Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση μπαλκονιού με λαμαρίνα


 

Recommended Posts

Γειά σας

Θέλω να επεκτείνω το πλαϊνό μου στενό μπαλκόνι κατά 60 cm, από το υπάρχον πλάτος που είναι 68 cm. Ένας μάστορας μου είπε ότι η πιο απλή και σίγουρη λύση είναι η χρήση φύλλων χοντρής λαμαρίνας που βιδώνεται με μπουλόνια πάνω στο υπάρχον μπαλκόνι, αφού αφαιρεθούν τα μάρμαρα. Μετά την τοποθέτηση οι λαμαρίνες θα επιστρωθούν με πλακάκια. Σκέπτομαι μετά να τοποθετήσω παντού κάγκελα αλουμινίου (που είναι ελαφρά). Θέλω να ρωτήσω τα εξής.

1) Είναι η λύση αυτή ασφαλής;

2) Τί πάχος λαμαρίνα πρέπει να βάλω για προέκταση μόλις 60 cm;

3) Πώς θα καλουπωθεί με λευκό υλικό η λαμαρίνα από κάτω ώστε να μη φαίνεται η διαφορά της κατασκευής από το δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Φορουμ μηχανικων ειναι....

 

για παρανομα θελεις να σου απαντησουμε?

 

μηπως και πως να χτισεις κανα εξοχικο σε δημοσια δασικη εκταση διπλα στο κυμα?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον ειναι παρανομο. Δευτερο ειναι επικινδυνο και τριτον οταν θα διαβρωθει η λαμαρινα εσυ θα πεσεις.

Link to comment
Share on other sites

xaxaaxax!!

Πολύ καλο!! τετοιες κατασκευες πρεπει να υπάρχουν αρκετες απλά εχουν κάλυψη-απόκρυψη και δεν φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

το υπάρχον πλάτος που είναι 68 cm.

....

2) Τί πάχος λαμαρίνα πρέπει να βάλω για προέκταση μόλις 60 cm;

 

Μη το βλέπεις τόσο άπλα.

Εύκολα η λαμαρίνα (ουσιαστικά σύμμικτη κατασκευή) αντέχει το ιδίο βάρος και το βάρος σου, όμως αναρωτήσου: θα αντέξει το υπάρχον μπαλκόνι την επέκταση;

Θα αντέξουν τα χίλτι στη διάβρωση ή σε έναν ισχυρό σεισμό;

Πως θα μπορείς να ελέγχεις την καταστασή τους ή το σφίξιμο εάν κάνεις την κατασκευή "αόρατη";

 

Στην Ελλάδα ποτέ μην εμπιστεύεσαι τον μάστορα ή τον μηχανικό που δίνει δωρεάν συμβουλές στο καφενείο.

Κάνε μια προσομοίωση αρχικά με μπαλκόνι 1,28cm για να δεις εάν επαρκεί ο οπλισμός σου, μετά υπολόγισε τη νέα πλάκα και τις συνδέσεις σου και αν είσαι σίγουρος πως αντέχει προχώρησε στην αναθεώρηση της αδείας και στην κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Gousgounis +1000

 

Νίκκο, φίλος έχεις πρόβλημα.

 

Αυτά που σου λέει ο μάστορας είναι χαζομάρες.

 

Μίλα με π/μ και σκέψου και τη νομιμότητα αυτού. Ενήλικας είσαι και πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

@ el_cabron

Μήπως μπορώ να σε ρωτήσω ποια τεχνική θα πρότεινες εσύ; (Σημ. το μπαλκόνι αντέχει την προέκταση αφού κάθεται πάνω σε χαλύβδινο υποστήριγμα σχήματος π)

@ akius

Φίλε μου, λιγότερος σασκασμός δεν βλάπτει. Τουλάχιστον ανάμεσα σε μηχανικούς.

___________________

Σκλάβος όχι μόνο γίνεσαι, αλλά και γεννιέσαι: π.χ. αν ήτανε ο πατέρας σου σκλάβος...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξυ μας διαβάζουν κι άλλοι για αυτό έγινε το πράγμα τόσο οξύ. Καλά θα κάνουν οι τέτοιου τύπου μαστοράντζες να μην ανοίγουν το στόμα τους και να λένε πολλά, γιατί μου έχει τύχει να ακούσω από ένα: "ξέρεις πόσα μπαλκόνια έχω καλουπώσει εγώ;;" Και όταν του είπα να μην το κάνει έτσι δεν έβαλε μυαλό. Με ενόχλησε που δεν με άκουσε τον έγραψα κι εγώ.Πήρα φωτογραφίες και όταν τις έδειξα στο μηχανικό που δούλευα για λογαριασμό του μια χαρά τον στόλισε και τον έβαλε να το γκρεμίσει με κομπρεσέρ(όχι ο ίδιος-αυτός έκανε τον εργολάβο).Τα μαστόρια δούλευαν το κομπρεσέρ και παραμιλούσαν κι εκείνος για να τους ηρεμεί, τον άκουγα να τους λέει, ότι αυτός φταίει που με άφησε. Ήταν μπροστά βέβαια όλοι τους, όταν μου μεγαλοπιανότανε..

Link to comment
Share on other sites

(Σημ. το μπαλκόνι αντέχει την προέκταση αφού κάθεται πάνω σε χαλύβδινο υποστήριγμα σχήματος π)

 

Μάλιστα δηλαδή αν κατάλαβα καλά το έχεις στηρίξει στο ελεύθερο άκρο .

 

Γιά ρίξε μιά ματιά στο κάτω μέρος του πακτωμένου άκρου .

 

Βλέπεις τίποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.