Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

 

στη θέση του επιβλέποντα θα έγραφα

όλα σύμφωνα με τα σχέδια πλην των χωρων που άλλαξαν χρήση με τη ρύθμιση του νόμου ταδε, ΑΠ τάδε + φωτοτυπία

 

και ας βγάλει η πολεοδομία το φίδι από την τρύπα

 

 

+100000 και ας παρουν τηλεφωνο στο υπεκα !!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου MYRI, ειμαι νεο μελος , εννοεις δηλαδή πως το τμημα υγιεινής θα δεχτεί εναν χωρο καταστηματος υγιεινομικου ενδιαφεροντος μονο με μια βεβαιωση από την πολεοδομία που λέει ''ο χωρος ρυθμιστηκε με τον νομο 3843/2010 από πυλωτη π.χ σε καταστημα υγιεινομικου; το χεις κανει εσυ και δεν ειχες προβλημα ;

 

Λογικά ναι. Δεν ξέρω το υγιεινής αν έχει ήδη δεκτεί τέτοια δήλωση. Εχουν κάνει κάποιο ερώτημα άκουσα προς το Υπουργείο τους....

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια μας... Σοβαρά τώρα μπορεί να γίνει αλλά η νέα χρήση πρέπει να περιγραφή. Εκκλησάκι δεν νομίζω να μπορεί να μπει. Χώρος συνάθροισης κοινού ίσως ?? εκεί είναι το λεπτό σημείο για μένα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα χώρο γκαράζ, ισόγειο, επιφάνειας 60τ.μ. που είναι πράγματι και σήμερα γκαράζ και αποθήκη. Ο πελάτης θέλει να επεκτείνει το σπίτι του κατά 30τ.μ. (δεν έχει κάνει κάτι ακόμη) και με την ευκαιρία της τακτοποίησης θέλει να το κάνει τώρα, όχι τις εργασίες αλλά να το δηλώσει ότι είναι σπίτι από τώρα...

Εφόσον δεν έχει γίνει κάτι και κατά πάσα πιθανότητα θα δείξω τοίχους που ΘΑ κατασκευαστούν, τί πρόβλημα μπορεί να έχω;

Το ξέρω ότι δεσμεύεται και αυτός από τη Υ.Δ. αλλά εμένα με νοιάζει τί κάνω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εςυ θα θεωρήσεις ότι ο χώρος έχει κλειστεί την ημερομηνία που σου έχει πει ο ιδιοκτήτης. Δεν φέρεις καμία ευθύνη εάν σου έχει πει ψέματα αφού δεν προϋποθέτει να κάνεις αυτοψία στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με jbosdas.

εξ άλλου, αν τελικά δεν κάνει ποτέ την επέκταση του σπιτιού δεν θα υπάρξει λόγος να εμφανίσει το χαρτί της ρύθμισης σε ενδεχόμενο έλεγχο...

και, ακόμα κι αν πέσουμε στην "περίπτωση", ο νόμος λέει καθαρά ότι δεν μπορεί να αλλάξει εκ νέου χρήση ο χώρος μετά την ρύθμισή του εκτός αν κάποιος θελήσει να τον "γυρίσει" στην πρώτη του (την σύμφωνη με την άδεια) χρήση... καμιά παρανομία δηλαδή! όλα οκ!

 

σε κάθε περίπτωση ο μηχανικός είναι καλυμμένος 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κάνω και εγώ μια ερώτηση που πιθανόν να υπάρχει κάπου στο forum αλλά είναι τόσα πολλά τα μηνύματα σ'αυτό το θέμα που δεν μπορώ να το βρω.

 

Λοιπόν έχει πελάτης διαμέρισμα με η/χ που του κάνω τακτοποίηση και έχει και σε μια άλλη ιδιοκτησία την επικαρπία.

 

Είναι η ιδιοκτησία που τακτοποιώ Α' κατοικία?

Πως μπορώ να το ξέρω και να είμαι σίγουρος?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εάν έχει κάνει πρόσφατη αγορά το γράφει το συμβόλαιο

μπορείς να ζητήσεις αποδεικτικό της εφορίας (όπου πήρε απαλλαγή από φορολογία λόγω 1ης κατοικίας)

 

γενικότερα ό,τι δηλώσει ο ίδιος πραγματικά δε σε απασχολεί και δε φέρεις ευθύνη να το ψάξεις

βεβαια καλό είναι να τους πιέζουμε και λίγο (για το δικό τους συμφέρον)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.