Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόστιμο για κλείσιμο μπαλκονιού


pilalas

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε, σύμφωνα με την υπάρχουσα νομοθεσία, πόσο τοις εκατό επί της αντικειμενικής αξίας(ή τιμή ζώνης, δεν το γνωρίζω) είναι το πρόστιμο για κλείσιμο μπαλκονιού!

 

Επίσης ξέρει κανείς και το πρόστιμο διατήρησης πόσο πάει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω αλλά πληρώνομαι για να μιλάω.

 

Συγγνώμη εεεε, αλλά κρίση, ΔΝΤ και τα τοιάυτα μας κόψανε την φιλευσπλαχνία μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αλλά πληρώνομαι για να μιλάω.

 

Συγγνώμη εεεε, αλλά κρίση, ΔΝΤ και τα τοιάυτα μας κόψανε την φιλευσπλαχνία μας.

 

Και εμάς το ρευστό...

 

Οπότε δεν το βλέπω να φτουράει η "σχέση" μας...

 

 

Καλώς ρε παιδιά, δεν το ήξερα ότι έκανα τόσο "καλοπληρωμένη" ερώτηση...

Άλλωστε φαντάζομαι ότι το φόρουμ σας και το section των Ιδιωτών είναι για να ρωτάμε καμία απορία...:confused:

 

Anyway, να 'στε καλά, no hard feelings!

Link to comment
Share on other sites

pilalas αστο, δεν είναι απλή ερώτηση

για μια πρόσφατη αυθαιρεσία πήγα 3 φορές πολεοδομία για να βεβαιώσουμε το πρόστιμο

και το τελικό ποσό ήταν ιδιαίτερα τσουκτερό

 

αν έχεις μπλέξει καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω αλλά πληρώνομαι για να μιλάω.

 

Συγγνώμη εεεε, αλλά κρίση, ΔΝΤ και τα τοιάυτα μας κόψανε την φιλευσπλαχνία μας.

 

Λίγο υπερβολικό.... Θα μπορούσε να είναι...

"Δυστυχώς θέλει κάποιο ψάξιμο, απευθυνθείτε σε συνάδελφο... αλλά ρωτήστε και την αμοιβή της τακτοποίησης, όχι μόνο το πρόστιμο..."

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Άκη για άλλο πράγμα λέει ο άνθρωπος.

Όχι τακτοποίηση αλλά νομιμοποίηση.

 

Είναι αρκετά δύσκολο να αποφανθείς για πρόστιμα αν δεν :

 

α) έχεις μετρήσει

β) έχεις κάνει υπολογισμούς σαν να κάνεις Δ/Κ

γ) επίσκεψη ΔΟΥ

δ) επίσκεψη πολεοδομία

 

Αν τώρα πάλι νομίζεις πως δεν πρέπει να πληρωθώ για να σου πω, τότε πάσο, απλά δεν εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος.

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μηχανικό για να στα πει, κατ' ελάχιστον να τον έχεις απασχολήσει μια μέρα.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολύ άγριοι μου είστε μερικοί και δεν κατανοώ το γιατί...

 

1. Γιατί δεν βάζετε το φόρουμ με συνδρομή και έχετε ανοιχτή την ενότητα Θέματα Ιδιωτών;

2. Οι περισσότεροι εδώ μέσα νομίζω ότι ρωτάνε πολύ πιο συγκεκριμένα πράγματα από μένα!

3. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι ο καθένας θα εμπιστευόταν έναν μηχανικό σε ένα φόρουμ με το καλημέρα σας, απλά και μόνο επειδή συμμετέχει σε αυτό... Λογικό είναι να εμπιστευτεί κάποιον που ξέρει τη δουλειά του ή που τον έχει κρίνει από μακροχρόνια χρήση του φόρουμ... Μόνο που δεν φαντάζομαι ότι πολλοί ιδιώτες θα σερφάρουν με τις ώρες στο φόρουμ σας μιας και μπαίνουμε για μία συντομη συμβουλή...που προτιμούμε να την πάρουμε από εσάς παρά από το "μακρύ και το κοντό" του καθενός σε ένα τυχαίο φόρουμ! Τελικά τι νόημα έχει η ενότητα αυτή δεν έχω καταλάβει!!!

4. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ Μ Π Α Λ Κ Ο Ν Ι , όχι για Ημιυπαιθριο....................................................................................................................................................................................................Κοινώς δεν νομιμοποιείται ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και τέλος.....

 

ΔΕΝ είναι το δικό μου μπαλκόνι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επισκευτείς την αρμόδια δημόσια υπηρεσία (πολεοδομία) και να διατυπώσεις την απορία σου.

Υποτίθεται πως οι εργαζόμενοι εκεί αμοίβονται κατά κάποιο τρόπο και από εσένα, και άρα έχουν ένα λόγο παραπάνω που θα "έπρεπε" να σου απαντήσουν.

Και όμως, απάντηση έτσι όπως θέτεις το ερώτημά σου δεν θα πάρεις.

Αντιθέτως θα σε προτρέψουν στα εξής:

-Να επισκεφτείς ιδιώτη μηχανικό που θα κάνει την έρευνά του.

-Να του πληρώσεις αντίστοιχη αμοιβή + ΦΠΑ

 

Ο μηχανικός θα αποδώσει ΦΠΑ στο κράτος καθώς και θα φορολογηθεί για το έσοδό του.

Έτσι θα μπορέσει το κράτος να πληρώσει και τον δημόσιο υπάλληλο της πολεοδομίας.

 

Ακόμα και οι μηχανικοί που εργάζονται στις πολεοδομίες δεν σκορπάνε απαντήσεις σε ιδιώτες γιατί τώρα πιά ξέρουν πως έτσι βάζουν σε κίνδυνο ότι έχει απομείνει από τον μισθό τους!!!

 

Τζάμπα λύσεις και απαντήσεις σε προβλήματα δεν υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.