Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

αναφέρεται σε αλλαγή κοινοχρήστων μηχ/κών εγκαταστάσεων

ενώ οι εργασίες σου είναι "διασκευή των εσωτερικών σου εγκαταστάσεων"

οπότε μπορείς

Aρα το ίδιο ισχύει και για κατασκευή WC;;
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι διασκευη η καινουργια αποχετευση κουζινας. εκτος και οπως λες αυτη η νεα σωληνα καταληξει πχ στο wc δηλαδη η διελευση της γινεται εσωτερικα του σπιτιου και οχι σε κοινοχρηστους χωρους ή αλλους οροφους.

Link to comment
Share on other sites

«σε περίπτωση που δεν προσδιορίζεται η θέση του ακινήτου με βάση τα στοιχεία της διεύθυνσης  και 

δεν είναι δυνατή η έκδοση των ως άνω στοιχείων του κτηματολογίου,» .τότε μπορεί να υποβληθεί:

 

αντίγραφο του τοπογραφικού διαγράμματος της οικοδομικής αδείας ή
της άδειας δόμησης εφόσον υφίσταται ή
της διαδικασίας εξαίρεσης ή αναστολής της κατεδάφισης κατά τις κείμενες διατάξεις ή
του προσαρτώμενου σε δικαιοπραξία.»

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι διασκευη η καινουργια αποχετευση κουζινας. εκτος και οπως λες αυτη η νεα σωληνα καταληξει πχ στο wc δηλαδη η διελευση της γινεται εσωτερικα του σπιτιου και οχι σε κοινοχρηστους χωρους ή αλλους οροφους.

Μια αποσαφηνιστική ερμηνεία του νόμου δίνει ο δήμος Θεσσαλονίκης.

 

wc EEMK.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παρότι το έγγραφο είναι του 2011

αυτό το θέμα το αναλύει πολύ καλά!!

και με δεδομένο ότι αντίστοιχο άρθρο του ΝΟΚ συμφωνεί απόλυτα με αυτό του 22 του ΓΟΚ 

συμπεραίνεται ό,τι συνεχίζουν να ισχύουν τα παρακάτω:

 

Στις περιπτώσεις διαρρυθμίσεων όπου διαφοροποιείται η θέση των χώρων υγιεινής η
και δημιουργούνται νέοι , οι αναγκαίες συμπληρώσεις των αγωγών και
εγκαταστάσεων , υπάγονται στις διατάξεις του άρθρου 22 του ΓΟΚ 85 για τις
οποίες δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας , εφ’ όσον δεν αφορούν
επέκταση των κοινόχρηστων τμημάτων της εγκατάστασης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! κατέθεσα πριν δυο μέρες αίτηση για ΕΕΜΚ στη Σωκράτους στην Αθήνα. Πρώτη φόρα ασχολούμε με κάτι τέτοιο. Δε δέχτηκαν όλον τον φάκελο, μόνο την αίτηση. Στην αναμονή είμαι λοιπόν. Υποτίθεται ότι θέλει 5 μέρες να εξετάσουν τα στοιχεία σου σωστά? Πως θα τηρήσουν αυτές τις προθεσμίες?! 

Τα έχω όλα έτοιμα για το διαμέρισμα Ε όροφου, με Ο.Α. του 1963 και νομιμοποίηση, που δεν ειναι σε ιστορικό κτήριο, και ήθελα να ρωτήσω αν περνάνε για έλενχο. Έκανα αίτηση για αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης (αλλαγή θέσης κουζίνας) και αντικατάσταση υαλοπετασμάτων.

Εννοείται ότι ο ιδιοκτήτης τα έχει παραγγείλει όλα και περιμένει εμένα γιατί μετά σκέφτηκε ότι μάλλον χρειάζεται άδεια!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ανοίξει και θέμα στο φόρουμ με τίτλο:

Αυθαιρεσία φέροντα οργανισμού - κοινοχρήστων

όποιος μπορεί να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο άρθρο 1.β) γράφει

"τα, οικόπεδα, τα γήπεδα ή τα κτίσματα στα οποία εκτελούνται δεν βρίσκονται:

.....

x. παρά το όριο διεθνων, εθνικών, επαρχιακών, δημοτικών ή κοινοτικών οδών εντός ζώνης πλάτους 50% των οριζομενων από τη νομοθεσία περί ασφαλείας της υπεραστικής συγκοικωνίας"

 

 

Αυτό σημαίνει ότι εαν το οικόπεδο, γήπεδο έχει πρόσωπο σε εθνική, επαρχιακή, δημοτική, κοινοτική οδό τότε δεν μπορούμε να βγάλουμε έγκριση μικρής κλιμάκας?

 

εχω αυτό το γήπεδο 20 στρ. με πρόσωπο 60μ σε επαρχιακή οδο και θέλω να κατασκευάσω απλή περιτοίχηση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου, στο σημείο που φαίνεται με μαυρο χρώμα.

Σε εκείνο το σημείο το γήπεδο είναι εκτός ζώνης ασφαλείας της επαρχιακής οδού. Μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας ή επειδη το γήπεδο έχει προσωπο σε επαρχιακή οδο, δεν μπορεί να βγει αδεια μικρης κλιμακας?

 

http://postimg.org/image/uty7su4p9/

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδεται ΕΕΜΚ για εργασίες που θα γίνουν εντος του 50% της ζώνης ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας.Αυτό εννοεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.