Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα έτσι μου έχει πει η λογίστρια μου, και το γράφω πάντα. Τώρα εάν είναι απαραίτητο δεν ξέρω, επειδή με τα οικονομο-φορολογικά δεν το κατέχω την υπακούω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια δυσκολη ερωτηση...

 

Σε Δημοσιο Οργανισμο υπαρχει κουζινα που εχει γινει καντινα.

Γνωριζει καποιος τι δικαιολογητικα χρειαζονται;

 

Δηλ. ποιος φερεται ως υπευθυνος;

Καποιο φυσικο προσωπο η ο ιδιος ο Οργανισμος και ποιος υπογραφει;

 

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι απαραίτητο?

 

Οχι δεν ειναι απαραιτητο.Δεν γραφεται.Αν εσυ χασεις τα αποδεικτικα του προκαταβληταιου αυτου φορου και δεν τα συμπεριλαβεις στη φορολογικη σου δηλωση χανεις τον συμψηφισμο του φορου και αντι να παρεις και πισω θα πληρωσεις και απο πανω φορο.Την εφορια τη συμφερει παντως να χασεις ολα αυτα τα εγκραφα.

 

MrsCat Βασικα καθε φορα που παιρνεις χρηματα πρεπει να κοβεις ΑΠΥ, ακομα περισσοτερο αν τα εχεις καταθεσει και στην τραπεζα(σκεψου οτι μπορει να σου το ζητησει και ο πελατης).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Γνωρίζει κανείς αν στην Πολεοδομία της Συγγρού ζητούν τίποτα έξτρα εκτός από τα στάνταρτ δικαιολογητικά ; (τύπου "Ειδικό φύλλο ελέγχου καταχώρησης", "3 αιτήσεις - αντί 2 -" κλπ)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...το μόνο που ξέρω (αν δεν το έχεις μάθει ήδη) είναι πως δεν τα δέχονται απευθείας, αλλά πρέπει να τα στείλεις συστημένα ταχυδρομικώς!

 

Όπως καταλαβαίνεις, και να ήθελαν κάτι επιπλέον, θα το μάθουμε αφού ανοιχτούν οι φάκελοι! (σήμερα μου είπαν πως όσοι έχουν σταλεί είναι κλειδωμένοι και ΄δεν έχουν ανοιχτεί ακόμα!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι μου έχει πει η λογίστρια μου, και το γράφω πάντα.

 

Σου συνιστώ να την απολύσεις και να βρεις κάποια που ξέρει τη δουλειά της (δύσκολο το ξέρω)! Το ΦΕΜ δεν γράφεται στην ΑΠΥ σε καμία περίπτωση. Γιατί πολύ απλά δεν είναι παρακράτηση φόρου. Μόνο οι παρακρατήσεις από εταιρείες και επιτηδευματίες και αυτό ακόμα προαιρετικά. Από τον πελάτη σε περίπτωση ΦΕΜ παίρνεις στο ακέραιο ό,τι γράφει η ΑΠΥ (καθαρό + ΦΠΑ) και αποδίδεις εσύ στη συνέχεια το ΦΕΜ άρα δεν τίθεται θέμα να αναγραφεί κάτι στην ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

...το μόνο που ξέρω (αν δεν το έχεις μάθει ήδη) είναι πως δεν τα δέχονται απευθείας, αλλά πρέπει να τα στείλεις συστημένα ταχυδρομικώς!

 

Μα για ταχυδρομείο ρωτούσα και εγώ. Για να μην ξεχάσω να βάλω κάτι, που ζητούν ειδικά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, και σχετικό συγχρόνως. Η διαδικασία παρατείνεται μέχρι τέλη Ιουνίου.

Το άρθρο από το Skai.gr εδώ.

=837&language=el-GR"]Και το δελτίο τύπου του ΥΠΕΚΑ εδώ.

Πράγμα που σημαίνει, ότι δεν θα μάθεις πριν το 15Αύγουστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.