Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση πελατών προμηθευτών 2009 μέχρι 25/06/2010 [Δόθηκε παράταση μέχρι 20/09]


Recommended Posts

Πες μου ότι πέρασες τις εισφορές σου στο ΤΣΜΕΔΕ στο βιβλίο Εσόδων-Εξόδων....8-)

και όμως έχουμε δικαίωμανα περάσουμε τις εισφορές μας στο βιβλίο εσόδων-εξόδων , απλά μέχρι περυσι δεν συνέφερε λόγω συντελεστών

(το λέω απλά πληροφοριακά)

 

πάντως σε κάθε περίπτωση δεν τις δηλώνουμε στην κατάσταση πελατων προμηθευτών ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά εντύπωση είναι γεγονός. Το θέμα της διαφύλαξης των βιβλίων και των στοιχείων είναι σύνθετο και έχει να κάνει με την συγκεκριμένη χρήση στην οποία αναφέρονται. Στην περίπτωση των περαιώσεων και του αυτοελέγχου αν δεν έχει παρέλθει η προθεσμία παραγραφής της συγκεκριμένης χρήσεως έχουμε υποχρέωση να διαφυλάξουμε τα φορολογικά βιβλία και στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω αυτά που λέτε. Διαβάστε όμως ξανά το 2ο link (της "Ναυτεμπορικής") που παρέθεσα. Στις προϋποθέσεις υπαγωγής στη νέα περαίωση αναφέρει μεταξύ των άλλων: "-Ολες οι περιπτώσεις αυτοπεραίωσης για τις χρήσεις 2003-2009, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα καταστροφής των βιβλίων και στοιχείων". Όπως απλοϊκά το καταλαβαίνω αυτό, σημαίνει αν δε θέλουμε όσοι κάναμε αυτοπεραίωση, δεν ενδίδουμε στη νέα περαίωση, γλυτώνουμε τον έλεγχο προς το παρόν αλλά διατηρούμε βιβλία και στοιχεία για περίπτωση εκτάκτου ελέγχου-όσοι παρ'όλα αυτά θελήσουμε να υπαχθούμε στην περαίωση καταστρέφουμε τα πάντα και μηδενίζει το κοντέρ. Κατανοώ φυσικά ότι πρόκειται για την ώρα για απλά σενάρια, πάντως έχουν αφήσει να εννοηθεί (και ο ΓΑΠ νομίζω στη ΔΕΘ ο ίδιος αναφέρθηκε με εκφράσεις όπως "σαρωτική" και "να κλείσει οριστικά το θέμα") ότι η απόγνωσή τους και η αδιαφορία των φορολογούμενων κατά τις προηγούμενες "περαιώσεις" είναι τόσο μεγάλες, που αυτή τη φορά μάλλον θα είναι κάτι διαφορετικό προκειμένου να μαζέψουν χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

η βασικη μου εγνοια για την περαιωση ειναι οτι εχω τα βιβλια απο το 2007 οποτε μεχρι το 2009 θεωρουμε νεος επαγγελματιας. με την εφορια ειμαι κομπλε δεν εχω ξεχασςει κανενα ΦΠΑ, μονο το 2008 την κατασταση προμηθευτων πελατων. Τωρα δεν θελω να πληρωσω απο το πουθενα για την περαιωση κερατιατικα χωρις να εχω κατι να κρυψω. ειναι τοσο σημαντικο αυτο που ξεχασα το 2008 που σε ενδεχομενο ελεγχο αν αρνηθω περαιωση να μου κοψουν καμπανα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....

 

επειδη ειμαι πρωταρης......

 

σας παρακαλω μια διευκρινηση....το ξερω λογικα ειναι αφελης ερωτηση αλλα με τα ελληνικα δεδομενα κ τη νοοτροπια αμφιβαλλω ακομα και για το ποτε ξημερωνει/βραδιαζει

 

απο πλευρας εσοδων: κοβω ΑΠΥ σε μια εταιρεια πληροφορικης

απο πλευρας εξοδων: εχω αγορασει ενα λαπτοπ απο το οποιο κρατησα μερος του ΦΠΑ (το οποιο ΦΠΑ μου το δινει η εταιρεια πληροφορικης και το αποδιδω με τις περιοδικες δηλωσεις)

 

αρα υποχρεουμαι να κανω δηλωση ???

με την αντιστοιχια:

πελατης = εταιρεια πληροφορικης

προμηθευτης = μαγαζι που αγορασα λαπτοπ

 

φχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....

 

με την αντιστοιχια:

πελατης = εταιρεια πληροφορικης

προμηθευτης = μαγαζι που αγορασα λαπτοπ

 

/QUOTE]

 

 

Σωστά καταλάβατε.

Link to comment
Share on other sites

η βασικη μου εγνοια για την περαιωση ειναι οτι εχω τα βιβλια απο το 2007 οποτε μεχρι το 2009 θεωρουμε νεος επαγγελματιας. με την εφορια ειμαι κομπλε δεν εχω ξεχασςει κανενα ΦΠΑ, μονο το 2008 την κατασταση προμηθευτων πελατων. Τωρα δεν θελω να πληρωσω απο το πουθενα για την περαιωση κερατιατικα χωρις να εχω κατι να κρυψω. ειναι τοσο σημαντικο αυτο που ξεχασα το 2008 που σε ενδεχομενο ελεγχο αν αρνηθω περαιωση να μου κοψουν καμπανα?

 

Και εγώ έτσι νόμιζα και υποστήριζα, ακολουθώντας τη γραμμή του ΤΕΕ που έλεγε ότι οι μηχανικοί δεν πρέπει να κάνουν περαίωση, αλλά ακούγοντας τις συμβουλές πολλών και σκεπτόμενος ότι εάν πέσεις στα χέρια του εφοριακού θα βρει παρατυπίες στα βιβλία σου που δεν τις περιμένεις, αποφάσισα και έκανα περαίωση για την περίοδο 2001-2006, πληρώνοντας 3000€ και το ίδιο θα κάνω και τώρα για τα υπόλοιπα 3 χρόνια, κυρίως, για να κοιμάμαι ήσυχος.

 

Αφού έχουμε αυτό το ληστρικό Κράτος αυτές οι μέθοδοι εφαρμόζονται.

Μπορεί να σκεφτεί κανείς άλλο κράτος με αυτές τις μεθόδους; Εγώ ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τι θα βρεί.

Αμοιβές μελετών είναι τα έσοδα και χαρτικά, ενοίκια, κοινόχρηστα, ΟΚΩ, Software, Hardware είναι τα έξοδα. Το πολύ πολύ να βρει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.