Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπάσιμο οπλισμού σε διέρειστη πλάκα


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Οτι λενε οι ξυλοτυποι... Δλδ φιλε VVT πσοσο δυσκολο ειναι να μετρησεις με το κλιμακομετρο τη θεση του σπασιματος????? Παιρνω δεδομενο οτι το λογισμικο υπολογιζει σωστα τη θεση του σπασιματος..

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Και εσύ ο ίδιος το λες, και πολλοί το έχουμε δει, ότι σπασίματα και τέτοια, οι περισσότεροι μάστορες ΔΕ μετράνε. Και μη μου πεις ότι δεν έχεις ξαναδει πλάκα να οπλίζεται με ίσια...Και όχι ότι είναι οι μόνες "παρατυπίες" εφαρμογής που βλέπουμε στο μέσο ξυλότυπο.

Δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειρωνευτηκες συναδελφε... Οτι δεν σε νοιαζει αφου κανεις δεν θα το εφαρμοσει..

Δεν νομιζω οτι ειναι ευκολια για τους σιδεραδες να βαλλουν ισια...Διπλη δουλεια θα κανουν,..(υποθετω οτι μιλας για ισια πανω-κατω...δεν πιστευω να μιλας μονο για ισια κατω)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κουβέντα! μόνο μην την διαβάσουν οι σιδεράδες μου, θα φάω ξύλο!

Λοιπόν, έχω δει οπλισμό εξώστη 2,5m να τον σπάνε στην πλάκα στα 0,5m (το ωραίο είναι ότι τα σίδερα ήταν 6άμετρα). Ο συνάδελφος δεν ήταν εκεί, ούτε ο εργολάβος, τελικά έπεσε το μπετό έτσι. Δεν μπορεί να είναι αυτό το πρότυπό μας. Το μπαλκόνι στέκεται 4 χρόνια τώρα, αλλά αυτό δεν είναι άλοθι.

Τα σίδερα των πλακών τυπικά τα σπάμε στα l/4 όταν υπάρχουν αρνητικές ροπές και στα l/5 όταν δεν υπάρχουν ροπές στήριξης (απλή έδραση). Όταν τα ανοίγματα διαφέρουν πολύ, όταν έχουμε εξώστες κλπ πρέπει να δούμε την περιβάλλουσα. Στους εξώστες, μολονότι η ροπή μηδενίζεται συνήθως στο 80% το μήκους προβόλου, εγώ τραβάω τα σίδερα όσο το μήκος προβόλου. Φυσικά ο κάτω οπλισμός της πλάκας θα σπάσει στο l/4 για να πάρει τις ροπές ανοίγματος όταν είναι φορτισμένη η πλάκα και αφόρτιστος ο πρόβολος. Αυτό φαίνεται στην περιβάλουσα... Ενοείται ότι γίνονται και εναλακτές φορτίσεις (μόνο στο χέρι, κανένα λογισμικό δεν τις κάνει από μόνο του :))

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύτηκα. Απλά τόνισα ότι δε χρειάζεται κανείς να κοιτάει τόσο ψιλά γράμματα που και δεν πρόκειται να θέσουν σε πραγματικό κίνδυνο την τυπική κατασκευή με τη μη εφαρμογή τους, και που 9/10 περιπτώσεις ο μέσος σιδεράς δεν τα εφαρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι εκτος κανονισμου θετει σε κινδυνο την κατασκευη....

 

Ξερεις τι λεω στου σιδεραδες πολλες φορες που μου λενε "ελα μωρε και τι εγινε??"

"πριν 20 χρονια βαζαμε συνδετηρες ανα 60εκ στις κολωνες..Στο σπιτι σου θα τα εβαζες???"

 

Αλεξη. Το λογισμικο κανει και δυσμενεις φορτισεις στις πλακες κτλ. αλλα μονο σε περιεργες περιπτωσεις βαζω χερι..Συνηθως στις πλακες σου βγαινει ο ελαχιστος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.