Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

συναδελφοι , πρωτη κατοικια ειναι αυτη που δηλωνεται στο Ε1 ως ιδιοχρηση?αν εχει καποιος δυο η παραπανω κατοικιες ,πρωτη ειναι αυτη που μενει?

επισης εχω μια τακτοποιηση παταριου που ναι μεν δημιουργηθηκε καθ υπερβαση αλλα δεν χρησιμοποιειται ακομα.ο ιδιοκτητης θελει να το τακτοποιησει ως γραφειο.γινεται η πρεπει ηδη να λειτουργει ωσ γραφειο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας 50/50 όπου ο ένας απο τους δύο έχει την ψιλή κυριότητα, την αίτηση κάνει ο έχω την ψιλή κυριότητα οπωσδηποτε?? Δεν ξέρω απο ιδιοκτησιακά - γίνεται καταρχήν αυτό , 50/50 συνιδιοκτησία και ο ένας απο τους δύο να έχει την ψιλή κυριότητα? αυτό γράφεται κάπου στο συμβόλαιο του ακινήτου?

 

Ευχαριστώ

 

Τι σημαίνει "50-50"; Αν είναι 2 οι ιδιοκτήτες και ο ένας έχει την ψιλή σε ποσοστό Χ% ο άλλος θα έχει:

1) πλήρη κυριότητα (100-Χ)%

2) και επικαρπία (ας πούμε Χ%-κανονικά στην επικαρπία δεν ορίζεται ποσοστό).

Μη μπερδεύεσαι. Γενικά αίτηση για ρύθμιση κάνουν οι κύριοι. Εϊτε είναι ψιλοί είτε πλήρεις. Οι επικαρπωτές δεν είναι "κύριοι".

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ποσοστό. Αν η ψιλή κυριότητα υπολείπεται του 100% όμως, υπάρχει και πλήρης στο ποσοστό που λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :mrgreen:....

 

Το θέμα είναι άν δεν ξέρουν οι ιδιοκτήτες τι τους γίνεται εγώ δεν είμαι συμβολαιογράφος :D

 

Μου μίλησαν για συνιδιοκτησία 50/50. 'Οταν τους ρώτησα αν υπάρχουν θέματα ψιλής κυρίότητας και επικαρπίας... Η σύζυγος έλεγε την ψιλή την έχει ο σύζυγος και ο σύζυγος έλεγε οτι την ψιλή την έχει ο σύζυγος. Και αυτά με συνιδιοκτησία 50/50 :confused:

 

Φαντάζομαι είτε είναι και οι δύο κύριοι 50/50 ή ο ένας ψιλός κύριος και ο άλλος επικαρπωτής....:confused:

 

Τέλος πάντων τους είπα να το ξεκαθαρίσουν αυτό για να κάνουμε σωστά την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι , πρωτη κατοικια ειναι αυτη που δηλωνεται στο Ε1 ως ιδιοχρηση?αν εχει καποιος δυο η παραπανω κατοικιες ,πρωτη ειναι αυτη που μενει?

επισης εχω μια τακτοποιηση παταριου που ναι μεν δημιουργηθηκε καθ υπερβαση αλλα δεν χρησιμοποιειται ακομα.ο ιδιοκτητης θελει να το τακτοποιησει ως γραφειο.γινεται η πρεπει ηδη να λειτουργει ωσ γραφειο?

 

μηπως κανεις ξερει?

Link to comment
Share on other sites

@Africa

μην ταλαιπωρείσαι άδικα.

ζήτα το συμβόλαιο και διάβασέ το μόνος-η σου. αυτά τα πράγματα αναγράφονται καθαρά στο συμβόλαιο.

(μη νομίζεις ότι όλοι οι άνθρωποι ξέρουν να διαβάζουν συμβόλαια, μπορεί άλλα να διαβάσουν και άλλα να σου μεταφέρουν...)

 

εξάλλου, μερικές πολεοδομίες το'χουν πάρει τώρα και ζητάνε συμβόλαια έτσι κι αλλιώς (παρ'τα λοιπόν σε αντίγραφο να μην κάνεις τσάμπα βόλτες...)

 

υγ δύσκολο δύο σύζυγοι να έχουν ο ένας ψιλή κυριότητα και ο άλλος επικαρπία (όχι ότι δεν μπορεί να γίνει, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα -συνήθως αυτό προτιμάται μεταξύ γονιών και παιδιών)

Link to comment
Share on other sites

hotpepper μου φαινεται λίγο τραβηγμένο να κάνω το δικηγόρο-συμβολαιογράφο... και να διαβάζω τα συμβολαιά τους - για να βρώ σε ποιόν ανήκει το σπίτι :S Θεωρώ δεν είναι δική μου ευθύνη να ξέρουν τις ιδιοκτησίες τους.

 

Τους έχω πεί να διαβάσουν το συμβόλαιο ...να κοιταξουν και το Ε9 που μάλλον εκεί θα γράφει, και στην ανάγκη να ρωτήσουν τον άνθρωπο που τους έκανε το συμβόλαιο ή έστω το λογιστή τους.

 

Με το να αποφασίζω εγώ για την ιδιοκτησία τους αναλαμβάνω μια ευθύνη παραπάνω χωρίς να είναι της αρμοδιότητας μου :(

 

Θεωρώ οτι στο θέμα της κυριότητας πρέπει αυτοί να βγάλουν την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι.

από την άλλη, είναι στ' αλήθεια ΠΟΛΥ απλό (και σίγουρο) να δεις το συμβόλαιο... (δεν αναλαμβάνεις καμιά ευθύνη γιατί δεν θα κληθείς να ερμηνεύσεις κάτι... τα συμβόλαια έχουν ιδιαιτέρως σαφείς διατυπώσεις)

 

όπως και να'χει, είναι σίγουρο ότι θα βγει άκρη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.