Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

gi_arch, αν δεν έχω σχέδιο δεν μπορώ να σου απαντήσω με σαφήνεια.

Πάντως το στηθαίο μετράει στον Η/Χ που τακτοποιείται. Μόνο οι υπάρχουσες (στο σχέδιο) τοιχοποιΐες δεν μετράνε.

 

 

αν από την κάτοψη δεν μπορώ να βγάλω άκρη η καλύτερη λύση δεν είναι να κοιτάξω ΔΚ?? και να βάλω ότι γράφει εκεί??

 

 

παλιότερα που είχα ρωτήσει κάποιον φίλο μηχανικό μου είχε πει ότι και καλά το στηθαίο πιάνει σαν τοιχοποιία αλλά δεν ήταν και πολύ σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το στηθαίο μετράει στα προς δήλωση τετραγωνικά. Οπότε μια διαφορά στα τμ του Δ.Κ και σε αυτά που μέτρησες προκύπτει από εκεί. Κανονικά βάζεις ό,τι προκύπτει απ' την κάτοψη. Αλλά μιας και έχεις Δ.Κ. και θεωρητικά είναι πιο σωστό ως προς τους υπολογισμούς βάλε αυτές του Δ.Κ και επισύναψέ το στο φάκελο.

 

Και μια ερώτηση από εμένα...

Αν δηλώσαμε και πήραμε πληρότητα (περιμένουμε πρόστιμο) για Η/Χ πχ 10 τμ και μετά από τυχαία επίσκεψη στην πολυκατοικία αυτή (στην πρώτη περίπτωση δεν έκανα επίσκεψη εκεί, απλά συμπλήρωσαμε τα πάντα με βάση τα λεγόμενα της ιδιοκτήτριας) διαπιστώσουμε πως έχει κλείστει και το υπόλοιπο τμήμα του Η/Χ (ο Η/Χ είναι σε σχήμα Γ και δηλώσαμε μόνο τη μία πλευρά), δηλαδή άλλα 7 τ.μ περίπου, τι γίνεται? Θεωρητικά η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη, αλλά ποιες είναι οι ενέργειες που μπορούν να γίνουν τώρα? Εκτός του να ελπίζουμε σε μη έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Ρεζουμέ.

υ.γ. Συνολική παράταση πότε θα δώσουν?

 

Θα περιμενουν τελευταια βδομαδα (μην πω μέρα) και μετα θα ανακοινωσουν την παράταση.

Σιγουρη ειδηση απο εμπειρια 40χρονια στο Ελληνικο κουρμπέτι.

Link to comment
Share on other sites

....αλλά ποιες είναι οι ενέργειες που μπορούν να γίνουν τώρα? Εκτός του να ελπίζουμε σε μη έλεγχο...

να το ξαναδηλώσει? δεν νομίζω?

να κάνεις αίτηση στην πολεοδομία για διόρθωση της υπ'αριθμ ταδε δήλωσης?

Link to comment
Share on other sites

.... Θεωρητικά η ευθύνη είναι του ιδιοκτήτη, αλλά ποιες είναι οι ενέργειες που μπορούν να γίνουν τώρα? ...

 

Μηπως να πας και 1) να κάνεις αλλαγες όλων των εγγραφων; ή

2) νεα δηλωση για το υπόλοιπο που σημαινει ξανα παραβολα, αμοιβες και προστιμα

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω και τα σχέδια, σε περίπτωση που κάτι μου έχει ξεφύγει και δεν είναι Η/Χ αυτός που εννοω, αν και σαφώς περιλαμβάνεται και στους υπολογισμούς του ΔΚ. Το κόκκινο στην κάτοψη δηλώθηκε και δεν δηλώθηκε το κίτρινο. Στο ΔΚ το κόκκινο είναι μετρημένο ως Η/Χ. Και με κόκκινο σημειώνεται στους υπολογισμούς, το σημείο υπολογισμού του τμήματος αυτού ως ημιυπαίθριο.

 

ΥΓ. Το ανεβάζω σε αυτή την κατηγορία, γιατί στην ουσία το θέμα είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί τώρα.

post-40246-131887251788_thumb.jpg

post-40246-131887251806_thumb.jpg

post-40246-131887251824_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου ξεφυγει... ? ΗΜ ειναι, και δεν δηλώθηκε. δες αν μπορείς να πάρεις την δήλωση στα χέρια σου και να την διορθώσεις... (το λάθος ποιανού ήταν? δικό σου ή του ιδιοκτήτη?)

 

(έχει πλακα οταν βλέπω περιγραφή χώρου ως "ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ", το/τα ημιυπαίθριο/α! :lol:

αλλά και "εμβαδον κουβουκλείου" !!!!:lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Την ιδιοκτήτρια τη ρώτησα τι έχει κλείσει και μου είπε το τετράγωνο κομμάτι μόνο. Το ωραίο είναι πως τη ρώτησα 3-4 φορές. Αυτά είναι αν δεν πηγαίνεις επι τόπου να δεις τι γίνεται....Και δικό μου να ήταν βέβαια το λάθος, αν και δύσκολο να μην δεις τον Η/Χ, πάλι θα έπρεπε να δω τι θα γίνει, έστω και αν οι ευθύνες είναι της ιδιοκτήτριας...

Δευτέρα πρωι πολεοδομία λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

πριν πας θα πάρεις έγκριση (και αμοιβή) από την ιδιοκτήτρια για την διαδικασία. Εσύ δεν είσαι υποχρεωμένος να τα ελέγχεις. ουτε η πολεοδομία δεν ειναι υποχρεωμένη να τα δεί ουτε και κανείς αλλος. οτι δηλώσεις εισαι. μεχρι να σου γινει έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.