Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει αγγαρεία. Μια γραμμή κείμενο προσθέτεις στην υπεύθυνη δήλωση που ούτως ή άλλως υπογράφει ο ιδιοκτήτης. "τα σχέδια είναι ακριβή αντίγραφα εκ του φακέλου".

 

Εγώ είχα καταλάβει οτι ζητάνε ξεχωριστή υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού. Τέλος πάντων :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται είμαι καινούριος στο forum και εχω μερικές απορίες για μια περίπτωση τακτοποίησης .Εχω μια σοφίτα η οποία στην άδεια φαίνεται οτι έχει ύψος 2 μ. ενώ στην πραγματικότητα είναι 3μ. ,η οικοδομή παρόλα αυτα με την 3μετρη σκεπή δεν ξεπερνά το επιτρεπόμενο ύψος...Τι να κάνω??Να προχωρήσω την υπόθεση??(με αφορά προσωπικά ανήκει σε συγγενή) και αν προχωρήσω και γίνει αυτοψία ποιές μπορεί να είναι οι κυρώσεις??:?:Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και θέλω να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους του site για την φοβερή δουλειά που έχουν κάνει!!!Εχω βοηθηθεί και στο παρελθόν διαβάζοντας απαντήσεις σε ερωτήματα συναδέλφων;)

Link to comment
Share on other sites

Έστω θέση στάθμευσης εμβαδού 30 m2 σε υπόγειο πάρκινγκ πολυκατοικίας (ανοικτή). Από αυτόν τον χώρο, ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει τα 8 περίπου m2 και τα έχει μετατρέψει σε αποθήκη. Ρώτησα έναν συνάδελφο Αρχιτέκτονα αν έχει νόημα να υπαχθεί ο χώρος στη ρύθμιση του νόμου Μπιρμπίλη, και μού απάντησε αρνητικά, διότι "πρόκειται για μετατροπή χώρου δευτερεύουσας χρήσης (πάρκινγκ) σε χώρο επίσης δευτερεύουσας χρήσης (αποθήκη). Αν είχε μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης, τότε θα υπαγόταν στο νόμο". Ερωτήσεις:

1. Συμφωνείτε με το σκεπτικό του;

2. Αν ναι, και τελικά δεν υπαχθεί ο χώρος στον νόμο Μπιρμπίλη, τι συνέπειες μπορεί να έχει ο Ιδιοκτήτης σε περίπτωση καταγγελίας;

3. Τέλος, υπάρχει άλλη διαδικασία "τακτοποίησης" του θέματος; Θα είναι απλά ενημέρωση φακέλου ή αναθεώρηση αδείας;

Link to comment
Share on other sites

με curier ζητάς ο curier να σου επιστρέψει τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Βέβαια και με συστημένο έχεις την απόδειξη του ταχυδρομείου και την υπογραφή του παραλήπτη.

 

erling, είναι ενδιαφέρον αυτό που λες για τον courier. Είσαι σίγουρος όμως ότι γίνεται; Διότι μπορεί ο courier να βρει ουρά και να μην προλαβαίνει.

Επίσης, για την απόδειξη του ταχυδρομείου, σε ποίου παραλήπτη την υπογραφή αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

2 φορές πέτυχα courier στην Πολεοδομία να ζητάει να του πουν που να πάει το φάκελο και τι αποδεικτικό να πάρει πίσω πως παρέδωσε και ούτε ήξεραν τι γίνεται...τον έστελναν από γραφείο σε γραφείο...τελικά δεν είδα τι ακριβώς έγινε, αλλά ήταν μπέρδεμα η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

archthanos, εύλογη η απάντησή σου. Μάλλον δύσκολο ο φουκαράς ο courier να βγάλει άκρη εκεί που ακόμη και οι "γνωρίζοντες" μηχανικοί τα βρίσκουν σκούρα. Για το προτελευταίο ερώτημά μου παραπάνω γνωρίζεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

@mikekastgr

 

Κατά το νόμο τακτοποιούνται οι χώροι που έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ' υπέρβαση της οικοδομικής άδειας εντό του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου. Ως εγκεκριμένος κτιριακός όγκος νοείται από το δάπεδο του υπογείου έως το δώμα ή τη στέγη (εφόσον προβλέπεται). Στη δικιά σου περίπτωση υπάρχει υπέρβαση μέγιστου ύψους, όχι επιτρεπόμενου, αλλά ύψους οικοδομής κατά την άδεια. Προφανώς λοιπόν δεν βρίσκεται ο χώ ρος (εξ ολοκλήρου) εντός εγκεκριμένου όγκου.

Ο μηχανικός στην προκειμένη περίπτωση συντάσει μια εχνική έκθεση με βάσει όσα δηλώνει ο πλάτης. Δεν είναι υποχρεωμένος για αυτοψία και επομένως ας πούμε ότι ο νόμος τον απάλασσει των ευθυνών του,

Υπάρχουν όμως πολεοδομίες στις οποίες για ειδικούς χώρους, βλέπε πιλωτές ή υπόγεια που έγιναν γκαρσονιέρες και σοφίτες ζητάνε αποτύπωση. Οποτε... το ριψοκινδυνεύεις; και πόσω μάλλον αν πρόκειται για συγγενη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στα για την άμεση απάντηση σου απλά αναρωτιόμουν και για τις κυρώσεις που θα έχει ο ιδιοκτήτης....Θα ανακαλέσουν την τακτοποίηση??Θα το θεωρήσουν αυθαίρετο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.