Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Εφόσον γίνει αυτοψία θα ελεγχθεί εάν δηλώθηκαν όλοι οι χώροι καθώς και εάν είναι αληθείς οι δηλώσεις. Σε περίπτωση λοιπόν που διαπιστώνονται παραβάσεις ισχύουν τα περί αυθαιρέτων δλδ πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης. Τώρα για τις κυρώσεις του ιδιοκτήτη υποθέτω οτι ισχύουν οι κυρώσεις περί ψευδούς υπευθυνης δήλωσης (ν.1599/1986 βάσει αυτού γίνεται η Υ/Δ). Σε τέτοια περίπτωση δεν ξέρω εάν θα ρίσκαρα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Επειδή έψαξα αρκετά στο forum χωρίς όμως να βρω κάτι σχετικό, ήθελα να υποβάλλω το εξής ερώτημα. Πελάτης μου αγόρασε υπόγειο αποθηκευτικό χώρο σε συγκρότημα κατοικιών το οποίο μετέτρεψε σε κατοικία. Σε τι κατηγορία εμπίπτει τώρα το ακίνητο;; Σε κατοικία (όχι πρώτη) γιατί βρίσκεται σε συγκρότημα κατοικιών ή σε ακίνητο αλλης χρήσης γιατί είναι υπόγεια αποθήκη και ωες έτσι αγοράστηκε;;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η εγκύκλιος 19 ξεκαθαρίζει ότι η βεβαίωση που χορηγείται από την πολεοδομία ότι ο χώρος ρυθμίστηκε, επέχει θέση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης. Χρειάζεται βέβαια μία διαδικασία όπως περιγράφει η παράγραφος 2.

 

Υ.Γ. μου άρεσε πολύ το τμήμα:"...σημειώνεται κοντά στη σφραγίδα περαίωσης η χορήγηση της βεβαίωσης αυτής...". μου θυμίζει κάτι από στρατό. Πρέπει η σημείωση να είναι κάπου συγκεκριμένα και όχι όπου να ναι..

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο πολεοδομια Αργυρουπολης.

 

Ζητανε συμπληρωμενο (η το συμπληρωνετε εκεινη την ωρα,

αλλα θα χασετε χρονο) το Εντυπο 5 Φυλλο ειδικου

βιβλιου καταχωρησης απο το ΥΠΕΚΑ

 

Επισης την αιτηση (Υποδειγμα 1) τουλαχιστον

δυο φορες φωτοτυπια

Link to comment
Share on other sites

Λογικα καπου θα περιμεναμε μαζι στην ουρα του πρωτοκολλου.

Εγω ειχα 2 φακελους και εξυπηρετηθηκα απο την υπαλληλο που ειναι στο μεσα γραφειο...:)

 

Ερωτηση : Συμφωνα λοιπον με την εγκυκλιο 19, αν υπαρχει υπογειο σε οποιοδηποτε ισογειο καταστημα τακτοποιεται ΜΟΝΟ ως αλλη χρηση ( βοηθητικος χωρος καταστηματος ? ).

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος χρησιμοποιείται σαν κατοικία. Για να το θέσω διαφορετικά, σε περίπτωση που κάποιος αγοράσει ένα υπόγειο αποθηκευτικό χώρο και το μετατρέψει σε κατοικία, τότε το πρόστιμο υπολογίζεται με το ποσοστό " άλλη κατοικία" ή "άλλη χρήση, πλην κατοικίας". Δηλαδή το ποσοστό για τον υπολογισμό του προστίμου αναφέρεται στη νέα χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Μου έχει τύχει μια περίπτωση τακτοποίησης ημιυπαιθρίων σε μεζονέτα. Στις κατόψεις λοιπόν δεν αναφέρεται πουθενά ημιυπαίθριος χώρος εμβαδού τάδε. Δεν σημειώνεται δλδ επιμέρους. Αν και υπάρχουν φέροντα στοιχεία κι είναι προφανές ότι πρόκειται για ημιυπαίθριο. Έριξα μια ματιά και στο διάγραμμα κάλυψης, όπου διαπίστωσα ότι υπολογίζει με άλλες διαστάσεις τους συγκεκριμένους χώρους. Με διαφορά κάποιων εκατοστών για την ακρίβεια. Η άλλη μου σκέψη είναι να δω το συμβόλαιο & πόσα τετραγωνικά γράφεται εκεί ότι αντιστοιχούν σε κάθε ημιυπαίθριο. Για να μην υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση μεταβίβασης.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο??

 

Και πως το καταθέτουμε? με τις κατόψεις (χωρίς δλδ επιπλέον διάγραμμα κάλυψης-αν και δεν υποχρεούμαστε από το νόμο!) διαγραμμίζοντας κανονικά τους χώρους παρόλο που δεν αναγράφεται ότι ειναι ημιυπαίθριος???

 

Ευχαριστώ!!! εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.