Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


lefterism

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 218
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To mail το πήραμε, την δεκαετή εμπειρία δεν έχουμε :)

 

Δεκαετή εμπειρία σε τι ακριβώς;

 

Προσωπικά δεν έχω κλείσει 10ετία από την απόκτηση του διπλώματος

αλλά έχω κλείσει 15ετία από τότε που μου πρωτοκόλλησαν ένσημα ΙΚΑ σε οικοδομοτεχνικό έργο. Λέτε να με καλύπτει;

Ίσως και να τους κάνει, έχω αρκετά ένσημα στην κατηγορία τοιχοποιίες, άρα από κελύφη ξέρω καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έχουν έρθει ακόμη σε κανένα email.

 

Κάνεις ενα κόπο να μου τις στείλεις και εμένα στο [email protected]?

Προσπαθώ να δουλέψω το πρόγραμμα και ήθελα να τις τσεκάρω.

 

Thanks

 

Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ? Θα σου τις στείλουν κι εσένα. Εγώ τις πήρα παρασκευή και τις προώθησα στον "αρμό" (δευκαλίωνος) για εκτύπωση, γιατί άλλο το pdf και άλλο να τις έχεις ζωντανές, δίπλα σου. Αν εξακολουθείς να μην τις έχεις στείλε pm.

 

ΥΓ : τι θα γίνει με τα στοιχεία του ιβετ? τα ετοιμάσατε?

Link to comment
Share on other sites

Ή άδεια προσωρινού ενεργειακού επιθεωρητή έχει ισχύ 18 μηνών. Στο χρονικό αυτό διάστημα ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να βγάλει άδεια ενεργειακού επιθεωρητή, δηλαδή πρέπει να παρακολουθήσει τα απαραίτητα σεμινάρια και να περάσει επιτυχώς τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έψαξα σε όλες τις παραπάνω αναρτήσεις, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό με την ερώτηση που θα ήθελα να κάνω.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 177/08-10-2010 Π.Δ. 100 που αφορά τους ενεργειακούς επιθεωρητές, στο άρθρο 3 παραθέτει τα απαιτούμενα προσόντα, ενώ στο άρθρο 6 τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Μπορεί να διαπιστώσει κανείς οτι στα απαιτούμενα προσόντα δεν αναγράφεται πουθενά ότι ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών είναι απαραίτητος.

Ενώ στο άρθρο 6 παρ.1ε αναφέρεται ως απαιτούμενο δικαιολογητικό επικυρωμένο αντίγραφο μεταπτυχιακών σπουδών στα συναφή αντικείμενα, χωρίς να διευκρινήζει "εφόσον υπάρχει" όπως είναι σε όλες τις προκηρύξεις που έχω διαβάζει.

Το ερώτημα είναι, αποτελεί ο μεταπτυχιακός τίτλος πρωτεύον προσόν για να υποβάλλει κάποιος την αίτησή του για μόνιμος ενεργειακός επιθεωρητής, και αν ναι γιατί δεν αναγράφεται στο άρθρο 3 των απαιτούμενων προσόντων.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπήκε εκ παραδρομής στα στοιχεία. Δεν έχει αναφερθεί απο κανέναν ότι είναι προϋπόθεση να είσαι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου για να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής. Πιθανά να έχει μπει και σε περίπτωση που κάποιος μεταπτυχιακός τίτλος σου δίνει το δικαίωμα να έχεις σχετικά εργασιακά δικαιωματα. Δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο εκτός από το να βολέψει φωτογραφικά κάποια άτομα. Η ουσία είναι ότι ψάχνουν επειγόντως να βγάλουν ενεργειακούς επιθεωρητες για να τρέξει το "εξ'οικονομώ κατ'οίκον" οπότε είναι απίθανο να κοπούν άτομα με 10ετή εμπειρία. Δεν θα ανησυχούσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μακάρι να είναι έτσι.

Εγώ πάντως καλού κακού έστειλα και ένα ηλεκτρονικό μήνυμα στην Ειδική Γραμματεία Επιθεώρησης Περιβάλλοντος & Ενέργειας και εφόσον μου το διευκρινήσουν θα το αναρτήσω και εδώ για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Ή άδεια προσωρινού ενεργειακού επιθεωρητή έχει ισχύ 18 μηνών. ...............

 

12 μήνες από την έκδοση του ΠΔ, ήτοι μέχρι του χρόνου τέτοιο καιρό, ασχέτως πότε θα του δοθεί.

 

.....

Το ερώτημα είναι, αποτελεί ο μεταπτυχιακός τίτλος πρωτεύον προσόν για να υποβάλλει κάποιος την αίτησή του για μόνιμος ενεργειακός επιθεωρητής,..........

 

Πάντως αν αποτελεί τότε θα έχουμε 5 ή 10 ή πόσοι να 'ναι 50; προσωρινούς επιθεωρητές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.