Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Είχε ακουστεί κάποια στιγμή για παράταση 2 ή 3 μηνών αλλά δεν επισημοποιήθηκε ποτέ.

Και λογικό. Κάπου εκεί στις γιορτές θα γίνει, γιατί εγώ πιστεύω ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ γίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Milakis

Κι εγώ έτσι θα έκανα, αλλά γιατί δεν απευθύνεσαι και στην οικεία Πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

ssouanis σε ευχαριστώ !!

κάπως έτσι το κάνω τώρα

απλά θα προτιμούσα να υπάρχει κάποο επίσημο έγγραφο ωστε να είμαι καλυμμένη αν αλλάξει γνώμη ο ιδιοκτήτης ;)

-----

Milakis ξεκινάς από την πολεδοδομία

αν δεν υπάρχουν σχέδια ζητάς "Βεβαίωση καταστοφής του φακέλλου" δηλ να σου πουν γραπτώς πως δεν υπάρχει ο φάκελλος

 

στη συνέχεια βρίσκεις ποιός είναι ο συμβολαιογράφος που έκανε τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και του ζητάς αντίγραφα από τα σχέδια

και ΝΑΙ τα έχει (τουλάχιστον τις κατόψεις) και ας βαριέται να τα ψάξει

 

σου κάνει ακριβή φωτοαντίγραφα και πας πολεοδομία με αυτά

ρωτάς αν θέλουν να κάνουν ανασύσταση όλου του φακέλλου (με έξτρα αμοιβή φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δεδομένο ότι θα υπάρξει παράταση, απλά προφανώς δεν πρόκειται να δοθεί από τώρα. Γιατί πολύ απλά θα περιμένουν όλοι την παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει :(

 

Μπορεί να τα βάλει όμως για την ανασύσταση φακέλου. Καλύτερα από το τίποτα και την αποτύπωση-έλεγχο που πρέπει να ξανα-γίνει και μάλιστα με τον τότε ισχύοντα κονονισμό.

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορούν διάφορα αρχεία για υπολογισμό προστίμου. η έκπτωση ξέρετε αν γίνεται στο συνολικό πρόστιμο ή αν αφαιρείται το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

Jbosdas, ξαναδιάβασε το νόμο, λέει δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες βάσει της οικοδομικής άδειας. Εσύ περιλαμβάνεις τοιχοποιία στον ημιυπαίθριο? Ενοεί σε πατάρια και λοιπούς χώρους δεν μετράει η τοιχοποιία ή σε ημιυπαίθριους αν μια πλευρά του έχει μετρήσει ήδη στην δόμηση ή ήταν ήδη κλειστή, οπότε την δείχνει η οικοδομική άδεια. Δεν ενοεί όπου το πρόσωπο = ή > του 2,50 δεν θα μετρήσει, εφόσον βέβαια το κλείσεις. Ετσι, μη βρεθείς προ απροόπτου.

 

μάλλον εχω παρεξηγηθεί....

όταν λέμε τοιχοποιία δεν εννοώ στηθαία! 8-)

ο erling το πιασε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.