Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ξέρει κάποιος τι κάνουμε, όταν το παράβολο/α είναι μεγαλύτερα σε αξία απο το τελικό πρόστιμο? Στην περίπτωση μου έχω ένα διαμέρισμα με κλειστό ΗΧ και τμήμα φωταγωγού. Άρα κατα την κατάθεση του φακέλου πρέπει να περιέχονται και τα 2 παράβολα 250+350=600€. Το πρόστιμο βάσει τιμής ζώνης ανέρχεται στο ποσό των 300€.Τι κάνω????Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Ξέρει κάποιος τι κάνουμε, όταν το παράβολο/α είναι μεγαλύτερα σε αξία απο το τελικό πρόστιμο? Στην περίπτωση μου έχω ένα διαμέρισμα με κλειστό ΗΧ και τμήμα φωταγωγού. Άρα κατα την κατάθεση του φακέλου πρέπει να περιέχονται και τα 2 παράβολα 250+350=600€. Το πρόστιμο βάσει τιμής ζώνης ανέρχεται στο ποσό των 300€.Τι κάνω????Ευχαριστώ

 

Ενημερωνεις τον πελατη σου οτι ειναι ατυχος και πληρωνει 600 ευρω.

Το καταβληθεν ποσο δεν μπορει να ειναι μικροτερο απ το παραβολο...

Link to comment
Share on other sites

Θελω να τακτοποιήσω το παρακάτω ακίνητο

Ισόγειο - Πυλωτή (ανοιχτή χωρίς θέσεις στάθμευσης)

Α&Β όροφος - μεζονέτα κατοικία

ολόκληρο το ακίνητο ανήκει σε 2 άτομα 50-50, δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Πρόκειται να τακτοποιήσω έναν ΗΧ στον Α όροφο κ κάποιο τμήμα της πυλωτής που έχει κλειστεί κ έχει γίνει κατοικία.

Η ερώτηση μου είναι. Υποβάλλω ένα φάκελο (αφού στην ουσία είναι μονοκατοικία) για όλα ή 2 ξεχωριστούς φακέλους?

Έχει περάσει κανείς κάτι ανάλογο?

(Υ.Γ. Πολεοδομία Βόρειου Τομέα -Περισσός )

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να καταθέσεις έναν φάκελο αφού πρόκειται για μία αυτοτελή ιδιοκτησία.

Το σωστό είναι να το κάνεις έτσι μόνο εαν τον Η/Χ και την pilotis τα έχει κλείσει ο ίδιος ιδιοκτήτης και εαν σκοπεύει μελλοντικά να τους συμπεριφέρεται ως ενιαίο χώρο (δηλ να μη νοικιάσει ή μεταβιβάσει ή ηλεκτροδοτήσει ξεχωριστά το ισόγειο)

 

Το λογικό θα ήταν να καταθέσεις 2 φακέλους, τον Η/Χ κύρια κατοικία και την pilotis άλλη κατοικία.

Καμία απο τις 2 λύσεις δεν είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν να καταθέσεις 2 φακέλους, τον Η/Χ κύρια κατοικία και την pilotis άλλη κατοικία.

Καμία απο τις 2 λύσεις δεν είναι παράνομη.

 

Δε γίνεται αυτό το πράγμα. Υφίσταται ως ξεχωριστή ιδιοκτησία η πυλωτή; Πάνε αυτά, ξεκαθάρισαν με την τροπολογία. Όσες αυτοτελείς ιδιοκτησίες υφίστανται συμβολαιογραφικά, τόσοι φάκελοι. Δεν πρόκειται να δεχτεί κανείς να του σπάσει την τακτοποιημένη πυλωτή σε ξεχωριστή οριζόντια στο μέλλον. Δεν υπάρχει σύσταση στο κτίριο, ένα φάκελο επιβάλλεται να καταθέσει κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ανέλαβα πρόσφατα την τακτοποίηση ενός ΗΧ στον Πειραιά (η πρώτη μου κιόλας και πρόκειται για διαμέρισμα με 2 ΗΧ). Ο ιδιοκτήτης μου έφερε την κάτοψη του διαμερίσματος και μια φωτοτυπία της άδειας οικοδομής που έχει ημερομηνία 13-5-2003. Οι ΗΧ δεν αναφέρονται στην άδεια και το συμβόλαιο παρά μόνο φαίνονται στην κάτοψη. Από το αρχείο της πολεοδομίας πρέπει να βρώ το τοπογραφικό και τον ΣΔ της περιοχής και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να προχωρήσω τη διαδικασία και αν ναι στην ημερομηνία μετατροπής του χώρου τί βάζουμε; Οι ιδιοκτήτες το αγόρασαν με τους ΗΧ κλειστούς την 27-10-2004.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.