Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

και τι σημαινει αυτό δηλαδή?

 

χρειάζομαι έγκριση απο τη διεύθυνση γεωργίας που να λέει οτι απλά ανήκει σε περιοχή υψηλής παραγωγικότητας ή χρειάζομαι καποια άλλη έγκριση?

 

με λίγα λόγια μπορούν αυτοι οι υπάλληλοι να μη μου εγκρίνουν την εργασία?

με ποια δικαιολογία?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα....θέλω να κάνω κάποιους εξωτερικούς "χρωμτισμους" σε ένα σπίτι στη πολιτεία k χρειάζομαι σκαλωσιά....ποια είναι η διαδικασία, σε ποια πολεοδομία πρέπει να πάω k αν ξέρει κανεις τι χρειάζεται, ποιο είναι το κόστος k ο χρόνος που κανει η άδεια να βγει για να ξεκινήσω τις εργασίες??? ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτερων

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Τα έντυπα που χρειάζεσαι είναι:

 

1. Αίτηση ιδιοκτήτη

 

2. Έντυπο εργασιών μικρής κλίμακας

 

3. Τοπογραφικά διάγραμμα (2 αντίγραφα)

 

4. Συμβόλαιο ιδιοκτήτη (ή υπεύθυνη δήλωση ότι το οικόπεδο είναι δικό του)

 

Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι...

Απαιτείται τοπογραφικό σε εντός σχεδίου;

Σύμφωνα με το Αρθρο-1, παραγρ.2δ αναφέρεται:

Βεβαίωση ή αντίγραφο δηλώσεως κτηματολογίου, ή αντίγραφο τοπογραφικού ή άλλου σχεδίου εφόσον δεν προσδιορίζεται η θέση του ακινήτου με τη διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

η αμοιβή του μηχανικού ποσο είναι ? περιλαμβάνει k επίβλεψη στην τιμή αυτή??

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θέλω να βάψω την προσοψη του σπιτιου μου (ισόγειο+1οροφος, 12μ μήκος). Θα απαιτηθει σκαλοσια για 10 ημέρες. Πρέπει να βγάλω αδεια μικρης κλιμακας ή αδεια καταλυψης πεζοδρομιου από τον δήμο? Στην αδεια μ.κλιμακας στην πισω σελιδα στην παρ.2 λεει για εργασιες στις όψεις ΧΩΡΙΣ ικριώματα.

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια μ.κλιμακας στην πισω σελιδα στην παρ.2 λεει για εργασιες στις όψεις ΧΩΡΙΣ ικριώματα
Την απάντηση την έχεις ήδη δώσει.

 

Didonis...

όσο ζητήσεις. Είναι free

Η άδεια δεν έχει αμοιβή και είναι απαλλαγμένη από φορολογικά κλπ. Όμως δεν παύει να αποτελεί μία εργασία και διεκπεραίωση στην εφορία και ΙΚΑ, επομένως πρέπει να υπάρξει αμοιβή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια δεν έχει αμοιβή και είναι απαλλαγμένη από φορολογικά κλπ. Όμως δεν παύει να αποτελεί μία εργασία και διεκπεραίωση στην εφορία και ΙΚΑ, επομένως πρέπει να υπάρξει αμοιβή.

Ας κάνει μία προσφορά στο κοινωνικό σύνολο και ας μην πάρει λεφτά. Ολόκληρος μηχανικός τωρα θέλει και να πληρωθεί;Εγώ προτείνω να καταργήσουμε το θεσμό της αμοιβής.Αν ο άλλος θέλει να πληρώσει καλώς.Ούτως ή άλλως με την ισοπέδωση των πάντων πρός τα εκεί βαδίζουμε..Αν δεν έχουμε φτάσει ήδη.

 

Είναι κατανοητό ότι τα παραπάνω έχουν ειπωθεί σα σχήμα λόγου για να καταδείξουν και να κριτικάρουν μία διστακτική θέση-στάση του μηχανικού στο να πληρωθεί.

Υπάρχουν και σκοπιμότητες πίσω από αυτό το εκφοβιστικό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Didonis...

όσο ζητήσεις. Είναι free

 

Η άδεια δεν έχει αμοιβή και είναι απαλλαγμένη από φορολογικά κλπ. Όμως δεν παύει να αποτελεί μία εργασία και διεκπεραίωση στην εφορία και ΙΚΑ, επομένως πρέπει να υπάρξει αμοιβή.

Δεν νομίζω να είπα κάτι διαφορετικό.

Και άνευ διεκπεραίωσης εγώ το χρεώνω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και στο #353, γνωρίζει κάποιος να μου πεί, αν ένας λογαριασμός ρεύματος ή τηλεφώνου στο όνομα του ιδιοκτήτη είναι αρκετο για την παραπάνω απαίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.