Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιός υπογράφει το χαρτί του Ανελκυστήρα για την ΔΕΗ;


sdim

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Εκτός από το ελεύθερο επάγγελμα είμαι και μηχανικός σε γραφείο ανελκυστήρων, και συνήθως υπογράφω το αντίστοιχο έγγραφο.

 

Μου έτυχε όμως ένας πελάτης του οποίου του είχα κάνει τις μελέτες για την πολεοδομία να βάλει ανελκυστήρα από άλλον (δεν πειράζει, ελεύθερη αγορά έχουμε ).

 

Το χαρτί του Ανελκυστήρα για την ΔΕΗ το υπογράφει ο μηχανικός που έκανε τις μελέτες για την άδεια (εγώ) ή ο μηχανικός του γραφείου ανελκυστήρων;

 

Μπορώ να είμαι μηχανικός εγκαταστάτης σε δύο τεχνικά γραφεία ανελκυστήρων; (αν υπογράψω τα σχέδια θα φαίνομαι εγκαταστάτης σε 2 τεχνικά γραφεία)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα της καταχώρησης ανελκυστήρων στη Διεύθυνση Ανάπτυξης είναι λίγο μπερδεμένη και ακόμα κι εγώ που έχω ασχοληθεί εδώ και τρία χρόνια δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι γίνεται, η μάλλον για ποιο λόγο γίνεται με τον τρόπο αυτό. Αλλο η μελέτη που κατατίθεται στην πολεοδομία και άλλο η μελέτη που κατατίθεται στη Διεύθυνση Ανάπτυξης (Νομαρχία) κι αυτό γιατί σε όλες τις περιπτώσεις (χωρίς να μου έχει τύχει κάποια εξαίρεση) τις συντάσουν και υπογράφουν διαφορετικά πρόσωπα (δεν πάει η ίδια μελέτη και στις δύο υπηρεσίες όπως πχ στην ΕΠΑ και μετά στην πολεοδομία)

Ετσι για την κάθε υπηρεσία εγκαταστάτης θεωρείται αυτός ο οποίος υπέγραψε την αντίστοιχη μελέτη και σχέδιο.

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου τώρα τη δήλωση για τη ΔΕΗ την υπογράφει αυτός ο οποίος ανέλαβε να καταθέσει μελέτη στη Διεύθυνση Ανάπτυξης άρα ο συνεργάτης του γραφείου ανελκυστήρων που ανέλαβε την εγκατάσταση, οπότε δεν έχεις καμια δουλειά να ασχοληθείς εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση επ αυτού. Πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει μελέτη για ανελκυστήρα σε μικρή κατοικία στην οποία μπορεί να υπογράψει και τα μηχανολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οσο ξέρω δεν μπορεί να υπογράψει διότι οι ΠΜ και λοιποί μη ΗΜ μηχανικοί εχουν δικαίωμα περιορισμένης υπογραφής σε απλές ΗΜ μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση επ αυτού. Πολιτικός μηχανικός μπορεί να υπογράψει μελέτη για ανελκυστήρα σε μικρή κατοικία στην οποία μπορεί να υπογράψει και τα μηχανολογικά;

 

Οσον αφορά το δικαίωμα υπογραφής για τους ανελκυστήρες ισχύουν ακόμα βασιλικά διατάγματα. Εχω βρει το παρακάτω κείμενο στο internet, απ'οτι βλέπω δεν αναφέρονται πουθενά πολιτικοί μηχανικοί. Το καλύτερο είναι επικοινωνήσεις με το τμήμα ανελκυστήρων της αρμόδιας Διεύθυνσης Ανάπτυξης οπότε θα έχεις απάντηση έγκυρη 100%.

 

