Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Εγώ πιστεύω οτι αφού κάνουμε αίτηση για επικυρωμένα αντίγραφα πρέπει να παίρνουμε επικυρωμένα αντίγραφα απο την πολεοδομία.

Και με αυτό το επιχείρημα μου τα επικυρώνανε τελικά.

Γιατί να κάνω υπεύθυνη δήλωση οτι είναι γνήσια αφού τα παίρνω τα σχέδια απο την πολεοδόμια και είναι υποχρεωμένοι να τα επικυρώσουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα εννοείται πως αφού τα δίνει η πολεοδομία θα βάλει και σφραγίδα για το ακριβές.

Τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν για αντίγραφα από την σειρά του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πως αφού τα δίνει η πολεοδομία θα βάλει και σφραγίδα για το ακριβές.

Τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν για αντίγραφα από την σειρά του ιδιοκτήτη.

 

Αντιστέκονται :D Δεν θέλουν να τα σφραγίζουν :D

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν εννοείται δυστυχώς erling . Στις περισσότερες πολεοδομίες δεν τα επικυρώνουν όταν τα θέλεις για τη ρύθμιση των ΗΧ. Σε ρωτάνε τι τα χρειάζεσαι και αν κάνεις το λάθος και πεις τακτοποίηση τότε αρνούνται με τη δικαιολογία πως δεν απαιτείται από το νόμο .

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πως αφού τα δίνει η πολεοδομία θα βάλει και σφραγίδα για το ακριβές.

 

Όχι καθόλου δεν εννοείται! Όπως λέει και η adadim, αν είναι για 3843 δεν επικυρώνουν (όχι ότι αρνούνται αν τους πεις να επικυρώσουν αλλά έχουν αναρτήσει ανακοινώσεις οι πιο πολλές πολεοδομίες ότι δεν χρειάζεται), αλλά δεν υπάρχει και κανένας λόγος να καθυστερείς παραπάνω για επικύρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ....Επαρχία..!!!

Εδω οχι μονο τα επικυρωνουν, αλλα το ζητάνε κιόλας.!!!!

 

Εγω που θελω να στειλω στην Αθηνα ενα φακελλο τακτοποιησης να τα στειλω με υπευθυνη δήλωση; (τα σχεδια ειναι φωτοτυπιες απο τα χαρτια του ιδιοκτητη)

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά μετά σου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση με την υπογραφή σου οτι είναι γνήσια...αν δεν είναι επικυρωμένα. 'Αρα το θέμα είναι να μαλλον να μη σφραγίζουν αλλά να κάνει ο μηχανικος υπεύθυνες δηλώσεις (την αγγαρεία ας πούμε...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ....Επαρχία..!!!

Εδω οχι μονο τα επικυρωνουν, αλλα το ζητάνε κιόλας.!!!!

 

Δεν βλέπω το "καλό" στο ότι ζητάνε κάτι καθ'υπέρβαση του νόμου.

 

αλλά να κάνει ο μηχανικος υπεύθυνες δηλώσεις (την αγγαρεία ας πούμε...)

 

Δεν υπάρχει αγγαρεία. Μια γραμμή κείμενο προσθέτεις στην υπεύθυνη δήλωση που ούτως ή άλλως υπογράφει ο ιδιοκτήτης. "τα σχέδια είναι ακριβή αντίγραφα εκ του φακέλου".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επειδή πήρε παράταση η ταχυδρομική αποστολή & σκέφτομαι να στείλω έναν φάκελο για τακτοποίηση ημιυαπιθρίου, έχει κάποιος προχωρήσει την διαδικασία μέσω ταχυδρομείου ώστε να μπορέσει να μ' ενημερώσει πώς καταχυρώνεται η κατάθεση του φακέλου στην αντίστοιχη πολεοδομία, εφόσον δεν θα έχω στα χέρια μου αριθμό πρωτοκόλλου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Με απλό ταχυδρομείο δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αλλά με curier ζητάς ο curier να σου επιστρέψει τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Βέβαια και με συστημένο έχεις την απόδειξη του ταχυδρομείου και την υπογραφή του παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.