Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος Β' και Γ' ορόφου


 

Recommended Posts

Φίλοι/ες συνάδελφοι καλημέρα σας!

 

Είμαι νέος μηχανικός και έχω αναλάβει την μελέτη προσθήκης β και γ ορόφου σε υπάρχον υπόγειο ισόγειο και α όροφο. Η μελέτη του υπάρχοντος έχει γίνει με το β.δ. του 1959 χωρίς τις τροποποιήσεις του (84, 85). Η πολεοδομία τα σχέδια και τους υπολογισμούς τα έχει σε "μικροφιλμ" και δεν μπορεί να μου τα εκτυπώσει. Από τον ιδιοκτητη όμως έχω κάποιους ξυλοτύπους και κάποια δήλωση επάρκειας από μια υπέρβαση που έχει γίνει, εγκεκριμένα όμως σχέδια δεν έχω καθόλου!στους ξυλοτύπους που έχω όμως και τις δηλώσεις των μηχανικών δεν υπάρχουν καθόλου οπλισμοί σε υπ/τα και δοκάρια παραμόνο οι διατομές τους. Τα μονα σιδερα που δείχνονται είναι αυτά των πλακών. Από επί τόπου έλεγχο δικό μου δεν υπάρχουν αναμονές στο δώμα!

Οι ξυλότυποι που έχω δείχνουν 6 τοιχία διαστάσεων (0.20x1.10) στη περίμετρο του κτηρίου και 3 υπ/τα διαστάσεων (0.35x0.40 και 0.40x0.50).

Πως πιστεύεται πως πρέπει να λειτουργήσω στην προκειμενη περίπτωση? Αξίζει να ασχοληθώ ή και να βγει η μελέτη, με ότι ενισχύσεις και να γίνουν ,θα έχει πρόβλημα εξαιτίας ανεπάρκειας των αναμονών?

 

───────────────────────────────────

Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία σε ολόκληρο το κείμενο ή τον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση, οι μελέτες τότε αυτά δείχνανε. Τώρα επί του πρακτέου, αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Ξακαθάρισέ το στους ιδιοκτήτες, η λύση είναι ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ.-

 

Επιπλέον, χωρίς να θέλω επ' ουδενί να σε προσβάλω, μάλλον η υπόθεση "προσθήκη" σε ξεπερνάει και, σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες επιμείνουν για ενίσχυση - προσθήκη, κάποιοι θα σε φάνε λάχανο.

 

Αυτά επί του παρόντος. Με περισσότερες λεπτομέρειες τα ξαναλέμε...

 

Υ.Γ: Όπως λέει και ο cv98019, δεν γράφουμε με κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να γινει μαγνητογραφια για να δουμε ακριβως τι υπάρχει. Θα πρεπει να γινει επιθεωρηση για να δουμε την κατασταση του οπλισμού, σκυροδεματος. Με βαση αυτο μπορεις νε πεις ενισχυση, κατεδαφιση, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...................................................

Τα μονα σιδερα που δείχνονται είναι αυτά των πλακών. Από επί τόπου έλεγχο δικό μου δεν υπάρχουν αναμονές στο δώμα!

Οι ξυλότυποι που έχω δείχνουν 6 τοιχία διαστάσεων (0.20x1.10) στη περίμετρο του κτηρίου και 3 υπ/τα διαστάσεων (0.35x0.40 και 0.40x0.50).

Πως πιστεύεται πως πρέπει να λειτουργήσω στην προκειμενη περίπτωση? Αξίζει να ασχοληθώ ή και να βγει η μελέτη, με ότι ενισχύσεις και να γίνουν ,θα έχει πρόβλημα εξαιτίας ανεπάρκειας των αναμονών?

 

Μην αγχωνεσε τοσο ευκολα

1) Κανε μια πληρη αποτυπωση

2) Κανε ενα καλο ελεγχο βλαβων (βλ.Ροδοπουλος!!!!!!)

3) Κανε ενα ελεγχο υλικων για ευρεση πραγματικων αντοχων

4) Φτιαξε το σωστο σου μοντελο

5) Παρε κατασκευαστικες περιπτωσεις (π.χ με πλακες ,χωρις πλακα ο δ οροφος,ελαφρα χωρισματα,ξυλινα δαπεδα,πιο ελαφρια ανωδομη με προσοχη στο στατικο σου μοντελο κ.λ.π)

Ολα αυτα βεβαια θελουν λεφτα .

Η ελλειψη αναμονων δεν ειναι σημερα προβλημα .Υπαρχουν λυσεις για το προβλημα αυτο.Η βιβλιογραφια ειναι πολυ πλουσια.

Link to comment
Share on other sites

konioux13

 

τα 1-3 του KF τα δινει μια επιθεωρηση με 2000Ε. Οι λυσεις απειρες και διαφορου κοστους. Εαν δεν εχουμε προβλημα στην θεμελειωση τοτε παλευονται πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υπάρχουν αναμονές δεν αποκλείει μία προσθήκη με μεταλλική κατασκευή π.χ.

 

Και εγώ λέω μην απελπίζεσαι και ζήτα από τους πελάτες να γίνει οπωσδήποτε αποτύπωση και ζήτα και μία προκαταβολή για να το ψάξεις με ένα πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, nik τί ποσόν θα ζητούσες για μία δήλωση αντοχής? γιατί εγώ την έκανα με το next και δεν άντεχε το υπάρχον (πυλωτή-1ος-2ος για προσθήκη 3ου) τον αντισεισμικό..οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν προχωράω στην οικοδομική άδεια??

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που έκανες ήταν στατική μελέτη + αποτύπωση... Οπότε δεν θα πάρεις λιγότερα από την προβλεπόμενη ελάχιστη αμοιβή. Φυσικά, εφόσον δεν συνέταξες σχέδια, λεπτομέρειες κλπ, σε επίπεδο οριστικής μελέτης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.