Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

@ Samantha

Aμοιβή και ΦΠΑ στο μικρό γραμμάτιο, κρατήσεις ΤΜΣΕΔΕ, ΕΜΠ, χαρτόσημο στο μεγάλο.

 

@ Directionless

Όντως K' Αθηνών...φαίνεται κάπου ή να αρχίσω να ανησυχώ ? :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

δηλαδή 286,01+ΦΠΑ στην ΕΤΕ

5% Κρατήσεις υπέρ Τσμέδε κλπ στην ΕΤΕ

ΦΕΜ 10% στην εφορία...

 

απλώς το επιπλέον από αυτό που μου έδωσε ο πελάτης σε 'άμεσα' χρήματα που θα καταθέσω εγώ είναι 10% +περίπου 5% κρατήσεις τσμεδε...

 

 

ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!

 

τόσο καιρό εργαζόμουν σε εταιρεία και έκοβα μόνο σε αυτή δελτία....και έφυγα πολύ πρόσφατα και δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με αυτά ...βασικά όχι έφυγα...με διώξαν γιατί είμαι έγκυος!!!!!!!!!!!!! (εξ΄ου και η δυσκολία μου να κατανοήσω κάποια πράγματα.... :P:p:p)

 

 

Μήπως παρ'ελπίδα γνωρίζει κάποιος και την άλλο απορρία που έχω: εάν δηλαδή παρότι έχω έδρα σε εφορία εκτός Αθηνών, μπορώ να καταθέσω το ΦΕΜ σε κάποια άλλη εφορία στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

@ Directionless

Όντως K' Αθηνών...φαίνεται κάπου ή να αρχίσω να ανησυχώ ? :P

 

Είμαστε γείτονες ρε, γι' αυτό το κατάλαβα :razz: (Κ' και εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται σε περίπτωση που ο ψιλός κύριος είναι ανήλικος? (12 χρονων).

Ποιος υπογράφει και ποιο χαρτί?

Υπάρχει κάποιος που να του έτυχε παρόμοια περίπτωση να μου πει την αίτηση την υπογράφει ο ανήλικος με συνυπογραφη των 2 γονέων, τις υπεύθυνες δηλώσεις ο τάδε με συνυπογραφη ( η όχι ) των /του τάδε.

Το παράβολο πάλι, η η απόδειξη στο όνομα ποιου θα κοπεί?

Συμφωνώ ότι έχουν γραφεί διάφορες ( διαφορετικές βέβαια) απόψεις αλλά συγκεκριμένα για το τι υπογράφει ο καθένας η αν χρειαζεται καποιο εξτρα εγγραφο δεν έχει. Αν είχε εξηγήσει κάποιος με λεπτομέρειες δεν θα αναλωνόμασταν σε καμιά 10ρια μηνύματα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

pavloselef σου απάντησα στο post #1265. Δεν σε ικανοποίησε η απάντηση;

Ο ανήλικος είναι ανίκανος για δικαιοπραξία. Δεν υπογράφει τίποτα, δεν αιτείται τίποτα. Αντ'αυτού (και μέχρι να ενηλικιωθεί) υπογράφουν για αυτόν οι νόμιμοι αντιπρόσωποί του δηλαδή οι γονείς τους ή οι κηδεμόνες του.

Link to comment
Share on other sites

Στα έντυπα διευκρινίζουν ότι ενεργούν για λογαριασμό του ανήλικου γιου τους η δεν χρειάζεται διευκρίνιση και την αντιμετωπίζω σαν περίπτωση με δυο συνιδιοκτήτες? Τι θα λενε στην υπευθυνη δηλωση σχετικα με το ποσοστο ιδιοκτησιας?

Το ίδιο και το ΦΕΜ όπως και η απόδειξη θα κοπεί σε έναν από τους 2?

Συμπληρώνω ότι για να του γράψουν το διαμέρισμα το παιδί έβγαλε ταυτότητα και ΦΠΑ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί το θέμα, αλλά καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να ψάξεις τόσες χιλιάδες posts. Μόνο στην αίτηση βάζεις τα στοιχεία του ανήλικου. Υπογράφουν αυτή όμως και οι δυο γονείς ως νόμιμοι αντιπρόσωποι. Υπ. Δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις βάζουν τα στοιχεία τους και υπογράφουν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο θεμα εψαξα απο την σελιδα 40 και υστερα.

Ευχαριστω για την βοηθεια. Θα ρωτησω και στην πολεοδομια αυριο.

Αν μπορεις να μου πεις τι γραφουν οι γονεις στο ποσοστο ιδιοκτησιας στις υπ. δηλωσεις?

Παραβολο Φεμ και αποδειξη στο ονομα του ενος γονεα?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να μου πεις τι γραφουν οι γονεις στο ποσοστο ιδιοκτησιας στις υπ. δηλωσεις?

Παραβολο Φεμ και αποδειξη στο ονομα του ενος γονεα?

 

Ότι "ενεργούν ως νόμιμοι αντιπρόσωποι του γιού τους τάδε ο οποίος έχει τόσο ποσοστό". Παράβολο και ΦΕΜ έτσι κι αλλιώς σε ένα όνομα κόβεις πάντα ακόμα και στις περιπτώσεις συγκυριότητας. Το παράβολο τουλάχιστον όμως θεωρώ ότι θα πρέπει να κοπέι στο όνομα του ανηλίκου. Ρώτα στην πολεοδομία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.