Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ!!! Διάβασα και κάποια προηγούμενα post!

 

Όχι συμβόλαιο λοιπόν! Οπότε βάζω ότι λέει η κάτοψη & αφήνω απέξω ΔΚ ...?

Link to comment
Share on other sites

Salpigoal

:) Εγω φοραγα ενα γιλεκο και κρατουσα εξι ημιυπαιθριους.

Προσπαθησα να τα κανω ολα σημερα αλλα δεν μου βγηκε :)

Αυριο ξανα πρωτοκολο...

 

αιντε να δουμε...

μικρος που ειναι ο κοσμος...

:)

Link to comment
Share on other sites

natasamarkop, επάνω στην κάτοψη λέει Η/Χ και έχει τις διαστάσεις του?

Αν ναι, τότε μπορείς να υπολογίσεις το εμβαδό.

Αν όχι, τότε προσπάθησε να το υπολογίσεις με διαστάσεις όμορων χώρων.

 

Για τα συμβόλαια τα είπαν οι προλαλήσαντες....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην Πολεοδομία της Καλλιθέας είχα στήλει φάκελλο και η υπάλληλος ζήτησησε και το διάγραμμα κάλυψης γιατί στην κάτοψη της αδείας, οι ημιυπαίθριοι δεν ανέγραφαν τίποτα. Ο Διευθυντής της έλεγε ότι ήταν μια χαρά αλλά αυτή τα δικά της. Τελός πάντον για να ξεμπερδεύουμε βάλαμε και το ΔΚ, ο καθένας το χαβά του, δικιά της δουλειά ήταν άμα ήθελε να ελέγξει να πάει να βρει το σχέδιο, αφού οι κατόψεις ήταν ακριβή αντίγραφα από την άδεια (σκέψου να ήταν αυτή που είχε ελέγξει την άδεια !!!!).

Link to comment
Share on other sites

@erling

Δυστυχώς αυτό ήταν το πρόβλημά μου ....ότι δεν γράφει Η/Χ! Έχει μεν διαστάσεις, αλλά στο ΔΚ είναι με μεγαλύτερη διάσταση υπολογισμένοι!!!

 

Επίσης μόλις πήρα στα χέρια μου και το ΔΚ και ο Η/Χ του άνω επιπέδου της μεζονέτας, δεν είναι υπολογισμένος! Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνουμε???? Ενώ είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για Η/Χ (3 υποστυλώματα, πλευρική τοιχοποιία)!!!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!

 

@Sdimis

 

Τι γίνεται με την ταχυδρομική αποστολή? Επειδή θέλω να τακτοποιήσω έτσι την παραπάνω περίπτωση, πως κατοχυρωνόμαστε ότι το παρέλαβαν????

Link to comment
Share on other sites

Νατασα δες αν η κατοψη που κοιτας ειναι σχεδιο εγκεκριμενο της πολεοδομιας, αν εχει δηλαδη την σφραγιδα της πανω.

Πιθανον και να κοιτας κατοψη για συμβολαια που δειχνει αλλα αντι αλλων....

Προσεξε γιατι και οι συμβολαιογραφοι βαζουν στρογγυλη σφραγιδα στα σχεδια και καποιος μπορει να την πατησει.

Δες τι γραφει η σφραγιδα επανω και εαν ειναι της Πολεοδομιας.

Μου κανει η εντυπωση η κατασταση που περιγραφεις...

 

ΥΓ : Θα βοηθουσε πολυ αν μπορουσες να σκαναρεις το σχεδιο και να το ανεβασεις εδω....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σήμερα μου αναφέρθηκε περιστατικό από το Ηράκλειο όπου τους λένε ότι σε περίπτωση μη εξάντλησης της δόμησης ο χώρος δεν μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση αλλά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ με τις γνωστές μέχρι και σήμερα διαδικασίες!!!!!!!!!!!!!!!

Ρώτησα υπάλληλο πολεοδομίας υπεύθυνο για τις ρυθμίσεις και συμφώνησε. Μετά από ερώτησή μου που το αναγράφει μου απάντησε ότι υποννοείται σε μία εγκύκλιο. Ωστόσο όσο και αν διάβασα τις εγκυκλίους το μόνο που ήταν μεμπτό ήταν το εξής σημείο:

"Όταν επί οικοπέδου έχει ή έχουν ανεγερθεί οικοδομές, οι οποίες αποτελούν διηρημένες-κάθετες ιδιοκτησίες (κατά το ν. 3741/1929 και το ν.δ.1024/1971) με ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο, η υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου σύμφωνα με ειδικότερα οριζόμενα στο ν.38432010, νοείται στην κάθετη ιδιοκτησία." Εγκύκλιος 15 παράγραφος 6. Τι έχετε να πείτε επί του θέματος :roll:

Εάν πάντως ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω ότι αργότερα σε πολλές περιπτώσεις θα προκύψουν τεράστια προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε επί του θέματος :roll:

εκτός από το γεγονός πως λένε μπουρδες .....

 

κάνεις κανονικά την αίτηση και την όποια παρατήρηση ας τη γράψουν στις παρατηρησεις

 

για να δουμε αν θα συνεχίζεται να υπονοειται στις εγκυκλιους και σε ποιά ακριβως :-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.