Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

προσοχη

 

επειδη παραλιγο να την πατησω σημερα...

 

 

εκανα περαιωση

μου δωσανε αιτηση -υπευθυνη δηλωση - γνησιο καταθεσης τραπεζας (αντιγραφο κρατανε) -εντυπο υπολογισμου

 

και πηγα να φυγω...ευτυχως βρεθηκε γνωστος και μου ειπε να μην ξεχασω να παω και για στρογγυλη σφραγιδα στην αιτηση στην γραμματεια...

 

μπηκαν 3 και ετσι ολοκληρωθηκε η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ένα ισόγειο κατάστημα 70τμ. ο ιδιοκτήτης για να εξυπηρετήσει τον ενοικιαστή του (φαρμακείο) έχει κατασκευάσει πατάρι περίπου 32τμ. Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει κανείς να προσέξει κατά τη ρύθμιση αυτού βάσει του 3843;

Είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει η περίπτωση αυτή. Ο ιδιοκτήτης ήταν στην αρχή αρνητικός για τη ρύθμιση μιας και νόμιζε πώς το πρόστιμο θα αφορά τα 70 + 32= 102τμ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν ο μοναδικός ψιλός κύριος δεν έχει άλλο ακίνητο στην ιδιοκτησία του, αν μπορεί να το δηλώσει σαν Α' κατοικία στο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Α' κατοικία, το δηλώνει ως τέτοια. Αν δεν είναι, όχι. Δεν έχει "μπορεί να δηλώσει" ή "δε μπορεί να δηλώσει" το θέμα. Και δεν είναι θέμα αρμοδιότητάς μας να το απαντήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Α' κατοικία, το δηλώνει ως τέτοια. Αν δεν είναι, όχι. Δεν έχει "μπορεί να δηλώσει" ή "δε μπορεί να δηλώσει" το θέμα. Και δεν είναι θέμα αρμοδιότητάς μας να το απαντήσουμε.

 

η πρώτη κατοικία αποτελεί φοροαπαλλαγή. δεν αντιλαμβάνομαι αν μπορεί να κάνει χρήση αυτής της φοροαπαλλαγής κάποιος που δεν έχει πλήρη κυριότητα. αυτό εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς freecat. Και πάλι όμως δε μπορώ να σου απαντήσω και δε χρειάζεται να μπω στη διαδικασία να το ψάξω (κι εγώ και οι άλλοι συνάδελφοι υποθέτω). Είναι φορολογικό το ζήτημα και είναι μάλλον επικίνδυνο να ασχολούμαστε με κάθε περίπτωση εμείς. Θα σου αντιτείνω το εξής στο συλλογισμό σου για τον ψιλό κύριο: αν αγόρασε κατά πλήρη κυριότητα, πήρε την απαλλαγή Α' κατοικίας και στη συνέχεια έδωσε την επικαρπία σε κάποιον οπότε από πλήρης, έγινε ψιλός κύριος;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τελικά ότι το επάγγελμα που κάνουμε ...δεν πληρώνεται!

αν πρέπει να ξέρω όλα αυτά τα φορολογικο-νομικά.... θέλω 1000 ευρώ ανά ημιυπαίθριο και την διακίνηση στην πολεοδομία να την κάνει ο ίδιος ο πελάτης (για να μάθει!)

 

όλα αυτά τα τραβάμε γιατί κάνουμε και την διακίνηση του φακέλου τζάμπα και βερεσέ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω μια περίπτωση στην οποία υπάρχει ένα υπόγειο με 3 ιδιοκτήτες , στην οποία ο ένας θέλει να κάνει νομιμοποίηση.Μπορεί? Παράβολα λογικά ένα θα κόψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξασφαλίσει τη συναίνεση των άλλων 2, τότε μπορεί. Αν δεν έχει συναίνεση, ο μόνος τρόπος είναι να δηλώσει ότι είναι μοναδικός ιδιοκτήτης, που όμως αποτελεί ψευδή δήλωση!

Οι άλλοι δύο συνιδιοκτήτες απλά δεν ασχολούνται/δε θέλουν να πληρώσουν (αλλά θα του έδιναν γραπτή συναίνεση), ή δεν θέλουν να τακτοποιηθεί ο χώρος;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ισόγειο κατάστημα 70τμ. ο ιδιοκτήτης για να εξυπηρετήσει τον ενοικιαστή του (φαρμακείο) έχει κατασκευάσει πατάρι περίπου 32τμ. Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει κανείς να προσέξει κατά τη ρύθμιση αυτού βάσει του 3843;

 

Εντωμεταξύ στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τι γράφει κανείς στην παραπάνω περίπτωση στο σημείο που αναφέρει

 

3. Χρήση Χώρων και Θέση Χώρων σύμφωνα με την Οικ. Άδεια

 

 

εφόσον όσον αφορά το 3. δεν υπήρχε το πατάρι στην οικ. άδεια; Οπότε για ποιά θέση και ποιά χρήση βάσει αδείας μιλάει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.