Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Όπως θα δείτε και στην πρώτη μου δημοσίευση στο κάτω μέρος γράφει:

 

Προσοχή: Το σύστημα λειτουργεί προς το παρόν πιλοτικά. Δεν υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης σε μέλη πέραν της ομάδας συντονισμού.

 

Όταν το σύστημα ανοίξει κανοκικά, θα υπάρξει σχετική ενημέρωση και εδώ αλλά και με ανακοίνωση σε όλο το το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πως εξασφαλίζεται ότι οι συντονιστές (στην παρούσα φάση) δίνει πόντους με βάση κάποια κριτήρια (αντικειμενικά; ) και όχι με βάση κάποιες προσωπικές συμπάθειες;

Βλέπω διάφορους ήδη με πόντους.

Γιατί δεν πρέπει να ξέρω βάσει ποιας δημοσίευσης πήραν τον πόντο/τους πόντους τους;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να μη θέλει κάποιος να είναι σε αυτή την κλίμακα ή να μην είναι ορατή;

 

Είδα π.χ. σήμερα σε ερώτηση μέλους με λιγοστά μηνύματα και με ελάχιστη εμπειρία, φήμη 9, λόγω κίτρινης. Δε νομίζω ότι αξίζει...

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι θα είναι λίγα τα "κλικ" που θα δίνονται βάσει των κανόνων που θα διέπουν τη φήμη. Οι περισσότεροι θα τα δίνουν σε γνωστούς και φίλους.

Επίσης, όσοι ασχολούνται με το φόρουμ και το διαβάζουν, έχουν κάνει μέσα τους μία λίστα ποιους θα εμπιστεύονται στο ένα ή στο άλλο θέμα.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να υπάρχει ένταση και μπαναρίσματα για ένα τέτοιο θέμα. Ας μείνει η κλίμακα ενεργή και σε λίγο καιρό δε θα ασχολείται κανένας μας με τη βαθμολογία μας.

 

Τι, θα βγαίνεις έξω με καμιά συνάδελφο (όσοι είστε ανύπαντροι) και θα λες: στο michanikos έχω φήμη 43 και αυτή θα λιώσει από την συγκίνηση και θα αρχίσει να πίνει γρήγορα το ποτό της για να φύγετε από το μαγαζί; (οι γυναίκες να προβούν στις απαραίτητες αλλαγές της ιστορίας.)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Το σύστημα λειτουργεί προς το παρόν πιλοτικά. Δεν υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης σε μέλη πέραν της ομάδας συντονισμού.
Βέβαια ας αρχίσει το νέο μέτρο και βλέπουμε...

Ναι, έτσι θα γίνει. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι αποδοτικό.

 

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αξιολόγησης θέματος (rating).

 

Η αποδοτικότητα οποιουδήποτε μέτρου στην κοινότητά μας εξαρτάται από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, αλλά εδ.ω ρωτάνε κάποια διαδικαστικά πράγματα.

Πχ πως μπορώ να δω "εσύ" που έχεις φήμη 8000 σε ποιά ποστ την πήρες (διότι θέλω να πάω κατευθείαν στο ζουμι της υπόθεσης) ;

Πως μπορεί κάποιος να δει ποιός του εδωσε πόντους και σε ποιά θέματα;

 

Πρόταση-ιδέα που ανήκει στον CostasV: λόγος φήμη/ποστς

Link to comment
Share on other sites

@el_cabron

 

Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, το σύστημα αξιολόγησης της φήμης πρέπει να είναι ένα μέσο επιβράβευσης των ενεργών μελών και όχι τιμωρίας με όσους διαφωνούμε.

Συμφωνώ, ότι αυτός ακριβώς θα πρέπει να είναι ο ρόλος του. Να λειτουργεί δηλαδή σα μέσο επιβράβευσης. Για να γίνει αυτό, γνώμη μου είναι, ότι θα πρέπει να λειτουργεί μόνο η θετική βαθμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.