθαία συμπαγή ή μη συμπαγή...."

...το ύψος των στηθαίων δεν επιτρέπεται να είναι > 1,20μ..."

 

Οπότε βλέπεις πως:

-υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ στηθαίου κ τοίχου (τοιχοποιίας)

-τα στηθαία δεν έχουν σκοπό τον διαχωρισμό χώρων αλλά την προστασία από πτώση,

-τα κάγκελα όπως και το συμπαγές τοιχάκι ορίζονται ως "στηθαία". Αν είχες κάγκελο αντί για συμπαγές στηθαίο δεν θα το μετρούσες στον υπολογισμό του ΗΜ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.