Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για οικοδομική άδεια


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι..θα κάνω το πρώτο μου τοπογραφικό για άδεια και έχω χάσει λίγο την μπάλα..σαν πρώτη κίνηση έχω στείλει με φάξ την αίτηση στο ΤΕΕ για να μου στείλουν κωδικό κτλ..μου είπαν να πάω στην εθνική για να πάρω κατι αιτήσεις..τις επόμενες κινήσεις μπορείτε να μου τις αναφέρεται;

 

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

1.Ενημερώνεις τον πελάτη για την αμοιβή σου

2.Ζητάς να σου προσκομίσει συμβόλαια, παλαιά τοπογραφικά κλπ για την υπό έρευνα ιδιοκτησία

3.Αποτυπώνεις και κάνεις έρευνα πολεοδομικών στοιχείων

4.Συντάσεις το τοπογραφικό διάγραμμα

5. Πληρώνεσαι κόβεις ΑΠΥ,και παραδίδεις το τοπογραφικό σου διάγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Στο τοπογραφικο σου διαγραμμα πρεπει να εμφανιζονται

Οι ομορες ιδιοκτησιες και να αναγραφεις αν ειναι αρτιες και οικοδομησιμες

Οικοδομικες και ρυμοτομικες γραμμες

Δηλωση 651 και 1337

Αποσπασμα ρυμοτομικου υπο κλιμακα οπου θα εμφανιζεται η θεση του οικοπεδου σου

Οροι δομησης

Καλο ειναι να πας στην πολεοδομια και να ζητησεις προδιαγραφες του τοπογραφικου για αδεια μηπως και ζητανε κατι περιεργο.(Πολλες φορες αλλαζει απο πολεοδομια σε πολεοδομια).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλή αρχή! Οι προδιαγραφές για τοπογραφικά υπάρχουν και στα downloads, ρίξε μια ματιά, μπορεί να σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητη η ένταξη ενός τοπογραφικού στο σύστημα ΕΓΣΑ 87 για μια περίπτωση τοπογραφικού για συμβολαιογραφική πράξη εκτός σχεδίου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το ίδιο (αν είναι απαραίτητη η ένταξη στο ΕΓΣΑ 87 ) σε περίπτωση που έχει περάσει από την περιοχή το Κτηματολόγιο και έχει γίνει η πρώτη ανάρτηση;

Οι συμβολαιογράφοι πάντως δεν ενδιαφέρονται για τις συντεταγμένες, παρά μόνο για τις αποστάσεις , τους γείτονες, το εμβαδό και φυσικά την δήλωση μηχανικού, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Giorgeron

στό φόρουμ μας θα βρείς με λίγο ψάξιμο εκτενείς αναφορές σχετικά με το ερώτημά σου

σου υπενθυμίζω ότι για τα εκτός σχεδίου γεωτεμάχια ίσως απαιτηθεί βεβαίωση δασαρχείου επομένως σε συνδυασμό με το Εθνικό Κτηματολόγιο η "ένταξη" μάλλον είναι απαραίτητη

Υ.Γ το κτηματολόγιο δεν είναι λεωφορείο για να "περνάει"!!!!!!! απο περιοχές

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κύριε συνάδελφε, δεν είναι λεωφορείο το Κτηματολόγιο όντως! (πολύ καλό)

 

Ψάχνω αρκετή ώρα και δεν βρίσκω το σχετικό θέμα. Μήπως το έχεις εντοπίσει;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

έστω και σύντομα σου απάντησα

κάνε εξηρτημένο τοπογραφικό

τα ξαναλέμε

 

Υ.Γ αν είσαι συνάδελφος γράψε την ειδικότητα στο προφίλ γιά να "βελτιωθεί" και η εισαγωγή των νέων μηνυμάτων με την προσθήκη της καταπληκτικής σε περιεχόμενο λέξης -συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αν υπαρχει περιπτωση να απαντησει κανεις σε αυτο το παλιο post, να ρωτησω για το θεμα του αποσπασματος ρυμοτομικου.. ειναι κατι που το παιρνουμε μονο απο την εκαστοτε πολεοδομια ή υπαρχει και στο διαδικτυο; εχω ενα οικοπεδο στο Βολο, αρα η πολεοδομια αυτη τη στιγμη δεν ειναι επιλογη, εχω ομως και το παλιο του τοπογραφικο, μπορω να το σκαναρω και να το χρησιμοποιησω ετσι;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.