Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Τι είναι η φήμη;

Η φήμη είναι ένα σύστημα αξιολόγησης, βασισμένο στην ποιότητα των δημοσιεύσεων και ρυθμίζεται από τα ίδια τα μέλη της κοινότητας.

Όποιος διαβάσει κάποια αξιόλογη δημοσίευση μπορεί να δώσει στο μέλος που την έκανε μια θετική ψήφο. Η ψήφος αυτή ανεβάζει τους πόντους φήμης του δημιουργού του μηνύματος κατά ορισμένες μονάδες. Όσο περισσότερους πόντους φήμης έχει κάποιο μέλος, τόσο μεγαλύτερο κύρος έχουν τα γραφόμενά του, καθώς οι υπόλοιποι συμμετέχοντες τα αξιολογούν θετικά. Το αντίθετο συμβαίνει όταν κάποιος συγκεντρώνει αρνητικές ψήφους για τις δημοσιεύσεις του.

Όπως αναφέρθηκε και εδώ από τον συνάδελφο petsagouris:

1. Λιγότερες αψιμαχίες μεταξύ των μελών. Οι χρήστες "ξεσπάνε" αξιολογώντας αρνητικά μια κακή δημοσίευση χωρίς να γίνει καυγάς.

2. Κάνει τους ενοχλητικούς/κακούς χρήστες πιο διακριτούς. Με αυτόν τον τρόπο οι νέοι χρήστες δεν τους παίρνουν στα σοβαρά και δεν χαλάει η ατμόσφαιρα του φόρουμ.

3. Οι χρήστες προσπαθούν να έχουν καλή συμπεριφορά για να διατηρούν την φήμη τους ψηλά.

4. Γίνονται διακριτά μέσα στο φόρουμ τα άτομα με την μεγαλύτερη προσφορά και που ίσως να έκαναν για την δουλειά του moderator όπως αντίστοιχα και τα άτομα που είναι για αποκλεισμό.

Με ποια κριτήρια αξιολογούμε τις δημοσιεύσεις;

- Η αξιολόγηση έχει να κάνει με την ποιότητα της δημοσίευσης δηλαδή το ύφος γραφής, την τεκμηρίωση, την επιστημονικότητα της απάντησης, αν είναι αναλυτική, αν δίνει κάποιο σύνδεσμο ή/και οδηγίες για αυτό που περιγράφει κτλ.

- Η αξιολόγηση πρέπει να γίνεται για την ανάδειξη των επιστημονικών και τεκμηριωμένων απαντήσεων.

- Το σύστημα αξιολόγησης της φήμης πρέπει να είναι ένα μέσο επιβράβευσης των ενεργών μελών και όχι τιμωρίας με όσους διαφωνούμε.

- Η αρνητική φήμη έχει να κάνει με την προχειρότητα της δημοσίευσης, την ελλειπή τεκμηρίωση, τον τρόπο γραφής, τις εκφράσεις κτλ.

Πως συγκεντρώνουμε πόντους φήμης;

Εγγραφή στο φόρουμ: 0 πόντους +10 πόντους

Για κάθε θετική αξιολόγηση: +1

Για κάθε αρνητική αξιολόγηση: -1

Να γνωρίζουμε όλοι ότι κατά διαστήματα διαγράφονται αξιολογήσεις που αφορούν θέματα συζητήσεων και διαλόγου εκτός τεχνικών θεμάτων.

 

Τι είναι η δύναμη αξιολόγησης;

 Όσο περισσότερη φήμη και περισσότερες δημοσιεύσεις έχει κάποιος, τόσο περισσότερους πόντους φήμης μπορεί να προσθέσει ή να αφαιρέσει όταν αξιολογεί. Η "δύναμη" αξιολόγησης είναι οι πόντοι φήμης που μπορεί να προσθέσει κάποιος σε μια δημοσίευση όταν την αξιολογεί και καθορίζεται ως εξής:

 - Αρχικά είναι ένας πόντος.

- Κάθε 1000 posts, ένας επιπλέον πόντος "δύναμης".

- Κάθε 100 πόντους φήμης, ένας επιπλέον πόντος "δύναμης".

Η αξιολόγηση μπορεί να γίνει σε όλες τις κατηγορίες του φόρουμ εκτός από τις: Κουβέντα, Michanikos.gr και Αγγελίες.

Πως γνωρίζω την φήμη μου;

Σε κάθε σας δημοσίευση κάτω από το όνομα μέλους φαίνεται μια ετικέτα με τίτλο Φήμη και δίπλα τους πόντους φήμης που έχετε συγκεντρώσει. Η φήμη φαίνεται επίσης και στο προφίλ κάθε μέλους.

Ποιοι έχουν την δυνατότητα να αξιολογούν;

Όλα τα μέλη μπορούν να αξιολογούν θετικά ή αρνητικά τις δημοσιεύσεις από τα αντίστοιχα κουμπάκια.

