Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγορά ημιτελούς ή κατασκευή;


Recommended Posts

Οχι τα 287 ειναι στα υφισταμενα που ποτε δεν βρηκα τρομερες αλλαγές σε οπλισμο, ποιοτητα σκυροδεματος, κλπ. Σιγουρα μπορει ο ιδιοτητης να πεσει εξω και για αυτο τους λεω οτι μια κατασκευη μέτριας ποιοτητας κυμαινετε απο 1300-1600Ε ανα τμ. Εαν δεν εχουν τα λεφτα τοτε τους λεω να μην μπουν καν στην διαδικασία. Το isobox δεν ειπα οτι ειναι κακη λυση και πραγματικά εχω δει να γινονται κούκλες απλα λεω την νοοτροπια του Ελληνα.

Link to comment
Share on other sites

απλα λεω την νοοτροπια του Ελληνα.

 

κ εγώ αυτή λέω.......αν δεν έχουν 1500 ευρώ/τ.μ. να μην μπουν καν στον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

1600 ευρώ/τ.μ. και μάλιστα μέτριας ποιότητας; τι λέτε ρε παιδιά; από χρυσάφι θα το φτιάξει το σπίτι; το τελευταίο διάστημα έχω επικοινωνήσει με καμιά 15αριά κατασκευαστές και σχεδόν όλοι αναφέρουν τιμές 800-1000 ευρώ/τ.μ. Τι παραπάνω δηλαδή κατά τη γνώμη σας θα έπρεπε να προστεθεί (ή δεν προσθέτουν οι κατασκευαστές) στην κατασκευή ώστε να αυξηθεί το κόστος περίπου στο διπλάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Sparkk

 

δεν ρωτας κανενα φιλο σου που εχτισε να σου πει την αληθεια. Αμα σου λεγανε απο την αρχη 1500Ε/τμ θα το κλεινανε το μαγαζι. Ρωτα κανενα μηχανικό και ασε τους εργολαβους.

Link to comment
Share on other sites

el_cabron

 

που ακριβώς? και με τι υλικα? με ή χωρις θερμανση? με τι δάπεδο (πλακακι απο το Lidl)?

Link to comment
Share on other sites

Zavi, χαλάρωσε ρε συ...

Έχεις κολλήσει και νομίζεις οτι παντού είναι Αθήνα... Με 1100Ε/μ2 καλά είναι...

 

Ίσα-ίσα που επαρχία είναι +20/25%.........

 

Αλλά μου φαίνεται,ότι εσύ υπολογίζεις ΚΑΘΑΡΟ κατασκευαστικό κόστος για το ΣΥΝΟΛΟ των τ.μ.........

 

Αμοιβές έβαλες?Τέλη σύνδεσης κλπ?Εισφορές?Περιβάλλοντα χώρο?Κόστος κατασκευής παρακολουθημάτων (διότι μόνο αυτά της δόμησης έχουν αξία πώλησης) ?Π.χ. αν έχω 200 τ.μ. κατοικήσιμα και 100 τ.μ. στάθμευσης-αποθήκες,τότε με 1000 ευρώ/τ.μ. ΠΟΣΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ??????????

 

Με λίγα λόγια το ''τ.μ.'' ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ????

 

Εντάξει,κ εγώ ξέρω να λέω ότι η κατασκευή κοστίζει 550 ευρώ/τ.μ.,χωρίς

 

 

  1. ΙΚΑ,
  2. ΦΠΑ,
  3. αγορά γης
  4. κόστος αδείας
  5. εισφορές
  6. τέλη
  7. περιβάλλοντα χώρο
  8. εργολαβικό κέρδος........
  9. συμβόλαια

μου δίνεις τη δουλειά?:D

 

Προς ιδιώτες:ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΟΙΚΗΣΙΜΟΥ Τ.Μ.= 1.500,00 ευρώ/τ.μ.

 

Κ όταν διαπιστώσετε ότι ο zavi είχε δίκιο,τότε θα είναι αργά.........εγώ τουλάχιστον σας τα λέω από την αρχή,γιατί είμαι ειλικρινής.Για τον φίλο μας ένα isobox προτείνω,άντε δύο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα που επαρχία είναι +20/25%.........

Όχι, μην είναι +50%...

 

Κοιτα, μιλάμε για κατασκευή. ΜΟΝΟ! Η άδεια, οι συνδέσεις, τα συμβόλαια, ο περιβ. χώρος και το εργολαβικό κέρδος ΔΕΝ είναι απαραίτητα, διότι ο άλλος μπορεί να έχει ήδη άδεια και σύνδεση, να έχει έτοιμα τα συμβόλαια, να χτίζει με αυτεπιστασία και να διαμορφώσει σιγά-σιγά το οικόπεδο του.

 

Άρα από αυτά που λες αφαίρεσε 10% εργολαβικό, 5% άδεια και 10% τα υπόλοιπα και θα πας στα 1100, άντε, 1200. Και φυσικά με νορμάλ τιμές για πλακάκια, κουζίνες, κτλ κτλ... Αν κάποιος θέλει μπάνιο Trussardi, με 2000/τμ δεν καλύπτεται!

Link to comment
Share on other sites

Ο Zavi έχει απόλυτο δίκιο . 1500 και αν .

 

Τύποι σαν τον σπαρκ είναι η χαρά του εργολάβου .

 

Τα υπόγεια τα μετρας , η όχι σπαρκ ?

 

Και αν ο κατασκευαστής με 1000 κυβικά μπετό και κάθε 1-2 χρόνια νέα οικοδομή πάρει μιά τιμή εσύ με τα 200 κυβικά που θα ρίξεις μιά φορά στην ζωή σου θα πάρεις την ίδια τιμή ?

 

Δηλαδή όταν αγοράζεις τακάκια γιά το αυτοκίνητο σου τα παίρνεις ίδια τιμή με την αυτοκινητοβιομηχανία ?

 

Ασε που θα σε κλέψουν στα ένσημα και θα φάς και καταγγελία άμα μιλήσεις .

 

Εναν τέτοιο ξύπνιο πελάτη μου , έκαναν 6 μήνες να του ρίξουν τα μπετά ενός τριορόφου . Πατέρας , γιός και ένας αλλοδαπός βγάλαν τον χειμώνα στην πλάτη του .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.