Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

http://www.heliachamber.gr/ilia/articles/article.jsp?context=103&categoryid=3143&articleid=4809

 

Δεν ισχύει για τις συγκεντρωτικές. Η παράταση μέχρι 30/6 ακούστηκε ότι υπάρχει. Ρώτα στη ΔΟΥ σου για να μάθεις. Δε μπορώ να σου το πω με ασφάλεια (γιατί δε με ενδιέφερε εξάλλου να το ψάξω).

Link to comment
Share on other sites

Ανά πάσα στιγμή μπορείς να την υποβάλεις τη δήλωση αυτήν (πληρώντας το αντίστοιχο πρόστιμο φυσικά).

 

Όσο αφορά το πρόστιμο, θα πάω να ρωτήσω σήμερα στην εφορία, αν δεν την υποβάλεις και σε ελέγξουν, αν το πρόστιμο παραμένει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

586,00 ευρώ για τιμολόγια κάτω των 14000 ευρώ για βιβλία κατηγορίας Β;

Αυτό το ποσό που αναφαίρει, είναι πρόστιμο για εκπρόθεσμη καταβολή, ή το πρόστιμο που πληρώνεις αν σου κάνουν έλεγχο;;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το παρακατω καλυπτει ακομα παραπανω τα περι δηλωσης συγκεντρωτικου πινακα πελατων προμηθευτων !

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/6424

 

Απλα μενει να διευκρινηστει αυτο που ρωταει ο συναδελφος Skeptikos.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την πάπια σου προτείνω. Και αν ποτέ σε τσιμπήσουν (πράγμα μάλλον απίθανο γιατί θα αρχίσουν πάλι οι "περαιώσεις") πληρώνεις τότε. Μετά το συμβιβασμό πέφτει στο 1/3 το πρόστιμο έτσι κι αλλιώς. Νομίζω είναι το ίδιο πάντως το πρόστιμο είτε το παίξεις ειλικρινής φορολογούμενος ή περιμένεις να σε εντοπίσουν. Η ειλικρίνια εξάλλου σε αυτή τη χώρα είναι πλέον δεδομένο πως ανταμοίβεται με το βραβείο της ανοιχτής παλάμης και μόνο...

Ρώτα πάντως λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην εφορία σήμερα και ρώτησα για τα πρόστιμα. Για υποβολή παλιάς δήλωσης το πρόστιμο είναι 195 ευρώ (1/3 του 586 ευρώ). Ρώτησα την υπάλληλο και σε περίπτωση ελέγχου τι γίνεται (όπου θα διαπιστωθεί ότι δεν έχει υποβληθεί δήλωση στο παρελθόν), και μου είπε ότι αν υποβληθεί μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα μετά τον έλεγχο, το πρόστιμο θα είναι το ίδιο (195 ευρώ).

 

Βέβαια δεν μου φάνηκε και πολύ σίγουρη γι αυτό που μου είπε, γιατί δεν πολυήξερε και ρωτούσε μία άλλη υπάλληλο που καθόταν στο παραδιπλανό γραφείο. Όποτε με κάθε επιφύλαξη....

 

Όταν περάσω από εκεί θα ξαναρωτήσω καμιά άλλη υπάλληλο και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.