Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

.....

Τα οχήματα που φέρνουν τους κάδους στο Κολωνάκι θεωρούνται απορριματοφόρα και μπορούν να κυκλοφορούν μόνο 5:30 - 7:30 το πρωί.

.....

.....

οποιοδήποτε γερανοφόρο όχημα αν έρθει χρειάζεται άδεια όχι μόνο από την τροχαία αλλά και από τον Δήμο για την απομάκρυνση των καλωδίων φωτισμού, κατά την αίτηση σου ζητάνε την σχετική άδεια.

....

Σωστά.

Περισσότερο από 10 χρόνια ακολουθούν αυτή την διαδικασία.

Επικουρικά δε οι εταιρείες που ενοικιάζουν κάδους επειδή οι περισσότερες είναι Α.Ε. και τα στοιχεία τους είναι αναγραμμένα και στον κάδο δεν τον τοποθετούν, ειδικά στο Κολωνάκι αλλά και γενικά στο κέντρο της Αθήνας, χωρίς τα απαραίτητη δικαιολογητικά διότι δεν έχουν καμία διάθεση να πληρώνουν πρόστιμα καταλήψης πεζοδρομιών και κατασχέσεις των κάδων τους.

 

Να θυμίσω δε ότι τα πεζοδρόμια είναι δημόσια έκταση και όχι της ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ χωρίς παρεξήγηση λέω πως το θέμα γεμισε άχρηστες συζητήσεις

και παρακαλώ τον αρμόδιο συντονιστή να σβήσει όσα μηνύματα θεωρεί άσχετα

 

κατά τα άλλα νομίζω πως υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για νακρίνει κάποιος τι ειναι νομιιμο, τι παράνομο και τι παράτυπο και να πράξει ανάλογα

 

 

σωστο...και sorry για τα off topic...σβηστε τα

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι υπάρχει ένα κτίριο νόμιμα σε οικόπεδο που σήμερα δεν είναι αρτιο και οικοδομίσιμο.

 

Αν το κτίριο απαιτεί επιδιορθώσεις (στέγη, σοβάδες, κουφώματα κτλ) και αυτές δεν μπορούν να γίνουν χωρις χρήση ικριωμάτων, τι γίνεται;

Πως θα βγει οικοδομική άδεια σε μη άρτιο μη οικοδομίσιμο γηπεδο;

Link to comment
Share on other sites

ο ναι.. καλό ερώτημα.

 

Εσύ για να έχεις περίπτωση σαν αυτή σημαίνει ότι κάποτε το οικόπεδο θα ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο.

Τώρα δεν είναι.

 

Για να μη είναι, θα έχει βγει κάποιο ειδικό διάταγμα, ή κάποια ειδική πράξη για την περιοχή ή το οικόπεδο σου.

Συνήθως κάπου γράφουν τις εξαιρέσεις όπως τι κάνεις αν υπάρξουν φυσικές καταστροφές π.χ.

 

Μπορείς να το βάλεις εδώ για να μπορούμε να γνωματεύσουμε για την κλινική κατάσταση του ασθενούς?

Link to comment
Share on other sites

Έστω οτι υπάρχει ένα κτίριο νόμιμα σε οικόπεδο που σήμερα δεν είναι αρτιο και οικοδομίσιμο.

 

Αν το κτίριο απαιτεί επιδιορθώσεις (στέγη, σοβάδες, κουφώματα κτλ) και αυτές δεν μπορούν να γίνουν χωρις χρήση ικριωμάτων, τι γίνεται;

Πως θα βγει οικοδομική άδεια σε μη άρτιο μη οικοδομίσιμο γηπεδο;

 

Μπορείς να βγάλεις άδεια για εργασίες για λόγους συντήρησης και υγειήνης του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Άρθρο 24 παρ. 6 του Ν. 3889/2010 αναφέρεται:

 

Μέχρι την ανάρτηση του αντίστοιχου δασικού χάρτη, η έκδοση νέων οικοδομικών αδειών ή αδειών επέκτασης σε εκτάσεις κείμενες εκτός σχεδίου ή εντός οικισμών που δεν έχουν οριοθετηθεί κατά τις διατάξεις των προεδρικών διαταγμάτων της 21.11-1.12.1979, της 2.3*13.3.1981 ή της 24.4-3.5.1985 ή έχουν οριοθετηθεί σύμφωνα με άλλες διατάξεις ή με αποφάσεις που ακυρώθηκαν ή κρίθηκαν ανίσχυρες με δικαστικές αποφάσεις, επιτρέπεται μόνο αν βεβαιώνεται από το οικείο Δασαρχείο ότι ο χαρακτήρας τους δεν είναι δασικός. Δεν απαιτείται η παραπάνω βεβαίωση εάν πρόκειται για αναθεώρηση οικοδομικών αδειών με την οποία δεν επέρχεται αύξηση του όγκου ή της κάλυψης της υφιστάμενης οικοδομής ή για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Αδειες επέμβασης που χορηγούνται κατά τις διατάξεις των άρθρων 45 παράγραφος 1 και 58 παράγραφος 2 του ν. 998/1979 δεν εμπίπτουν στους περιορισμούς του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης αυτής.

 

το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το άρθρο αυτο? θέλω να βγάλω μια άδεια επισκευής στέγης και αλλαγής πλακιδών δαπέδου σε εκτός σχεδίου (δηλωμένο με Τρίτση) στην Παλλήνη, και δεν νομίζω ότι τον συμφέρει τον πελάτη μου να κανει τοπογραφικό (αμοιβή), να μαζέψει ενα κάρο χαρτιά και να περιμένει ένα τρίμηνο και βάλε για να μπορέσει να αλλάξει μερικά κεραμίδια και πλακάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι περιοχή δασικού ή αρχαιολογικού ενδιαφέροντος πιθανολογώ ότι ζητούν και τα ανάλογα χαρτιά.

Αν και για άδειες μικρής κλίμακας στην Αθήνα έχω πετύχει μεγάλες διαφορές από πολεοδομία σε πολεοδομία.

Μάλλον πρέπει να μιλήσεις με τον μηχανικό εφαρμογής στην Πολεοδομία που υπάγεται το ακίνητο ώστε να έχεις δεδομένα τι ζητάει για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είμαι ΤΕ Τοπογράφος Μηχανικός και εργάζομαι στο δημόσιο.Θέλω να βγάλω άδεια εργασειών μικρής κλίμακας στην ιδιοκτησία μου που είναι διόρωφη οικοδομή εντός σχεδίου, για μικρή αποθήκη και περίφραξη.Έχω καταρχήν επαγγελματικό δικαίωμα να υπογράψω τέτοια άδεια και τι χρειάζεται προκειμένου να πάρω άδεια από το υπηρεσιακό συμβούλιο του υποργείου μου;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.