Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Είναι μια εκδοχή η οποία δεν με ανησυχεί γνωρίζοντας πολύ καλά την κατάσταση του αγροτεμαχίου και το 1945, με ανησυχεί η παρέμβαση ιδιώτη με σκοπό την καθυστέρηση και μόνο της τελεσιδικίας. Αυτό πώς αντιμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, θέλω να καλύψω τις βεράντες ενός σπιτιού με κεραμύδι, γιατί μαζεύονται εκεί τα νερά τώρα τον χειμώνα,για προστασία .

Μονο τις βεράντες ενω η υπόλοιπη ταράτσα θα μείνει ως εχει (δώμα).

 

μπορεί να γίνει με άδεια μικρής κλίμακας ή θέλει ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να τις καλύψεις, εννοείς να κατασκευάσεις στέγη;

Αν εννοείς αυτό, τότε δεν μπορείς.

Αν εννοείς να βάλεις το ένα κεραμίδι επάνω στο άλλο δίνοντας μια κλήση, τότε πιστεύω πως ούτε καν ΕΕΜΚ θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ δώμα θα μείνει ως εχει...

 

τα μπαλκόνια μαζεύουν νερά (κλίσεις δεν έχει) οπότε κατασκευή σαν σκέπαστρο πάνω στα μπαλκόνια. Αλλά απο κάτω εννοείται δοκάρια που θα δέσουν πάνω τα κεραμίδια με κλίση να φεύγουν τα νερά

 

μετά απο κάτω απο το στέγαστρο θα φτιάξω μια σειρά κατα μήκος τούβλα στα όρια πλάκας-μπαλκονιού ώστε το νερό που έρχεται να οδηγείται στις υδρορροές με σκοπό το στέγαστρο να μην μαζέψει νερά απο κάτω (γιατί τότε δεν καναμε και δουλειά και θα είναι και χειρότερα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω αναλάβει την πρώτη μου ανακαίνιση και έχω κάποιες απορίες για άδειες. Το σπίτι είναι του 1972 και έχει μπει στο ''εξοικονιμεί κατ' οίκων''. Είναι τελευταίο όροφο και ο ιδιοκτήτης θέλει να

  • γκρεμίσουμε έναν τοίχο
  • γκρεμίσουμε το πατάρι πάνω από μπάνιο του
  • ανοίξει τρύπα για τζάκι

Τι άδειες χρείαζονται; Από τους συνιδιοκτήτες είχε πάρει υπογραφές για να μπει στο πρόγραμμα. Χρειάζεται να ξαναπάρει; Η άδεια από την πολεοδομία έχει εξαφανιστεί και έχω μονο αντίγραφο της αδείας που μου έδωσε ο πελάτης... Τι άλλο πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, ερώτηση: χρειάζεται έγκριση δασαρχείου για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας για περίφραξη αγροτεμαχίου (άρτιο και οικοδομήσιμο) από αγροτική αποκατάσταση (διανομή) του υπουργείου γεωργίας του 1932?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, ερώτηση για κατάστημα που θέλει να κάνει μικρο επισκευές, αλλά θέλει και να τοποθετήσει γυψοσανίδα στην οροφή για να βάλει χωνευτά φωτιστικά, μπορεί να πάει με μικ. κλιμ. για την γυψοσανίδα ή θέλει κανονική άδεια οικοδομ.? (στην πολεοδομία Αγ. Παρασκευής μου είπαν πως θέλει κανονική άδεια).

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα

 

επικοινονώντας σημερα με την πολεοδομία καρδίτσας μου αναφέρανε πως από τον ιούλιο παύει να ισχεί η έκδοση μικρής κλίμακας εργασιών (με τα δικαιολογητικά όπως φωτο, σχέδια, διάγραμμα κάλυψης και τα σχετικά) και πως από ιούλιο ο ιδιοκτήτης απλα θα ενημερώνει την πολεοδομία 2 ημέρες πριν την έβναρξη εργασιών και η πολεοδομία την αστυνομία,...για έλεγχο φαντάζομαι

 

ξέρεις κάποιος να μου απαντήσει υεύθυνα για το τι υσχύει?

 

είδα πως καταργούνται οι άδεις μικρής κλίμακας εργασιών για αυτούς που θέλουν να ενταχθούν στο εξοικονομω...

 

στην περίπτωση μου όμως ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί...οπότε???

 

παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.