Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Από την αρμόδια Ποελεοδομία μου είπαν να το εντάξω στην παράγραφο 4 (παρόλο που ουσιαστικά είναι αντικατάσταση) για να μην πάω με κανονική άδεια επισκευής στέγης...Και ξεφύγει ο προυπολογισμός του έργου,δλδ για ουσιαστικά 9 τ.μ. η κατασκευή θα ήταν φθηνότερη από την άδεια...

'Εχοντας όμως προσκομίσει υπογεγραμμένες φωτογραφίες της υπάρχουσας κατάστασης, σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο και εφόσον το συγκεκριμένο τμήμα της στέγης θα αλλάξει εξ'ολοκλήρου το ίδιο και η φορά του, θα έχω πρόβλημα ως μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

sonia

βάλε τον ιδιοκτήτη να υπογράψει στη φωτο και στην τεχν έκθεση εσύ σαν μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Επί του ιδίου θέματος να ρωτήσω και γώ

Σας ζητάνε ή δεν σας ζητάνε για άδειες μικρής κλίμακας;

Βεβαίωση δασαρχείου και

Βεβαιώσεις από αρχαιολογίες

Έχω την εντύπωση ότι βάση της αίτησης (όπως φαίνεται στην ίδια την απόφαση ως συνημμένη σε αυτή) και με όσα αναφέρει η απόφαση περί εργασιών μ κλίμακας δεν απαιτείται τίποτα

Φυσικά ο πολίτης πρέπει να έχει υπόψη του ότι με την ίδια απόφαση προβλέπεται η κοιν/ση της έγκρισης Ε.Μ.Κ στο τμήμα αυθαιρέτων (για να μην δηλώνει ψευδώς π.χ ότι δεν είναι σε αρχαιολ χώρο ή δασική έκταση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο και να ζητήσω συγγνώμη για τα απανωτά ερωτήματα...Σε περίπτωση που δε φαίνομαι εγώ καθόλου κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών και αν ναι με ποιά αιτιολογία?

 

Βεβαίωση δασαρχείου νομίζω απαιτείται μόνο στα εκτός σχεδίου. Ο υπάλληλος που μου είπε τα δικαιολογητικά κοίταξε στο site της Πολεοδομίας για αυτά. Στο θέμα πληρότητας φακέλων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επί του θέματος να σας ρωτήσω ελπίζοντας η περίπτωση μου να σας φανεί χρήσιμη και πολύ περισσότερο οι απαντήσεις.

Για την ΕΕΜΚ περίπτωση 1 στα εκτός σχεδίου για το θέμα δασικού τι ισχύει;

α) αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι δεν είναι σε δασική έκταση για την πληρότητα του φακέλου και την έκδοση της ΕΕΜΚ

β) απαιτείται ακόμα και αν έχει προγενέστερη βεβαίωση του δασαρχείου ότι πρόκειται για γεωργοδενδροκομηκή έκταση η επικαιροποίηση της από το δασαρχείο.

γ) και υποβάλλοντας την νέα επικαιροποιημένη έγκριση του δασαρχείου απαιτείται για την έκδοση της ΕΕΜΚ η τελεσίδική απόφαση που σημαίνει 60 ημέρες ανάρτηση και δημοσίευση σε εφημερίδες όπως ζητά ο υπάλληλος της πολεοδομίας .

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Στο ίδιο γενικά θέμα, αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του γιατί δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρεμφερές.

Σε μια πολυκατοικία του '78, δυο διαμερίσματα υπό τον ίδιο ιδιοκτήτη έχουν ενοποιηθεί με το άνοιγμα μια καμάρας στο μεσότοιχο. Το νέο λοιπόν- και μεγαλύτερο πια- διαμέρισμα το ζητούν προς ενοικίαση δυο γιατροί για να συστεγασθούν. Από τη νομαρχία (για την άδεια λειτουργίας) ζητούν τα σχέδια της οικοδομικής άδειας να συμφωνούν με την υπάρχουσα κατάσταση (θα γίνει και αυτοψία).

Λύση 1ης φάσης: Βάζουμε μπροστά στο άνοιγμα μια μεγάλη βιβλιοθήκη ή κλείνουμε πρόχειρα με μια γυψοσανίδα και το ξεπερνάμε γρήγορα και ανώδυνα ώστε οι γιατροί να μετακομίσουν άμεσα .

Στη συνέχεια όμως για τη σύσταση ιατρικής εταιρείας, αυτό θα πρέπει να γίνει νόμιμο. Εμπίπτει στις "εργασίες μικρής κλίμακας" ως νέα διαρύθμιση ή πρέπει να προχωρήσει ως οικοδομική αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται κανονική οικοδομική άδεια για τη συνένωση των διαμερισμάτων. Επίσης, θα πρέπει να μεταβληθεί και ο πίνακας αναλογισμού. Οπότε χρειάζεται και η συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας. Καλό είναι να διαβάσεις και τον κανονισμό της πολυκατοικίας για να δεις τι προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

@Katerina1972

 

Έχω την εντύπωση πως, καθώς πρόκειται για συνένωση διαμερισμάτων, πρέπει να το πας με κανονική άδεια. Μία ερώτηση στην αρμόδια Πολεοδομία θα σου λύσει την απορία.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση για συνένωση δύο καταστημάτων δεν δεχόντουσαν την μικρής κλίμακας λόγω του ότι αλλάζουν και άλλες μελέτες πέραν της αρχιτεκτονικής-κάτοψης, όπως υδραυλικά, ηλεκτρικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.