ΠΙΝΑΚΑΣ Ι: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ 1) ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Α.Ε.Ι.. Μηχανολόγοι, Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι - Ηλεκτρολόγοι, Ναυπηγοί Έχουν απεριόριστο δικαίωμα ανεξαρτήτου ιπποδυνάμεως & αξίας για : Εκπόνηση & υπογραφή μελέτης, εγκατάσταση, επίβλεψη και συντήρηση κάθε είδους ανελκυστήρα. Ν.6422/1934 (ΦΕΚ 412Α) 2) ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ, ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ-ΣΕΛΕΤΕ, ΚΑΤΟΧΟΙ ΑΔΕΙΑΣ ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΗΛ/ΓΟΥ Α\'ΤΑΞΗΣ Δ\' ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 1ΗΣ ΚΑΤΗΓ. - ΗΛΕΚΤΟΚΙΝΗΤΟΙ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ (δηλ. οι έχοντες 4ετή προϋπηρεσία μετά την κτήση του πτυχίου εκ της οποίας 1 χρόνο σε υψηλή τάση άνω των 1000 V). Έχουν δικαίωμα μελέτης υπογραφής, εκτέλεσης επίβλεψης & συντήρησης εγκατάστασης ηλεκτροκίνητων ανελκυστήρων. Επίσης έχουν δικαίωμα μελέτης, & υπογραφής του μηχανολογικού μέρους του ηλεκτροκίνητου ανελκυστήρα μέχρι 10 ΗΡ ή και 1500 ? (500.000 δρχ) αξία. Εάν έστω και μία από τις τιμές αυτές υπερβεί το όριο, απαιτείται υπογραφή μηχανικού που έχει προς τούτο το δικαίωμα σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Β.Δ.699/1971 (ΦΕΚ 233Α) Β.Δ.25-5/14-6/1938 (ΦΕΚ 224Α) Β.Δ.16/17-3-1950 (ΦΕΚ 82Α) 3) ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ, ΥΠΟΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΕΙ - ΚΑΤΕΕ -ΣΕΛΕΤΕ Έχουν δικαίωμα μελέτης και υπογραφής μόνο του μηχανολογικού μέρους του ηλεκτροκίνητου ανελκυστήρα και δικαίωμα εγκατάστασης του ανελκυστήρα. Β.Δ.657/1970 (ΦΕΚ 227Α) Β.Δ.25-5/14-6-1938 (ΦΕΚ 224Α) 4) ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ Δ\' ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ 1ΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ [ ΤΕΛ - ΤΕΣ - ΜΕΣΗ ΟΑΕΔ - ΜΕΣΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ (ΠΑΛΙΕΣ ΕΡΓΟΔΗΓΩΝ)] Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης & υπογραφής για ηλεκτροκίνητους ανελκυστήρες μέχρι 10 ΗΡ ή 1500 ? (500.000 δρχ) αξία. Σε περίπτωση υπέρβασης του οποιουδήποτε ορίου, απαιτείται υπογραφή μηχανικού που έχει προς τούτο το δικαίωμα. Επίσης έχουν το δικαίωμα εγκατάστασης και συντήρησης του ανελκυστήρα. Β.Δ.25-5/14-6/1938 (ΦΕΚ 224Α) Β.Δ.699/1971 (ΦΕΚ 233Α) Σημείωση: Για τα δικαιώματα πού έχουν για τους υδραυλικούς ή άλλου είδους ανελκυστήρες οι αναφερόμενοι στις παρ.2, 3 και 4 εξακολουθούν να ισχύουν οι διατάξεις του Β.Δ.792/1960 (ΦΕΚ 191Α). 5) ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ Δ\' ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Έχουν δικαίωμα μόνο για συντήρηση του συνόλου της εγκατάστασης των ανελκυστήρων. Β.Δ.25-5/14-6/1938 (ΦΕΚ 224Α)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Καλησπέρα.

 

Εκτός από το ελεύθερο επάγγελμα είμαι και μηχανικός σε γραφείο ανελκυστήρων, και συνήθως υπογράφω το αντίστοιχο έγγραφο.

 

Μου έτυχε όμως ένας πελάτης του οποίου του είχα κάνει τις μελέτες για την πολεοδομία να βάλει ανελκυστήρα από άλλον (δεν πειράζει, ελεύθερη αγορά έχουμε ).

 

Το χαρτί του Ανελκυστήρα για την ΔΕΗ το υπογράφει ο μηχανικός που έκανε τις μελέτες για την άδεια (εγώ) ή ο μηχανικός του γραφείου ανελκυστήρων;

 

Μπορώ να είμαι μηχανικός εγκαταστάτης σε δύο τεχνικά γραφεία ανελκυστήρων; (αν υπογράψω τα σχέδια θα φαίνομαι εγκαταστάτης σε 2 τεχνικά γραφεία)

 

Το χαρτί του Ανελκυστήρα για την ΔΕΗ το υπογράφει ο μηχανικός που έκανε τις μελέτες για την άδεια λειτουργίας απο την νομαρχία

 

Μπορώ να είμαι μηχανικός εγκαταστάτης σε δύο τεχνικά γραφεία ανελκυστήρων; και σε 100 εαν θέλεις χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.