Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο κόστος οικοδομής ΕΚΚΟ (κόστος εκκίνησης)


Recommended Posts

Ναι οκ μπερδέυτηκα. Τελικά τι είναι το ποσοστό αυτεπιστασίας γιατί δεν ξέρω ?

 

SOTHRIS γιατί είναι μία ελαφριά μεταλλική κατασκευή και έχει πολύ μικρό κόστος. Έχει ελάχιστα πράγματα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι βρε συνάδελφοι. Το ποσοστό αυτεπιστασίας είναι το 20% του ΕΚΚΟ που μπορείς να περάσεις από τις καταστάσεις ΙΚΑ. Μπορεί να πάει και μέχρι 30% αλλά δεν θυμάμαι πότε.

Link to comment
Share on other sites

erling αυτό αφορά μη στεγασμένα συνεργεία και εγώ έχω ελάχιστα τέτοια γιατί είναι ελαφριά μεταλλική κατασκευή η οποία κατασκευάζεται κυρίως από στεγασμένα συνεργεία. Επομένως λογικά δεν έχω εγώ τέτοιο ποσοστό.

 

Συμφωνείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτά που έχεις δεν έχουν ΙΚΑ? Μπετά, σίδερα θα έχεις φαντάζομαι.

Μπορείς να βάλεις μέχρι το 20% του ΕΚΚΟ.

 

Βρήκα και αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μία μικρή πλατφόρμα φτιάχνω από μπετό. Έχω ελάχιστο ΙΚΑ. Έτσι δεν γλυτώνω πολλά.

 

ευχαριστώ πολύ Erling.

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά? Δηλαδή εάν βάλω ένα προκάτ στη ...Κηφισιά π.χ. με κατασκευαστικό κόστος 500 Ε/τ.μ. και ελάχιστο ΙΚΑ ,θα πληρώσω χωρίς λόγο τεράστιο ποσό ΕΚΚΟ ? Δεν πρέπει να γίνει μία προσαρμογή σε αυτά ? Δεν είναι όλα τα κτίρια μπετά και τούβλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μία χτισμένη οικοδομή με άδεια του 1972 προκύπτει από κάποια νομοθεσία, ότι χρειάζεται ΕΚΚΟ για να βγεί νέα οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης;

Συνήθως στις νέες οικοδομές δε ζητούν ΕΚΚΟ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μία μικρή πλατφόρμα φτιάχνω από μπετό. Έχω ελάχιστο ΙΚΑ. Έτσι δεν γλυτώνω πολλά.

 

ευχαριστώ πολύ Erling.

 

Υ.Γ. Ρε παιδιά τι πράγματα είναι αυτά? Δηλαδή εάν βάλω ένα προκάτ στη ...Κηφισιά π.χ. με κατασκευαστικό κόστος 500 Ε/τ.μ. και ελάχιστο ΙΚΑ ,θα πληρώσω χωρίς λόγο τεράστιο ποσό ΕΚΚΟ ? Δεν πρέπει να γίνει μία προσαρμογή σε αυτά ? Δεν είναι όλα τα κτίρια μπετά και τούβλα.

 

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε καποια απαντηση στο ερωτημα σας σχετικα με το εκκο ενος προκατ?ενδιαφερομαι γιατι εχω και εγω την ιδια απορια...

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οταν εχουμε 2 ιδιοκτητες μπορουμε στον Εντυπο του ΕΚΚΟ να μπουν και οι δυο ιδιοκτητες και τα δυο ΑΦΜ???

Τι γινεται με τα τιμολογια υλικων και εργασιων???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.