Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά, Διαδικασία


ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ

Recommended Posts

Κατ εμε καλα κανουν....

Αν γινει και ενα σωστος ελεγχος μια φορα σ αυτο τον τοπο δεν θα παθουμε τιποτα....

 

ορθό!!!

Για ποιο λογο να το κανεις?Δεν σε υποχρεωνει κανενας...

Οτι δηλωσει ο ιδιοκτητης που εχει και την ευθυνη....

τώρα κατ'αλαβες γιατί πάω να δω :)

 

εγώ προσωπικά θα έκανα τη ρύθμιση αφού τους ειδοποιούσα πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολεοδομία Πειραιά πριν 2 ώρες....ούτε που κοίταξαν τι παίζει...και εφημερίδες να είχα μέσα θα τα έπαιρναν...που λέει ο λόγος....

Έλεγχος (πληρότητα μόνο), πρωτόκολλο, Διευθυντής, α/α, σφραγίδες καταχώρησης και πληρότητας...γειά σας....Αν δεν είχε πίεση και ο διευθυντής, σε μισή ώρα τελείωνες σήμερα άνετα....

 

Εdit : Να συμπληρώσω σε αυτό που ρώτησα πριν για σφραγίδες στρογγυλές...προφανώς αναφερόσασταν στην περαίωση της διαδικασίας, αλλά δεν το είχα δει, οπότε άκυρη η ερώτησή μου...στρογγυλές στις δυο πρώτες δε μπαίνουν συνήθως αλλά μόνο στο τέλος στην περαίωση βάζουν και στις τρεις...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχεις ξεμπερδεψει ακομα φιλε μου...

Την πληροτητα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ βασει νομου να στην δωσουν την ημερα που θα πας...

Ο φακελος θα ελεγχθει πλεον και αναμενεις τ αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, για αυτό το σκέλος της διαδικασίας μιλάω....γιατί με είχαν ενημερώσει για περίεργα και υπερβολικά πράγματα σε άλλες πολεοδομίες, που δεν τα είχα δει έως τώρα και μιας και ειπώθηκε προηγουμένως για την πολεοδομία Πειραιά, το ανέφερα και εγώ....για τον έλεγχο και τα παρακάτω, όλοι αναμένουμε...

Προηγουμένως όταν ανέφερες για ραντεβού 1η Δεκέμβρη στην πολ. Αργυρούπολης ήταν για την πληρότητα ή για τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Για την πληροτητα βεβαια...:)

ΚΑΙ οσον αφορα τον ελεγχο υπαρχει ενα περιθωριο 2 μηνων που πρεπει ο ιδιοκτητης να χει λαβει ταχυδρομικως το μπουγιουρντι απο την ΕΦΟΡΙΑ

Που σημαινει οτι πρεπει νωριτερα η πολεοδομια να χει ξεμπερδεψει με τον ελεγχο για να προλαβει να ενημερωσει και την εφορια...

Link to comment
Share on other sites

Mετά την πληρότητα τι εννοούσες πως δν έχω ξεμπερδέψει? Τον έλεγχο και το πρόστιμο, πληρωμές και περαίωση εννοείς? Γιατί με τα πολλά διαδικαστικά νομίζω πως ξεμπερδεύεις αφού πάρεις πληρότητα...

 

Αλήθεια, στον έλεγχο θα μας ειδοποιήσουν για τυχόν παρατηρήσεις ή δεν ξέρω και γω τι ή θα βγει το πρόστιμο απευθείας και θα ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης με συστημένο? Δεν έχω ενημερωθεί για κάτι τέτοιο έως τώρα, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται μετά την πληρότητα....

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια εχεις ξεμπερδεψει ΑΝ δεν βρουν καποιο λαθος στο φακελο...

Η διαδικασια ομως ειναι απλη και συνεπως δυσκολα να βρουν λαθος στην εκθεση ή στον δηλουμενο χωρο.

Απο κει και περα ειδοποιησε και τον πελατη σου οτι πρεπει να αναμενει εντος 2 μηνων χαρτι απ την εφορια που να τον καλει να πληρωσει το προστιμο ( συνεργαζονται σχεδον ολες οι τραπεζες )

Σου δινει το γραμματιο καταθεσης του προστιμου, πας μ αυτο στην πολεοδομια και σου πατανε τις τελικες σφραγιδες στην αιτηση που εχεις κρατησει.

Κι εγω δεν εχω φτασει μεχρι εκει σε καμια απο τις τατκοποιησεις που εχω αναλαβει, αλλα θεωρητικα η διαδικασια ετσι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα ανέφερες, περίμενα πως θα πεις κάτι άλλο, που μου χε διαφύγει ως διαδικασία και αγχώθηκα (αν και αρεκτά απλή διαδικασία)...το 2μηνο, και η διαδικασία πληρωμής είναι γνωστά...

Τώρα, αν βρουν και λάθη (λόγω της προσέγγισης που έχω κάνει σε κάποιες περιπτώσεις προς τη μεριά της ασφάλειας, δηλώνοντας αμφισβητούμενες περιπτώσεις πάντα προς τα πάνω σε τμ) ας με ειδοποιήσουν....εδώ είμαστε...

Τα υπόλοιπα ας τα κάνουν οι ιδιοκτήτες πλέον...χεχε

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανουμε κι εναν ελεγχο στον σ.δ μιας που παμε στην πολεοδομια για να χουμε το κεφαλι μας ησυχο και να μην βασιζομαστε στο τοπογραφικο...

Οσο πιο παλια η αδεια τοσο πιο επιφοβα τα πραγματα....

 

ΥΓ : Μου κατσε περιπτωση Η/Υ χωρου σε διαμερισμα πολυκατοικιας με αδεια του 91

Ειχα την εντυπωση πως οι Η/Υ ξεκινησαν απ το 93-94 και μετα...

Κανας παλιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.