Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά επομένως με τις ημερομηνίες μετατροπής που ανέφερα δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο , απ'ότι κατάλαβα το θέμα είναι πως και εάν θα τις διαχειριστεί στο μέλλον το κράτος εάν θέλει να πάρει επιπλέον εισπρακτικά μέτρα.Άλλοι πάλι δεν την γράφουν καν ή βάζουν ότι θέλουν αρκεί να είναι εντός του 2009 δλδ πρίν το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος πάντως είναι σαφής σχετικά με την ημερομηνία.

 

Είναι σαφής μόνο ως προς το ότι απαιτείται η αναγραφή της. Για το που θα χρησιμοποιηθεί (τον λόγο που απαιτείται δηλαδή) δε γίνεται η παραμικρή αναφορά. Υποθέσεις και εκτιμήσεις δικές μας εδώ στο φόρουμ, είναι το ότι χρησιμοποιείται για την περίπτωση υπαγωγής στο νόμο περί αυθαιρέτων αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία κλπ.

 

.Άλλοι πάλι δεν την γράφουν καν

 

Που σου δέχτηκαν φάκελο χωρίς αναγραφή ημερομηνίας αλλαγής; Έχω διαπιστώσει ότι σε αυτό ρίχνουν το μεγαλύτερο βάρος από όλο το φάκελο μάλιστα! Χθες με πήραν από μια Πολεοδομία που είχα καταθέσει να πάω να συμπληρώσω την ημερομηνία γιατί την ξέχασε ο ιδιοκτήτης (και δεν το πρόσεξα κι εγώ) και είναι αδύνατο να προχωρήσουν σε πληρότητα χωρίς αυτήν όπως μου είπαν!

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

Που σου δέχτηκαν φάκελο χωρίς αναγραφή ημερομηνίας αλλαγής; Έχω διαπιστώσει ότι σε αυτό ρίχνουν το μεγαλύτερο βάρος από όλο το φάκελο μάλιστα! Χθες με πήραν από μια Πολεοδομία που είχα καταθέσει να πάω να συμπληρώσω την ημερομηνία γιατί την ξέχασε ο ιδιοκτήτης (και δεν το πρόσεξα κι εγώ) και είναι αδύνατο να προχωρήσουν σε πληρότητα χωρίς αυτήν όπως μου είπαν!

 

Καλά μην υπερβάλουμε κιόλας....εγώ τις ημερομηνίες τις έβαλα κατ'εκτίμηση όπως σου ανέφερα και μάλιστα πολύ γενικά...π.χ 4/2009..όταν έλεγξε τον φάκελο ο συνάδελφος έριξε μια φευγαλέα ματιά στις αιτήσεις και πήρα και πληρότητα φακέλου επί τόπου.Αμφιβάλλω εάν πρόσεξε κιόλας εάν αναγραφόταν ή όχι. Η συγκεκριμένη άδεια είχε αναθεωρηθεί αρχές του 2009 και την ημερομηνία μετατροπής του χώρου την έβαλα 1,5 μήνα αργότερα.

 

@tpanag

 

Είναι σαφής μόνο ως προς το ότι απαιτείται η αναγραφή της. Για το που θα χρησιμοποιηθεί (τον λόγο που απαιτείται δηλαδή) δε γίνεται η παραμικρή αναφορά. Υποθέσεις και εκτιμήσεις δικές μας εδώ στο φόρουμ, είναι το ότι χρησιμοποιείται για την περίπτωση υπαγωγής στο νόμο περί αυθαιρέτων αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία κλπ.

 

Και λέει πρακτικά ο νόμος ότι εάν πληρώσει ο ιδιοκτήτης το πρόστιμο ρυθμίζεται για 40 χρόνια και παύει να είναι αυθαίρετο...εάν πάλι δεν θέλει να υπαχθεί και τον πιάσουνε πάει για αυθαίρετο από την ημερομηνία μετατροπής και υπάγεται σε πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.Άρα ο νόμος καθορίζει εμμέσως πλήν σαφώς γιατί απαιτείται να αναγραφεί ( Άρθρο 8 ).

Link to comment
Share on other sites

ξερετε αν παραλαμβανουν οι πολεοδομιες φακελους αυτες τις μερες?

 

Εσένα συνάδελφε σε νοιάζει ποιά ημερομηνία έφυγε από τα χέρια σου..συστημένο...το πότε θα παραλάβουν μπορεί να είναι σε 4-5μέρες.

Link to comment
Share on other sites

οκ.. ξερω οτι μπορω να τα στειλω με συστημενο . ρωταω αν παραλαμβανουν επι τοπου. γιατι ελεγα μηπως κανω τη γνωστη διαδικασια , 6.30 ονοματακι , κ 9 καταθεση.. ποροφανως θα δωθει κ παραταση , αλλα αμα περιμενω ποτε θα μαζευτει ο ενας κ ο αλλος δεν θα τελειωσω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μπορώ να καταθέσω μόνο παράβολα και αμοιβές γιατί από την πολεοδομία δεν μπόρεσα ακόμη να πάρω την κάτοψη για να υπολογίσω τα τετραγωνικά;

 

(η κάτοψη του συμβολαίου δεν είναι η εγκεκριμένη + δεν έχει όλες τις διαστάσεις - η πολεοδομία μου από Δεκέμβριο μου έδωσε ραντεβού Φεβρουάριο και ανοίξαμε το φάκελο και είχε άλλης οικοδομής τα χαρτιά μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.