Όλοι όσοι έχουν περισσότερους από +30 πόντους φήμης και 100 δημοσιεύσεις μπορούν να συμμετέχουν στο σύστημα αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και η ομάδα συντονισμού να έχει Φήμη αλλά να μην είναι εμφανής στους απλούς χρήστες. Δηλαδή θα μπορώ εγώ να αξιολογώ πχ αρνητικά μία δημοσίευση του τάδε mod αλλά το κατά πόσον θετική ή αρνητική είναι η φήμη του να το ξέρουν μόνο η mods.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα και η ομάδα συντονισμού να έχει Φήμη αλλά να μην είναι εμφανής στους απλούς χρήστες. Δηλαδή θα μπορώ εγώ να αξιολογώ πχ αρνητικά μία δημοσίευση του τάδε mod αλλά το κατά πόσον θετική ή αρνητική είναι η φήμη του να το ξέρουν μόνο η mods.

 

Kαι γιατί να μην την αξιολογούν οι χρήστες;

Η φήμη στους mods είναι άτοπη διότι ο καθένας τους μπορεί να την αλλάζει αριθμητικά ανα πάσα στιγμή.

Από την άλλη οι mods δεν θα πρέπει να εξαιρούνται από το point system του φόρουμ.

Αλλά πως θα γινει αυτό;

Επίσης engineer και mods, ψαξτε τα ποστ μου στο σεξιον σας και θα δειτε οτι η πρόταση αξιολόγησης των mods υπάρχει από εμένα απο τον καιρό που ήμουν mod. (για να μην αμφισβητουνται οι προθεσεις μου)

Link to comment
Share on other sites

Οι mods είναι mods. Πρότεινα το παραπάνω ώστε η αρνητική αξιολόγηση να είναι ένα καμπανάκι για τον mod αλλά να μην υπάρχει ούτε δυνατότητα εκβιασμού, ούτε να είναι εμπόδιο στο να ασκεί την διαχείρηση όπως αυτός θεωρεί καλύτερο. Αν δει ο ίδιος ότι παίρνει αρνητικές αξιολογήσεις να είναι στο χέρι του να το καταλάβει και να αλλάξει πορεία. Αν πάλι δεν αλλάξει πορεία το κράξιμο παραμένει μία καλή εναλλακτική...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι mods είναι απλοί users όπως εγώ, τότε γιατί δε μπορώ να σε κάνω ban; Έχουν λοιπόν κάποιες εξουσίες και κάποιες ευθύνες παραπάνω. Όλα τα forum του κόσμου λειτουργούν με τους mods ένα σκαλί πιο πάνω από τους χρήστες. Εκτός και αν πάμε να δημιουργήσουμε το πρώτο αναρχοκουμούνι forum, οπότε πάω πάσο. Keyboard revolution ftw...

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να μην την αξιολογούν οι χρήστες;

Η φήμη στους mods είναι άτοπη διότι ο καθένας τους μπορεί να την αλλάζει αριθμητικά ανα πάσα στιγμή.

Από την άλλη οι mods δεν θα πρέπει να εξαιρούνται από το point system του φόρουμ.

Αλλά πως θα γινει αυτό;

Επίσης engineer και mods, ψαξτε τα ποστ μου στο σεξιον σας και θα δειτε οτι η πρόταση αξιολόγησης των mods υπάρχει από εμένα απο τον καιρό που ήμουν mod. (για να μην αμφισβητουνται οι προθεσεις μου)

 

Ξέρεις ότι αυτό δεν θα το έκανε κανείς μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπράβο. Το φωνάζω χρόνια ότι πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο γιατί όταν θα διαβάζεις ένα θέμα π.χ. 10 σελίδων το μάτι σου θα πηγαίνει κατευθείαν στις απαντήσεις των μελών με καλή φήμη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι αυτό δεν θα το έκανε κανείς μας

Παρτο πίσω διότι θα σκάσει βόμβα μεγατόνων!!! :lol:

Μην είσαι τόσο σίγουρος και δεν ειναι μονο η "φημη"...

Υπάρχουν και άλλα πολύ πιό σημαντικά θέματα στα οποία δεν εμπιστευομαι την διοίκηση...

πάμε να δημιουργήσουμε το πρώτο αναρχοκουμούνι forum

Τελειψς ασχετο το σχολιο σου... Αυτες τις μερες έχω λαβει 5 πμ τουλαχιστο με παράπονα για εναν mod. Αν υπήρχε αυτό που προτεινω, ξερεις πόσες προτασεις μομφης θα λαμβανε; Ναι οι mods είναι mods, αλλά να μην κρύβονται πισω απ'αυτό.

Είναι πάρα πολύ χρήσιμο γιατί όταν θα διαβάζεις ένα θέμα π.χ. 10 σελίδων το μάτι σου θα πηγαίνει κατευθείαν στις απαντήσεις των μελών με καλή φήμη.

Μα nik, ξαναδιαβασε το πρωτο ποστ: με βαση όσα λεει ο πετσαγγκούρης το μετρο εχει χαρακτηρα κατασταλτικό και όχι αξιολογησης επιστημονικών απαντήσεων. Δηλ. θελει να καταστείλει τα "κακα" παιδιά κι όχι να σημαδεψει τα καλά ποστ. Αυτό καταλαβαίνω εγω απο την διατυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσπαθήσω να το χρησιμοποιώ μόνο για κρίση επιστημονικών απαντήσεων.

 

Για αυτόν τον λόγο mods και smods εάν γίνεται περιορίστε τη φήμη μόνο στις "Εργασίες Μηχανικών"! Εάν είναι να κρίνουμε κάποιον για το τι γράφει για ....το ψήσιμο του οβελία και την επιστροφή στη δραχμή καήκαμε!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.