Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Καλημέρα, η ερώτησή μου είναι η εξής'Κτιριο -κατοικια με αδεια Μαρτιος 2009 εκτος σχεδιου,εντος ζωνης 500μ,σε αρχαιολογικο χωρο εντασετε στο νομο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω έναν υποψήφιο πελάτη με άδεια του 2008. Οικοδομή με 6 διαμερίσματα με κλεισμένους ήδη Η/Χ. Θέλει να τα ρυθμίσει με τον ν. 3843 άμεσα. Τα υπόγεια δεν τα έχει διαμορφώσει ακόμα από όσο μπόρεσα να καταλάβω στο τηλέφωνο σκοπεύει να το κάνει όμως και θέλει σε 2ο χρόνο να τα ρυθμίσει και αυτά (ή τμήμα αυτών) ως κατοικίες. Δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα. Θέλει να προλάβει τις προθεσμίες. Βλέπετε κάποιο πρόβλημα στην ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

....... Βλέπετε κάποιο πρόβλημα στην ιστορία;

 

Εσύ δεν έχεις πρόβλημα, πρόβλημα θα έχει ο μηχανικός που θα υπογράψει για το ρεύμα, ότι όλα έχουν καλώς.

 

Ελπίζουμε όμως μέχρι τότε να έχει βγει εγκύκλιος ΚΑΙ γι' αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό. Υπάρχει ζήτημα αν έχει ήδη κατατεθεί αίτηση τακτοποίησης χώρων για το Μηχανικό που θα υπογράψει για τη ρευματοδότηση; Συνάδελφο που ρώτησα, μου είπε ότι την τελευταία φορά που έκανε τη διαδικασία για να κλείσει άδεια, τον έβαλαν να υπογραψει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει γινει τακτοποίηση με τον 3843. Αυτό σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να έχει γίνει πριν τη ρευματοδότηση τακτοποίηση, ή ότι στην περίπτωση που είχε κάνει τακτοποίηση θα έκανε απλά θετική υπ. δήλωση (ότι δηλαδή έχουν γίνει ρυθμίσεις του Ν. 3843); Δε μπόρεσε να μου απαντήσει για αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

μα πως να γίνει ρε παιδιά τακτοποίηση πριν την ρευματοδότηση???

Αφού για να ρευματοδοτηθει πρέπει να υπογράψεις την ΥΔ ότι είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας....

 

Τι ακριβώς λοιπόν πας να τακτοποιήσεις αφού είναι σύμφωνα με τα σχέδια???

ετσι καταληγει να ειναι ακυρη κ η ΥΔ που του ζητανε απο την πολεοδομια...

 

ή παραδεχεσαι οτι ψευδεσαι στην ΥΔ για το ρευμα....?

Link to comment
Share on other sites

Αφού για να ρευματοδοτηθει πρέπει να υπογράψεις την ΥΔ ότι είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας....

 

+ έχω κάνει ρύθμιση με το Ν. 3843 για αυτούς και για αυτούς τους χώρους (στην υπ. δήλωση που λέμε). Αυτό είναι δεδομένο ότι (πρέπει να) γίνεται βάσει του νόμου. Οι μόνοι περιορισμοί που τίθενται είναι: έκδοση άδειας <2-7-2009 και αλλαγή χρήσης χώρων <28-4-2010. Αλλιώς υπάρχει θέμα και όσοι δεν προλάβουν μέχρι το τέλος του έτους να πάρουν ρεύμα θα χάσουν τη δυνατότητα να ενταχθούν στον 3843.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη...

υπογραφω δηλωση οτι ειναι κατασκευασμένο συμφωνα με τα σχεδια της πολεοδομίας αλλα και οτι εχω κανει και υπέρβαση των σχεδίων αυτών!!!

ΕΛΕΟΣ!!!

ενα απο τα δυο ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

......................

όταν έχουμε χρήση μόνο αποθήκη αυτή είναι "κύρια χρήση"

οπότε δεν μπορεί να γίνει η ρύθμιση..................

 

Με σημερινή (15-09-10) τηλεφωνική επικοινωνία με την Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής, τόσο ο υπάλληλος που σήκωσε το τηλ. αλλά και τους γύρω συναδέλφους που ρώτησε, ήταν όλοι σύμφωνοι ότι η "αποθήκη" θεωρείται "βοηθητική χρήση".

 

Τώρα θα μου πεις αν πάρεις σε άλλη Πολεοδομία δεν είναι σίγουρο ότι θα ακούσεις τα ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με πληροφορησετε αν γνωρίζει κανεις , σε ποιο ονομα πρεπει να γινει η αιτηση οταν αυτος που εχει την υψηλη κυριοτητα ειναι ανηλικος και η επικαρπεια ανήκει στους γονεις. Ρωτησα στην πολ.εοδομια αλλα απαντηση δεν ελαβα

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα αυτού που έχει την ψιλή κυριότητα. Μπορεί να είναι ανήλικος, αλλά έχει ταυτότητα και ΑΦΜ; Αν ναι, τότε κανονικά όπως και ένας ενήλικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.