Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αναρωτιόμουν αν ο ίδιος ιδιοκτήτης μπορεί να δηλώσει οτι τακτοποιεί τμηματικά το υπογειό του, σε 4 διαφορετικες χρονικές στιγμές με 4 φακέλους αντί για 1

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει, εσύ θα πάς σε όλα τα πόστ και θα ρωτήσεις?!

 

συγνωμη,αλλα οπως ισως να καταλαβες ειμαι νεα στο forum.Παντως δεν εγινε εσκεμμενα.

Link to comment
Share on other sites

@iri78 : Προφανώς είναι παράτυπο... δεν λέω παράνομο...γιατί ίσως να μην είναι... Εφόσον δηλαδή έχεις την ελευθερία να δηλώσεις ότι θέλεις, δηλώνεις στην αρχή ότι χρησιμοποιείς ένα δωμάτιο από το υπόγειο.... μετά, βλέπεις ότι δεν είναι πολλά λεφτά και προσθέτεις 1 δωμάτιο ακόμη... γιατί έχεις να πληρώσεις το πρόστιμο... Πράγματι έχει μια λογική, η οποία όμως είναι ρίσκο... το έχω πει κι εγώ σε πελάτες μου αλλά τελικά φοβηθήκαμε να προχωρήσουμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

@rika: Το ζήτημα του αν είναι πρώτη κατοικία το ξέρει μόνο ο ιδιοκτήτης και εσύ γράφεις ότι σου πεί... Μη το μπερδεύεις με τη κύρια κατοικία, αν και τελικά δεν νομίζω να το ψάχνει κανείς... Πρώτη κατοικία σύμφωνα με το Ε9 εννοεί ο νόμος, ο οποίος μάλλον τη κύρια κατοικία θα ήθελε να "ξαλαφρώσει" με το 5%...

Link to comment
Share on other sites

Ολους τους αριθμούς, περίμενε πριν ευχαριστήσεις να διασταυρώσεις!

 

Iri78!

Κανονικά δεν προβλέπεται, βέβαια υπήρχε οδηγία και πως να κάνεις συμπληρωματική δήλωση αλλά.......Επίσης δεν ξέρω αν καμιά υπηρεσία τα ελέγχει μετά και τα προσθέτει. Οπότε θα υπάρξει πρόβλημα και ισως......

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικούς μήνες, ο συνάδελφος adadim αντιμετώπισε αντίστοιχη περίπτωση με αυτή που αντιμετωπίζω και 'γω τώρα, αλλά δεν βρήκα πώς εξελίχθηκε το θέμα τελικά: Ιδιοκτήτης μόνιμος κάτοικος Αυστραλίας, έχει εδώ και χρόνια κάνει γενικό πληρεξούσιο σε φίλο του, προκειμένου να μπορεί να λειτουργεί ως εκπρόσωπός του σε δικαστικές, διοικητικές κλπ. αρχές.

 

Το ερώτημα είναι τίνος τα στοιχεία συμπληρώνω σε κάθε έντυπο και αν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι επιπλέον σε κάποιο έντυπο σχετικά με την πληρεξουσιότητα. Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι πως στο φάκελο χρειάζεται -φυσικά- το πληρεξούσιο, αλλά και υπεύθυνη δήλωση του πληρεξούσιου που να αναφέρει πως το πληρεξούσιο δεν έχει ανακληθεί και πως είναι ακόμη σε ισχύ. Σε αίτηση, εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση όμως, τι συμπληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

στην αιτηση θα έβαζα το όνομα του ιδιοκτήτη

πάνω από τα στοιχεία του μηχανικού θα έγραφα αναλυτικά τα στοιχεία του πληρεξούσιου

 

σε όλες τις ΥΔ θα μπουν τα στοιχεία του πληρεξούσιου

και θα προσθέσεις πως ως πληρεξούσιος του ταδε, με αριθμό ταυτότητας τάδε, που μένε εκεί δυνάμει του τάδε πληρεξούσιου δηώνω αντ'αυτού και για λογαριασμό του ....

εννοείται πως θες αντίγραφο για το πληρεξούσιο

 

μην ξεχάσεις ο πληρεξούσιος να σε εξουσιοδοτήσει

παράβολο στο όνομα του ιδιοκτήτη

 

υγ δεν το εχω κάνει όμως αυτός θεωρώ πως ειναι ο σωστός τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.