Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργοποίηση "φήμης"


Engineer

Recommended Posts

Με αυτό το "επικό" cartoon..... Θες να μας πεις κάτι περί του θέματος ή απλά εκ παραδρομής το ανάρτησες εδώ, sundance??

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω οτι αμη τι αλλο κουρασε η κατασταση.

 

ή καντε ο,τι ειναι να κανετε ή κλειδωστε το θεμα με ξεκαθαρισμα του τι θα γινει, αν θα γινει και ποτε θα γινει

 

18 σελιδες για εργο αντιστοιχης βαρυτητας οσο η τοποθετηση χαλιου στην εισοδο νεοανεγερθεντος ουρανοξυστη...

 

προκειται για επικο cartoon, πραγματι.

 

 

ΥΓ. θελω να πω και κατι αλλο αλλα επειδη βαρεθηκα να γραφω το τραβηξα σε video (το video εχει απολυτη συσχετιση με καταστασεις)

 

Link to comment
Share on other sites

για εργο αντιστοιχης βαρυτητας οσο η τοποθετηση χαλιου στην εισοδο νεοανεγερθεντος ουρανοξυστη...

Διαφωνώ φίλε...

Αν η φήμη λειτουργήσει σαν εργαλείο ανεύρεσης ποστ που έχουν βοηθήσει τους χρήστες, τότε η βαρύτητα της είναι μεγάλη για τους χρήστες αφού έτσι συγκενρώνονται τα "καλά" ποστ.

προκειται για επικο cartoon, πραγματι.

Καλό, αλλά όχι σαν το futurama.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν μιλάμε για δυσκολία εφαρμογής, άστο καλύτερα...

Πάντα ήμουν της άποψης "κατάργησε κάτι, παρά να μην το εφαρμόσεις καθόλου."

Ενα φόρουμ είναι, το να δοκιμάσεις κάτι δέν κοστίζει! Μπορεί πάντα να καταργηθεί αν δεν κάνει ή αν προκαλεί προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το θέμα φαίνεται να κουράζει.

 

Πάντως έχω συμμετάσχει σε φόρουμ με παρόμοιο σύστημα αξιολόγησης και μπορώ να πω ότι προβληματιζόμουνα αρκετά για τον τρόπο με τον οποίο έπρεπε να δίνω "πόντους" σε ένα post (ώστε να είναι εννιαίος ο τρόπος "βαθμολόγησης")

 

Νομίζω ότι η φήμη μπορεί να έχει καλή εφαρμογή σε ένα forum με όσο γίνεται ίδιο γνωστικό επίπεδο χρηστών. Αν το γνωστικό επίπεδο είναι από 0 ως 10 μάλον γίνεται ψιλοχάος με τη φήμη. Πχ βαθμολογώ εγώ ο πρωτάρης ένα post επειδή με βοήθησε σε ένα απλό θέμα, πχ πως διαλέγουμε την ισχύ ενός λέβητα. Το post θα φαίνεται να έχει φήμη και θα τραβάει τα βλέματα.

 

Από την άλλη μπορεί να υπάρχει ένα post σχετικά με την εκλογή της ισχύος ενός λέβητα που να είναι πιο εξειδικευμένο και πέρα από τα τετριμένα. Τα δυο αυτά post μπορεί να έχουνε την ίδια φήμη. Ελπίζω να καταλαβαίνετε το πνεύμα.

 

Ως μέσο αξιολόγησης των μελών η φήμη δείχνει το γινόμενο ποιότητα x ποσότητα, οπότε δεν είναι το πιο αντικειμενικό. Ίσως είναι καλό κριτήριο της προσφοράς των μελών και όχι του επιπέδου αυτών.

 

Επίσης δεν βλέπω τον λόγο και μάλον με χαλάει να μην είναι ορατή η φήμη των συντονιστών. Δείχνει σαν να πρέπει να κρυφτεί κάτι.

 

Συνολικά η ιδέα της φήμης μάλον με προβλημάτισε, παρά μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η φήμη μπορεί να έχει καλή εφαρμογή σε ένα forum με όσο γίνεται ίδιο γνωστικό επίπεδο χρηστών.

Επόμενο βήμα είναι η πιστοποίηση των μελών κι έπειτα να πάμε σε ένα κλειστό γκέτο; Θεωρώ ότι ο ρόλος του φόρουμ θα πρέπει να είναι διαφορετικός.Προσοχή να μην υιοθετηθούν λογικές αποκλεισμού. Θεωρώ ότι τα ξεχωριστά μέλη δε θα πρέπει να τα κρατάμε σε απόσταση από το σύνολο με το σκεπτικό, ότι κάποιοι μπορεί να μην είναι αντάξιοι του επιπέδου τους.

Μπορεί να φαίνονται άσχετα με το θέμα της φήμης, άλλα αν το καλοσκεφτούμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tη φήμη την αποδίδουν μόνο οι συντονιστές κάτι που σημαίνει ότι αυτοδικαίως οι απαντήσεις αξιολογούνται με βάσει τις δικές τους εμπειρίες και γνώσεις.

Η φήμη αποτελεί ένα εργαλείο αλλά δε χρειάζεται να την ''ακολουθούμε'' τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.