Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

όχι δεν αναφέρει πουθενά το 20%. Αλλά σε ευχαριστώ, με την ένδειξη για το 20% περιορίζεται η αναζήτηση μου στο κομμάτι 4,0x2,0m. Και σίγουρα θα βρώ και βοήθεια στον ορισμό των η.χ. και εξωστών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα , θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ένας ανοιχτός χώρος στάθμευσης σε πυλωτή με αποκλειστική χρήση του ιδιοκτήτη έχει μετατραπεί σε κλειστό γκαράζ. Αυτό τακτοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

λες δηλάδη ss_sk, να μην το αναλάβω καν, μη βρώ το μπελά μου!

εσυ δεν εχεις καμια ευθυνη.... ο ιδιοκτητης θα βρει το μπελά του αφου σε περιπτωση ελεγχου θα του βρουν τον κλεισμένο εξωστη... αλλα απο την αλλη θα εχει δηλώσει τον ΗΜ... του τα λες κ αποφασιζει ο ιδιος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν εχεις καμια ευθυνη.... ο ιδιοκτητης θα βρει το μπελά του αφου σε περιπτωση ελεγχου θα του βρουν τον κλεισμένο εξωστη... αλλα απο την αλλη θα εχει δηλώσει τον ΗΜ... του τα λες κ αποφασιζει ο ιδιος...

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πίστευα, αλλά από την πολεοδομία έλαβα αρνητική απάντηση, δηλ. ότι δεν τακτοποιείται βοηθητικός χώρος που μετατρέπεται πάλι σε βοηθητικό. Η πυλωτή τακτοποιείται μόνον αν δηλώσεις ότι μετατρέπεται σε χώρο κύριας χρήσης(πχ. κατοικία, κατάστημα κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να εχουν δικιο sofi.g.. Αναφερονται στο αρθρο 5 της εγκυκλιου 15:

(5. ∆εν υπάγονται στις διατάξεις του ν. 3843/2010 χώροι κύριας χρήσης, σύμφωνα με

την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη χρήση αυτή σε άλλη

κύρια χρήση. Ομοίως δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν.3843/2010 βοηθητικοί

χώροι, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη

χρήση αυτή σε άλλη βοηθητική χρήση. )

την οποια δεν εχω καταλαβει και πολύ καλα. Συγνωμη αν σε μπερδεψα.

 

 

ΜΕ προλαβε ο Erling.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω σε αντιστοιχη περιπτωση προτεινα να μπει σε ρυθμιση και ας δηλωθει οικια η καταστημα...

 

 

απλα θα πληρωνεις ετακ και ταπ στον δημο πιο πολυ...

 

αλλα θαναι οκ για πολεοδομικες παραβασεις...

 

 

 

εντωμεταξυ δεν ξερω αν τοχει πει κανεις....οι δημοι εχουν ανακοινωση....εντος 2μηνου απο αλλαγη χωρων και τ.μ ενημερωση απο τους ιδιους στους δημους...αλλιως 2πλασιο προστιμο απο το ταπ που χανουν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.